כרגע באתר
2
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

אילוף כלבים

אילוף כלבים יכול היה להיקרא גם "חינוך כלבים". כמו שאנחנו מחנכים תינוק להתנהג בצורה המצופה ממנו בחברה האנושית, כך צריך גם לחנך כלב להתנהגות פרודוקטיבית ולא הרסנית.

17/06/2010

אילוף כלבים ביתיים

אילוף כלבים יכול היה להיקרא גם "חינוך כלבים". כמו שאנחנו מחנכים תינוק להתנהג בצורה המצופה ממנו בחברה האנושית, כך צריך גם לחנך כלב להתנהגות פרודוקטיבית ולא הרסנית. הכוונה היא קודם כל אילוף גורים לעשיית צרכים בחוץ ולא בבית וכמובן לא פחות חשוב, ללמד אותו לא לנשוך ולתקוף אנשים. אילוף כלבים יכול להתבצע בבית על ידי בעלי הכלב, או לחילופין על ידי מאלף מקצועי. בדרך כלל הבעלים יפנו לעצתו של מאלף אחרי שיזהו בעיות התנהגות בקרב הכלבים שלהם, שהם לא מצליחים להתמודד איתם בעצמם. במקרים קיצוניים, המאלף יכול להמליץ לבעלים לשלוח את הכלב לפנימיית אילוף כלבים, ששם יעבור הכלב סדנת אילוף מרוכזת.

אילוף כלבים בעלי תפקידים מיוחדים

יש לזכור שכלבים זכו לתואר "ידידו הטוב ביותר של האדם" לא במקרה. ישנם גזעים מסוימים של כלבים המשרתים את האדם בתפקידים חשובים ביותר. המוכרים ביותר זה תפקידי בילוש ונחייה.

כלבי הבילוש הם בדרך כלל מסוג רועה גרמני, הם עוברים אילוף כלבים מיוחד שאמור לכוון אותם לעבודה המשטרתית. אין כמו כלבים בתחום של תפיסת הברחות סמים בגבולות, הם גם יעזרו במקרים של חטיפות או גניבות. ישנן סדרות טלוויזיה שלמות המבוססות על כלבים בתפקידי בילוש וזה לא במקרה, תפקידם בעבודה המשטרתית חשוב במיוחד. הכלבים הללו נקשרים למפעילים שלהם (כלבנים) ונשמעים להם ללא סיגים. דבר זה חשוב מאוד כי כלב עם מסת גוף כזו יכול להיות נשק קטלני אמיתי במקרה והוא יחליט לא להישמע להוראות. המצב הזה של ציות מושלם מושג באמצעות תהליך מוקפד של אילוף כלבים.

כלבי הנחייה הם בדרך כלל מסוג לברדור רטריבר או גולדן רטריבר והכלאות ביניהם. כלבים אלו חכמים מאוד ושקטים. חשוב מאוד ללמד כלב נחייה ללכת באמצע המדרכה בקו ישר, ולא כמנהגם של הכלבים לדלג בין הדברים שמעניינים אותם או להתחיל לרוץ פתאום אחרי חתול. כלב נחייה לעתיד צריך להיחשף לגירויים כגון מקומות שיש בהן הרבה ריחות שונים, הרבה אנשים, דלתות אוטומטיות וכמובן נסיעה באוטובוס. תהליך אילוף כלבים שיעזרו לאדם עיוור אינו פשוט אך חשוב מאוד.גישות שונות לאילוף כלבים

ישנן שיטות שונות לאילוף כלבים, בדיוק כמו שיש שיטות שונות לחנך ילד.
אילוף הכלבים מתבצע באמצעות יצירת מערכת של "מקל וגזר". כלומר כל פעם שהכלב עושה משהו שמצופה ממנו, הוא מקבל צ'ופר, וכשהוא נוהג בניגוד לכללים שנקבעו לו, הוא יקבל עונש. הצ'ופרים והעונשים משתנים בין השיטות השונות. על המאלף להכיר כמה שיותר שיטות אילוף, זה יאפשר לו לבחור את השיטה הנכונה ביותר לכלב מסוים שאיתו הוא עובד. ישנן שיטות אילוף הניתנות ליישום במקביל. כך למשל ניצול יצר הלהקה במקביל עם חיזוק חיובי. שיטות מסוימות נועדו לפתח התנהגויות מסוימות, כמו למשל לתקוף פורץ, ואחרות נועדו למנוע התנהגויות, כמו למשל אי עשיית צרכים בבית.

אילוף כלבים מקצועי זה דבר חשוב ביותר, הן עבור כלבים ביתיים והן עבור כלבים שיש להם תפקידים מיוחדים. חשוב ביותר לפנות למאלף מקצועי, המכיר כמה שיותר שיטות אילוף ויודע להשתמש בהן נכון.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים