כרגע באתר
3
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

ייעוץ ארגוני - שיפור ביצועי הארגון

ארגון גדול חייב לדעת כיצד להתנהל, לשם כך קיים תחום ייעוץ ארגוני.

19/07/2010
מהותו של ייעוץ ארגוני הוא לזהות את התהליכים המרכזיים שבעבודת הארגון או החברה ולבדוק כיצד ניתן לשפר את ה"ביצועים" של אותו הארגון. הכוונה היא לפיתוח שיטות עבודה נכונות יותר וניצול מרבי של כוח האדם העומד לרשות החברה.
זיהוי התהליכים המרכזיים בפעילות החברה, זה נשמע כמו משימה אינטואיטיבית כמעט, ולפעמים לא ברור למה צריך בכלל ייעוץ ארגוני לנושא כה טריוויאלי. יחד עם זאת, מתברר שהזיהוי הזה אינו תמיד קל כל כך, וככל שהארגון גדול יותר, כן קשה יותר להבדיל בין העיקר לטפל.
אחרי שזוהו התהליכים המרכזיים, יש להתמקד בדרכי העבודה. כך למשל זרימת המידע, כלומר האם כל מי שצריך לפעול בהסתמך על מידע כלשהו אכן מקבל מידע כזה, ולעומת זאת אין דליפה של מידע חשוב אל מחוץ לארגון.

למה צריך ייעוץ ארגוני:

כל התחום של ייעוץ ארגוני מגיע אלינו מהתרבות הארגונית האמריקאית, ולא היה מוכר במחוזותינו עד לא מזמן. למה בכל זאת הייעוץ הארגוני הגיע גם אלינו? יש לזכור שאנו חיים בעולם המשתנה במהירות. אם בעבר חברה תפקדה בדרך מסוימת והצליחה במשך שנים רבות, כיום זה לא יעבוד. ארגון שרוצה לשרוד בתוך התחרות שקיימת בעולם הגלובלי, צריך לדעת להתארגן מחדש ולדעת לקבל על עצמו שינויים ואתגרים חדשים. כך למשל, חברות הייטק ישראליות תופסות מקום של כבוד בעולם. בשנים האחרונות אנו רואים תחרות הולכת וגוברת מצידן של חברות הייטק הודיות. במצב הזה החברות הישראליות צריכות להתאים עצמן לתחרות החדשה, והמשמעות היא שינוי אירגוני.

ייעוץ ארגוני למנהלים:

מנהלי הארגון הם ללא ספק עמוד הטווח שתפקידו להוביל שינויים. ייעוץ ארגוני זה תהליך שעובר דרך המנהלים בראש ובראשונה. הייעוץ הארגוני מאפשר למנהל מבט מחודש על המחלקה שלו, וכך מתגלות לו דרכים חדשות כיצד ניתן לייעל את העבודה. יש לזהות אנשים שיש להם פוטנציאל ניהולי, ולקדם אותם בהתאם.

ייעוץ ארגוני למשאבי אנוש:

משאבי אנוש זו המחלקה האחראית על גיוס עובדים וניוד, שהם בסופו של דבר הכוח המניע של החברה. לא יכול להיות שמחלקת משאבי אנוש תישאר מחוץ לתהליך של שינוי והעצמה של ארגון. ייעוץ ארגוני מאפשר למחלקת משאבי אנוש "לגלות" את המנהלים של העתיד, ולדעת לטפח אותם כראוי.

כדי להעניק ייעוץ ארגוני לחברה כלשהי, יש להכיר את החברה, התפקידים השונים בה ואת העובדים שלה. אחרי שהיועץ עומד על הנושאים הספציפיים הללו, יש לבחון האם התרבות הארגונית של החברה עולה בקנה אחד עם היעדים שלה. אין ספק שכל המשימות הללו אינן קלות ובעלות משמעות מכרעת לגבי עתידה של החברה. מכל הסיבות הללו חשוב לפנות למומחים בעלי השכלה ממיטב בתי הספר בתחום, ולא פחות חשוב מזה, בעלי ניסיון מוכח בתחום. חברה המיישמת המלצות כתוצאה מתהליך מושכל של ייעוץ ארגוני מגלמת את ההבדל שבין חברה טובה לבין חברה מצוינת.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים