כרגע באתר
1
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

מנקה לא חוקית – לא כדאי להעסיק

כל הסיבות מדוע כדאי להימנע מהעסקה של עוזרת בית לא חוקית

19/05/2015
אם אתם מעסיקים מנקה לא חוקית – היינו, מנקה שאתם לא רשומים כמעסיקים שלה במוסד לביטוח לאומי או מנקה שהיא איננה תושבת ישראל ושעובדת כאן לא ברישיון – אתם צפויים לעונשים שיכולים להיות מאוד לא נעימים. למה לא כדאי להעסיק מנקה לא חוקית, ואיך אפשר לעשות את זה על פי החוק ובלי להסתבך – תוכלו ללמוד מהמאמר שלפניכם.

אין רישום? לא חוקי

אין רישום? לא חוקי
על פי החוק בישראל, על מנת שעובד יוכל לקבל את זכויותיו השונות, כגון הזכות לקחת ימי חופשה או ימי מחלה, לצאת לחופשת לידה, הזכות שיופרשו עבורו כספים לקרן פנסיה, הזכות לקבל דמי חגים, הזכות לקבל דמי פגיעה, הזכות לקבל הודעה מוקדמת על הכוונה לפטרו ולקבל פיצויים במקרה של פיטורין, כמו גם זכויות אחרות – המעסיק שלו או הוא עצמו חייבים לשלם דמי ביטוח לאומי. התשלומים האלה בעצם מבטחים את העובד, ומאפשרים לו, בכל מקרה שעומד הקריטריונים – לתבוע כספים או קצבאות מהמוסד לביטוח לאומי.

מי שלא משולמים עבורו דמי ביטוח לאומי – לא יוכל, על פי החוק, לתבוע את המוסד בעבור הזכויות שאמורות היו להיות לו – לו היה משלם. הדברים תקפים גם להעסקה של מנקה, ולכן – כל מי שמעסיק עוזרת, חייבת לדאוג לפתוח תיק מעסיק במוסד לביטוח לאומי, ולהפריש עבורה כספים כדמי ביטוח לאומי וכדמי ביטוח בריאות, כמו גם להפריש עבורה כספים לקרן הפנסיה. ברגע שעשה זאת – זכויותיה מובטחות. אם לא עשה זאת – היא נחשבת מנקה לא חוקית, והיא לא תוכל לתבוע את זכויותיה מהמוסד לביטוח לאומי.

מה קורה אם המנקה לא מבוטחת?

כפי האמור לעיל, אם לא נפתח תיק מעסיק עבור המנקה ולא מופרשים עבורה דמי ביטוח לאומי ודמי בריאות – היא לא תהיה זכאית לתבוע כספים מהמוסד לביטוח לאומי. מה שעלול לקרות הוא, שבמצבים כמו פגיעה, חלילה, במהלך שעות העבודה – המנקה תוכל לתבוע את הכספים מכם – וזה עלול לעלות לכם יותר, גם כי המוסד לביטוח לאומי לא ישתתף ותצטרכו לשלם את מלוא הסכומים אם העוזרת תזכה בתביעה, וגם כי אתם עלולים למצוא את עצמכם משלמים כספים שלא הייתם צריכים לשלם אם היא הייתה מבוטחת, כמו למשל קנסות גבוהים על כך שלא דיווחתם על העסקתה.

לאור כל זאת, חשוב מאוד לפתוח תיק מעסיק במוסד לביטוח לאומי, על מנת שלא תעסיקו מנקה לא חוקית. מעבר לכך שזה מה שאומר החוק ושאתם צריכים לציית לחוקים כי אחרת אתם צפויים לעונשים – הדבר הוא בגדר פעולה הומנית שיש לבצע על מנת שהמנקה תוכל לקבל את מלוא זכויותיה.

אז גם אם המנקה עצמה אומרת לכם שהיא לא מעוניינת שתשלמו עבורה ביטוח לאומי, הסבירו לה שאתם לא מעוניינים להעסיק מנקה לא חוקית ושאתם רוצים לשמור על זכויותיה. אם היא עדיין מסרבת – כדאי שתמצאו מנקה אחרת.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים