כרגע באתר
1
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

פשיטת רגל

הליך פשיטת רגל הוא למעשה המסלול אליו פונים בעלי עסקים שלא יכולים לעמוד בחובות שנטלו על עצמם.

20/07/2010
הליך פשיטת רגל מתייחס לאדם שלא יכול לעמוד בהתחייבויותיו הכלכליות. פנייה להליך זה יכולה להתבצע על ידי החייב עצמו או על ידי הנושים שלו. האחריות על הליך פשיטת רגל מוטלת על משרד המשפטים ומטופלת על ידי כונס הנכסים הרשמי.

מקורות היסטוריים של ההליך

עניין שמיטת החובות מופיע עוד בתנ"ך. על פי חוקי הספר הקדוש פעם ב-7 שנים ישנה שמיטת חובות שמועד החזרתם כבר עבר. המטרה של חוק זה הייתה להגן על השכבות החלשות יותר של האוכלוסייה. הבעיה היא שבאיזשהו שלב ההליך דווקא פגע בחלשים, כי בעלי הממון סרבו לתת הלוואות. מסיבה זו היה צורך לחוקק חוקים עוקפים, כדי להגן על רכושם של הלווים.
בחברות קפיטליסטיות כמו ארה"ב ואנגליה של המאה ה-19, היה מקובל להכניס לכלא אנשים בשל פשיטת רגל. כיום הגישה לפשיטת רגל סלחנית יותר, כלומר המטרה היא לאפשר את החזר החובות המקסימלי שאפשרי לכל הנושים, אך עדיין לאפשר לאותו אדם לחזור לעולם העסקים ולהקים עסק מצליח. גישה זו לפשיטת רגל בריאה יותר לצורך עידוד הקמת עסקים ועידוד תחרות חופשית. הליך פשיטת רגל הוא גם שמעניק אומץ ליזמים חדשים לפתוח עסק משלהם.

באיזה מצבים פונים להליך פשיטת רגל?

פשיטת רגל זה למעשה המסלול אליו פונים בעלי עסקים שלא יכולים לעמוד בחובות שנטלו על עצמם. לעתים קרובות, הנושים נוקטים בצעדים חריפים כדי לקבל את כספם בחזרה, וגם זה מוסיף לא מעט לחץ כלכלי ונפשי על החייב. במצבים הללו, הוא יכול לפנות להליך פשיטת רגל. במסגרת הליך זה יכונסו כל הנכסים שבבעלותו ויחולקו בין הנושים במטרה לכסות כמה שיותר מהחובות שנצברו. ישנו סדר קבוע מי יהיה הראשון לקבל החזר חוב. בחלק מהמקרים, בסיום התהליך החייב יקבל הפטר ואולי אף יוכל לחזור לעולם העסקים.

תום לב בהליך פשיטת רגל

כשחייב מגיע להליך פשיטת רגל יהיה עליו להוכיח כי פעל בתום לב. הכוונה היא הן לאופן צבירת החובות והן לתהליך כינוס הנכסים. החייב הוא זה שצריך להוכיח כי פעל ללא כוונות זדון. אם בית המשפט יתרשם שאכן החייב פעל ללא מחשבה פלילית או פסולה ונקלע למצב של חובות בשל חישוב לא נכון או תקלה אחרת, במרבית המקרים הבקשה להכרזה על פשיטת רגל תתקבל. במידה ובית המשפט לא השתכנע מכך שהחייב פעל בתום לב, הבקשה תידחה. יש לזכור שמטרתו של הליך פשיטת רגל היא להגן על בעלי עסקים בצרות כלכליות ולא על רמאים שמטרתם לגנוב כסף מהנושים שלהם.
לא חסרים מקרים בהם בעלי עסקים מכריזים על עצמם כפושטי רגל ומעבירים נכסים לחו"ל. ניסיון הברחה מסוג כזה אינו חוקי ואינו מצדיק הכרזה על פשיטת רגל.
פשיטת רגל זה הליך שמטרתו לעזור לבעלי עסקים לנסות שוב להקים עסק מצליח. אין כאן שום כוונה להגן על רמאים וגנבים ולכן הדבר המרכזי במשפטי פשיטת רגל זה הוכחת פעילות בתום לב.

פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים