כרגע באתר
1
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

דודי שמש

אנו משתמשים בדודי שמש מדי יום. אך רק מעטים מאיתנו יודעים כיצד עובדים דודי שמש וכיצד נוכל להבטיח את איכות פעילותם לאורך שנים

20/05/2010
רובנו משתמשים בדודי שמש מדי יום. אך רק מעטים מאיתנו יודעים כיצד עובדים דודי שמש וכיצד נוכל להבטיח את איכות פעילותם לאורך שנים. במאמר הבא תמצאו את התשובות לכל מה שנחוץ לדעת על דודי שמש.

כיצד עובדים דודי שמש?

דודי שמש הופכים אנרגיה סולארית, של קרני השמש, לאנרגיית חום. כל דוד שמש מורכב מקולטים וממיכל מים. הקולט מותקן על גג הבית ומכוון בשיפוע כלפי כיוון דרום, כדי לקלוט כמה שיותר קרני שמש חזקות לאורך היום. צבעם הכהה של הקולטים מאפשר לכלוא בהם את אנרגיית החום הנוצרת כתוצאה מקליטת קרני השמש. הקולטים מחוברים למיכל המים באמצעות צינור, והמים בו מתחממים הודות לאוויר החם שנוצר בהם בזכות פעולת קולטי השמש.

מדוע דודי שמש נחשבים לידידותיים לסביבה?

כידוע, צריכת חשמל מרובה תורמת לאפקט ההתחממות הגלובלית, ופוגעת באיכות הסביבה שלנו. שימוש בדודי שמש מאפשר ניצול של אנרגיית השמש הטבעית והזמינה עבורנו, במיוחד בישראל שטופת השמש.

הודות לדודי השמש אנו צורכים פחות חשמל עבור חימום המים. גם דודי שמש שבהם מותקן גוף חימום חשמלי הם ידידותיים לסביבה. גוף החימום החשמלי נכנס לפעולה רק בימים סגריריים ומעוננים, כאשר אין מספיק קרני שמש לחמם את המים. לכן גם דודי שמש אלו הם אקולוגיים וידידותיים לסביבה הרבה יותר מדודים חשמליים.

בשל סיבה זו קבעה מדינת ישראל בחוק את החובה להתקין דודי שמש לכל דירה שנבנית. בשנות ה-70 התמודדה ישראל עם משבר אנרגיה חמור, ובעקבותיו קבעה בחוק שיש לנצל את האנרגיה הסולארית הזמינה בארץ, ולהתקין דוד שמש על גגות בניינים עבור כל דירה (למעט בבניינים שבהם אין די מקום בשטח הגג עבור דודי שמש לכל הדירות).

על מה חשוב להקפיד כאשר קונים דוד שמש?

דודי שמש הם אמצעי לחימום מים שאמור לשמש אתכם שנים רבות. לכן כאשר אתם קונים דודי שמש, חשוב להשקיע בדודי שמש איכותיים ואמינים שישרתו אתכם נאמנה לטווח הרחוק. לכן חשוב להקפיד לקנות דודי שמש הנושאים תו תקן של מכון התקנים הישראלי. לאחר מכן יש לבחור את גודלם של דודי השמש בהתחשב בגודל הדירה ובמספר הדיירים בדירה.

בנוסף, חשוב להקפיד על התקנת דודי שמש בצורה תקינה ומקצועית, על-ידי חברה מקצועית ומוסמכת לכך, המורשית לבצע התקנת דודי שמש. רק חברה מורשית תוכל להעניק לכם אחריות על ההתקנה ועל דודי השמש עצמם, כולל החלפים. החברה שביצעה את ההתקנה היא בדרך-כלל גם האחראית על שירותי תיקונים ואחזקה לדודי השמש.

כיצד נוכל להבטיח שדודי השמש יפעלו בצורה תקינה לאורך שנים?

לשם כך יש להקפיד על ביצוע פעולות אחזקה שוטפות, שנועדו לשמור על אורך חייהם של דודי השמש ועל תקינותם. למשל: חשוב לנקות אחת לתקופה את שטח הפנים של קולטי השמש מלכלוך ואבק, כדי שאלו לא יפגמו ביכולת קליטת קרני השמש ובכמות המים החמים שדודי השמש מייצרים.

כמו כן, חשוב להחליף מאיץ חום אחת לשנה, משום שהוא נוטה לצבור אבנית מסביבו, הפוגעת ביכולת חימום המים. תמיד כדאי להתקין בדודי שמש מסנן לסינון אבנית, ובכך למנוע בלאי ותקלות רבות. במסגרת השירות של חברת דודי השמש, כדאי תמיד לבצע בדיקות תקופתיות לחלפים של דודי השמש (מחברים, שסתומי ביטחון, צנרת ועוד), לתקנם או להחליפם במידת הצורך, לפני שמתעוררות תקלות חמורות יותר.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים