כרגע באתר
1
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

האם עוזרת בית זכאית לפיצויי פיטורין?

הרבה אנשים שמעסיקים עוזרת בית ולא מרוצים משירותיה או נאלצים לוותר עליהם מכל סיבה שהיא, תוהים האם הם יצטרכו לשלם לה דמי פיטורין. אם הגעתם לכאן, כנראה שגם אתם מחפשים תשובה לשאלה, וזה שאתם כאן – זה מצוין. במאמר זה נעשה עבורכם סדר בדברים ונספק לכם את כל התשובות בנושא הרגיש הזה שנקרא פיטורין.

19/05/2015
אם אתם מעסיקים עוזרת בית באופן פרטי ולא דרך קבלן שירות, אתם נחשבים למעסיקים שלה לכל דבר ועניין. לכן, לעוזרת מגיעות כל הזכויות שמגיעות לכלל העובדים בישראל, לרבות קבלת שכר מינימום לפחות, תשלום של ביטוח בריאות ושל ביטוח לאומי, ימי חופשה, ימי מחלה ועוד, כמו גם הודעה מוקדמת על רצון לפטר אותה וקבלת פיצויי פיטורין.

מהם התנאים לקבלת פיצויי פיטורין?

מהם התנאים לקבלת פיצויי פיטורין?
לא בכל מקרה זכאית עוזרת בית לפיצויי פיטורין. החובה על המעסיק לשלם לעוזרת פיצויי פיטורין חלה רק אם היא עובדת אצלו במשך שנה ויותר. בכל מקרה אחר – אין חובה לשלם לה פיצויים, וניתן לפטר אותה ללא כל תשלום כספי.

מה סכום פיצויי הפיטורין שמשלמים לעוזרת?

בהנחה שעבדה באותו מקום עבודה במשך שנה ויותר, עוזרת בית זכאית לפיצויי פיטורין בסך של משכורת חודשית אחת, על פי המשכורת האחרונה שקיבלה.

משמעות הדבר היא, שסכום פיצויי הפיטורין של העוזרת מושפע באופן ישיר מהמשכורת האחרונה שקיבלה, כך שאם חלו שינויים בתנאי ההעסקה שלה בסמוך למועד הפיטורין – סכום הפיצויים שתקבל יהיה גבוה או נמוך יותר – בהתאמה לשינויים.

עוזרת בית שעובדת דרך קבלן שירות

אם העוזרת שלכם עובדת אצלכם דרך קבלן שירות, אתם אינכם צריכים לתת לה פיצויי פיטורין. זאת משום במקרה כזה המעסיק הישיר של העוזרת הוא קבלן השירות ולא בעל הבית, והוא זה שצריך לדאוג לה. לכן, אם זה המצב אצלכם ואתם לא מרוצים מתפקודה של העוזרת או שאתם רוצים להפסיק את עבודתה מכל סיבה אחרת – כל מה שאתם צריכים לעשות הוא לפנות לקבלן השירות ולהודיע לו שאתם מעוניינים שהעוזרת תסיים את עבודתה אצלכם. אם הוא יחליט לפטר אותה – הוא זה שיצטרך לדאוג לה לפיצויי פיטורין, בהנחה שעבדה אצלו במשך שנה ויותר.

זכויות נוספות של עוזרת הבית

מלבד זכאותה לפיצויי פיטורין במקרה בו היא עובדת באותו מקום למעלה משנה, זכאית העוזרת לקבל זכויות נוספות המגיעות לכל העובדים בישראל, ביניהן ימי חופשה, ימי מחלה, קבלת שכר מינימום לפחות, תשלום של ביטוח בריאות ושל ביטוח לאומי על ידי המעסיק – ועוד. על מנת שלא לעבור על החוק, מומלץ לעבור על מסמך המרכז את כל הזכויות של עוזרת הבית, להבין אותן עד הסוף ולנהוג על פיהן אם אתם מחליטים להעסיק עוזרת בית. אם לא תעשו כן – אתם יכולים להיות חשופים לתביעות. בהצלחה!
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים