כרגע באתר
2
5
7
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

העסקת עוזרת בית לא חוקית

אם אתם מעסיקים עוזרת בית, טובה ונחמדה ככל שתהיה, ואתם לא משלמים בעבורה דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות – דעו לכם שאתם עוברים על החוק ומעסיקים עוזרת בית לא חוקית

19/05/2015
אם אתם מעסיקים עוזרת בית שאינה תושבת ישראל ושעובדת כמנקה ללא רישיון וללא רישום – אתם עושים עבירה חמורה עוד יותר. התוצאה של העסקה לא חוקית כזאת, עלולה להסתיים בקנסות ובעונשים לא נעימים. כדי להימנע מהם – אתם צריכים לפעול על פי החוק, כלומר – להקפיד על הכללים הבאים:

רישום כמעסיקים במוסד לביטוח לאומי

רישום כמעסיקים במוסד לביטוח לאומי
אם אתם לא רוצים להעסיק עוזרת בית לא חוקית, אתם חייבים לרשום את עצמכם במוסד לביטוח לאומי כמעסיקים של עוזרת בית. הרישום אינו מסובך וכרוך במילוי טפסים והעברתם למוסד לביטוח לאומי, כאשר היום ניתן לעשות זאת גם באופן מקוון.

לאחר הרישום תקבלו מהביטוח הלאומי פנקס תשלומים, ותצטרכו להפריש עבור העוזרת דמי ביטוח לאומי וביטוח בריאות אחת לשלושה חודשים.

בנוסף, תצטרכו לשלם עבור העוזרת תשלומים לקרן פנסיה – שכן מדובר באחת הזכויות הבסיסיות של כל עובד שכיר במשק, והיא חלה גם על עוזרת שמועסקת באופן פרטי.

ברגע שדיווחתם למוסד לביטוח לאומי על העסקת העוזרת, פעלתם כחוק, והיא כבר לא יכולה להיחשב עוזרת בית לא חוקית.

שמירה על זכויותיה של עוזרת הבית

ברגע שעוזרת בית מועסקת אצלכם באופן חוקי, היא זכאית לקבל את כל הזכויות שמקבל היום עובד שכיר במשק, לרבות ימי חופשה, ימי מחלה, הודעה מוקדמת על פיטורין (בהתאם לוותק העבודה), קבלת פיצויי פיטורין (אלא במקרים חריגים כגון הוכחת גניבה) ועוד.

אי כיבוד זכויותיה של עוזרת הבית משמעו נהיגה שלא כחוק, ואם תיתפסו – אתם צפויים לקבל קנסות ועונשים לא נעימים.

לסיכום -

העסקה של עוזרת בית לא חוקית, היינו – של עוזרת בית שמעסיקיה, היינו – אתם, לא פתחו תיק מעסיק במוסד לביטוח לאומי ו/או עוזרת בית ששוהה בישראל שלא כחוק ומן הסתם לא נפתח בעבורה תיק העסקה – משמעה מעבר בוטה על החוק.

דינו של מי שמעסיק עוזרת בית שלא כחוק, היינו – שלא דיווח על כך שהוא מעסיק עוזרת למוסד לביטוח לאומי, עלול להיות תשלום של כל סכומי הכסף שמגיעים לעוזרת הבית, בתוספת של ריבית, קנסות ותוספת פיגור בתשלום, ולפעמים אפילו עונש חמור יותר.

לאור כל זאת, כדאי מאוד להימנע מהעסקה של עוזרת בית לא חוקית, ולפתוח תיק במוסד לביטוח לאומי קודם כל על מנת לשמור על זכויות העוזרת, ושנית – כדי שלא תיענשו בעצמכם. בהצלחה.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים