כרגע באתר
1
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

לימודי מדריך טיולים

כמדריך טיולים עליך להיות בעל כישורים רבים נוספים מלבד האהבה הרבה לטיולים.

26/06/2010
אחד המקצועות הנחשקים ביותר הוא מדריך טיולים. מה יותר כיף מלעסוק במקצוע שמאפשר לך כל יום לראות נופים חדשים, לבקר באתרים היסטוריים ומפורסמים, להתוודע לתרבויות ולשפות חדשות ולפגוש כל יום אנשים חדשים. אם בעבר המקצוע הנחשק היה דיילות אוויר, הרי שכיום לא צריך להיות מלצרים מעופפים כדי לטייל בעולם ועוד לקבל על כך משכורת. אפשר פשוט ללמוד הדרכת טיולים.
אבל כמו כל מקצוע, גם מקצוע מדריך טיולים אינו כולו ורוד. כמדריך טיולים עליך להיות בעל כישורים רבים נוספים מלבד האהבה הרבה לטיולים. ראשית, מדריך טיולים נדרש להיות בעל כושר התמצאות גיאוגרפי וכושר ניווט. עליו להכיר דרכים, שבילים, כבישים ומסלולים כמו את כף ידו. עליו לדעת כיצד לקרוא מפה ולהתמצא בדרכים גם בארצות זרות.

שנית, מדריך טיולים צריך להיות מעין "אנציקלופדיה מהלכת" על כל אתר, מסלול, עיר ומדינה שבהם הוא מדריך. עליו ללמוד כמות עצומה של מידע, הכוללת שמות, תאריכים, ציוני דרך, היסטוריה, סיפורים, אגדות ומשלים, כדי להעניק תוכן משמעותי וחיוני לכל טיול שהוא מעביר. לעיתים יהיה על מדריך טיולים ללמוד כמות גדולה של מידע תוך פרק זמן קצר, למשל בעקבות שינויים לא מתוכננים במסלול הטיול. נוסף על כך, מדריך טיולים צריך לשלוט בשפה האנגלית, ורצוי גם בעוד שפות נוספות. הדבר חשוב לא רק למקרה שידריך קבוצת תיירים, אלא גם כדי להסתדר בארץ זרה. עליו לדעת את השפה האנגלית על בוריה, ולדעת כיצד לקרוא וללמוד חומר באנגלית.
אך יכולת למידה אינה מספיקה. אחת היכולות החשובות לכל מדריך טיולים היא להעביר את אותו ידע שברשותו באופן מעניין ומרתק, שיצליח לסחוף אחריו את כל חברי הקבוצה שהוא מדריך. מדריך טיולים מונוטוני, שמעביר מידע על מסלול הטיול והאתרים בצורה יבשה ולא מעניינת, יכול להרוס את הטיול עבור המטיילים. על מדריך טיולים לדעת כיצד לדבר מול קהל בקול רם ובביטחון, לדעת כיצד לספר סיפור באופן מרתק, כיצד לשתף את חברי הקבוצה ולגרום להם להיות מעורבים, וכיצד להעניק לחוויית הטיול ערך מוסף הנגזר מאופן ההדרכה הייחודי שלו ומאישיותו.
מדריך טיולים, ובשם נוסף, מורה דרך, זקוק גם לכושר מנהיגות. מדריך טיולים הוא במידה רבה כמו המפקד של קבוצת המטיילים שלו. עליו לדאוג לשלומם ולביטחונם, להזהירם מפני סכנות שעלולות להיקרות בדרך, לדאוג שאיש לא ילך לאיבוד ולהטיל משמעת במקרה שמטיילים בקבוצה נוהגים בניגוד להנחיותיו ומסכנים את עצמם. לשם כך כל מדריך טיולים זקוק למידת אסרטיביות, אך בו בזמן אסור לו לייצר אנטגוניזם כלפיו. מדריך טיולים צריך לדעת להיות תקיף כשהוא נדרש לכך, ויחד עם זאת עליו לשמור על סבלנות וחייכנות כלפי כל חברי הקבוצה. שילוב מוצלח של תכונות אלו הן שהופכות כל מדריך טיולים למעין מנהיג של קבוצת מטיילים. מנהיג שמתייחסים אליו ביראת כבוד, אך גם נהנים מהדרכתו.
אז אם אתם חושבים שיש לכם את כל התכונות הדרושות כדי להיות מדריך טיולים, תוכלו ללמוד את המקצוע במקומות מוסדרים. כדי להיות מדריך טיולים בארץ נדרש לעבור קורס מדריכי טיולים של החברה להגנת הטבע. וכדי להיות מדריך טיולים בחו"ל נדרש לעבור קורס באחד מבתי הספר לתיירות הקיימים בארץ.

פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים