כרגע באתר
3
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

הדברות טרמיטים

טרמיטים אינם מסוג החרקים שניתן לרסס בקלות בלחיצת כפתור. כיצד ניתן להדביר אותם?

22/07/2010
טרמיטים הם פגע רע בבית, פגע חמור יותר מכל חרק אחר. ישנם חרקים שמעוררים בנו גועל רב יותר, ישנם שעוקצים או שנכנסים לאוכל. אך טרמיטים הם בעלי כוח הרס גדול משל כולם – טרמיטים יכולים לאט לאט, ביס אחרי ביס, למוטט את הבית כולו. גם הדברות טרמיטים אינן עניין פשוט, שכן מדובר ביצורים בעייתיים להדברה, המתגוררים במושבות שיתופיות נסתרות מעין ובנות מיליוני פריטים.

מהם טרמיטים?

טרמיטים הינם חרקים קטנים דמויי נמלה. צבעם של הטרמיטים הוא לבן עד חום בהיר, ואורכם אינו עולה על עשרה מילימטרים מקסימום. טרמיטים מצויים בכל יבשות העולם, למעט אנטארקטיקה. תחום מחייתם אינו מוגבל לאזורים חמים, כפי שמקובל בשגגה לחשוב, וניתן למצוא טרמיטים גם באזורים קרים ויבשים. בישראל טרמיטים אינם כה נפוצים, אולם חיים בארץ יותר מעשרה סוגי טרמיטים, ובשנים האחרונות החלה מגפה של טרמיטים בשכונות מסוימות בראשון לציון ובחולון.

כיצד פועלים טרמיטים?


טרמיטים הינם בעלי חיים צמחוניים, חובבי עץ, ולהם תיאבון גדול במיוחד. את העץ הם מאכלים בעזרת חיידקים מיוחדים בקיבתם. טרמיט אחד אומנם אינו עושה נזק גדול מאוד כשלעצמו, אולם כוחן של חיות קטנטנות אלו הוא במספריהם: הם חיים בקהילות כשל נמלים, המונות מיליוני טרמיטים כל אחת.

בעולם המודרני, בו את היערות החליפו ערים וכבישים, הטרמיטים מחפשים מזון בתוך הבית. ניתן היה לחשוב שבתים פרטיים עם גינות יהיו חשופים יותר לבעיות טרמיטים, ואילו בניינים משותפים במרכזי ערי בטון ומלט יהיו מוגנים – אולם אין זה נכון. פעמים רבות מגיעים טרמיטים לתוך דירות ובנייני קומות באמצעות החול המשמש לבנייה. מספיק שיהיה זוג מלכותי אחד בתוך החול בקירות הבית או מתחת לרצפות, כדי שהשניים יקימו משפחה ענפה בת מיליוני ילדים. אותם צאצאים יתחילו לחתור תחת חלקי הבית השונים בחיפושם אחר מזון – דרך הרצפות, אל קורות העץ התומכות, לתוך הריהוט, במשקופים וכן הלאה. הכרסום הבלתי פוסק של העץ, ובמיוחד כשמדובר בקורות תומכות שהינן חיונית ליציבות הבנייה, גורם להחלשתו ולסכנת התמוטטות. טרמיטים שאינם מטופלים במהירות באמצעות הדברות טרמיטים יוכלו להחליש את יסודות הבניין עד לכדי סכנת התמוטטות.

הדברות טרמיטים – עניין מסובך לביצוע

טרמיטים אינם מסוג החרקים שניתן לרסס בקלות בלחיצת כפתור. מדובר בחיות חמקמקות ונחבאות מפני השטח, ולרוב קיומן מתגלה רק לאחר שקיים כבר נזק מסוים, לעתים נזק ניכר. פעמים רבות הסימן הראשוני יהיה בתצורת אבקה לבנה מסתורית על משקופים או חלקי עץ אחרים.

בשל חמקמקותם, הדברות טרמיטים הן עניין מורכב, האורך יום עבודה שלם. זאת מפני שעל החברה העורכת הדברות טרמיטים להגיע אל כל המקומות בהם מתחבאים היצורים הקטנים מתחת לפני השטח. לשם כך יש לקדוח ברצפות, מסביב לקירות, במשקופים, ולעתים לצורך כך צריך לעקור פנלים ומרצפות. הדברות טרמיטים מצריכות גם חומר הדברה יקר, המוזרק לאותם חורים בעזרת מכשור מיוחד. בנוסף, רצוי לחזור על הטיפול אחת לכמה שנים ליתר ביטחון.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים