כרגע באתר
1
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

זכויות עוזרת בית

הרבה אנשים שרוצים להעסיק עוזרת בית לא יודעים בדיוק מהן הזכויות שמגיעות להן – כעובדות משק לכל דבר ועניין. במאמר זה ננסה לעשות סדר בדברים ולהסביר בצורה מדויקת מהן הזכויות שמגיעות להן, על מנת למנוע אי הבנות ואי נעימויות, שעלולות להפוך גם לתביעות משפטיות.

19/05/2015
היחסים בין עוזרת בית ובין בעלי הבית הם יחסים של עובד-מעביד, אלא אם מדובר בעוזרת שמועסקת על ידי קבלן שירות, ואז הוא נחשב למעביד שלה והוא אמור לדאוג לכלל זכויותיה. העסקת עוזרת באופן פרטי מחייבת את בעלי הבית לשמור על זכויותיה של עוזרת הבית בכל מקרה שהוא, לרבות מצבים בהם מדובר בעוזרת העובדת מספר מועט של שעות, בעוזרת או מטפלת שמקבלת שכר חודשי וכמובן שגם כשמדובר בעובדת זרה.

זכויות עוזרת הבית – רשימה מפורטת

זכויות עוזרת הבית – רשימה מפורטת
עוזרת הבית זכאית להגנה המלאה לה זוכה כל עובד אחר במדינה, לרבות:

• שכר מינימום – עוזרת בית זכאית לקבל שכר מינימום לפחות, היינו 25 ₪ לשעה ו-4,650 ₪ חודשי.

• חופשה בשנה – בארבע השנים הראשונות לעבודתה זכאית העוזרת לקבל 14 ימי חופשה בשנה, בהם היא לא עובדת אך מקבלת שכר. מכסת ימי החופש עולה ביחס ישר לוותק שלה במקום העבודה, ויכולה להגיע למקסימום של 28 ימי חופשה, החל משנת העבודה ה-14.

• ימי מחלה בתשלום – זכויותיה של עוזרת בית מקנות לה את האפשרות להצהיר על יום וחצי של מחלה מדי חודש, בצורה הבאה: על יום המחלה הראשון העוזרת לא מקבלת שכר; על יום המחלה השני והשלישי היא מקבלת שכר בגובה של 50% מהשכר היומי, ויום המחלה הרביעי ואילך הם בתשלום מלא.

• הודעה מוקדמת של שני הצדדים – מעסיק שמעוניין לפטר את עוזרת הבית שלו חייב על פי חוק בהודעה מוקדמת, ועוזרת שמעוניינת להתפטר חייבת על פי חוק ליידע את המעסיק שלה לפני עזיבתה. מועד ההודעה צריך להיות יום קודם בששת חודשי העבודה הראשונים, ועולה עם הוותק עד למקסימום של חודש הודעה מראש.

• פיצויים במקרה של פיטורין – עוזרת בית שעבדה במקום מסוים במשך שנה ויותר ופוטרה על ידי המעסיק, זכאית לקבל פיצויי פיטורין בסכום של משכורת חודשית אחת לכל שנה של עבודה, על פי המשכורת האחרונה שקיבלה.

• פטור ממתן תלוש משכורת – מעסיק של עובדת בית פטור מחובת מעסיקים אחרים לספק תלוש משכורת לעובדת, מטעמים טכניים לחלוטין.

בנוסף לזכויות אלה של עוזרת הבית, חלים עליה גם צווי ההרחבה שחלים על כל העובדים במדינה, כולל תוספת יוקר, החזר הוצאות נסיעה, דמי הבראה (5 ימים עבור שנת העבודה הראשונה ועד 10 ימים החל משנת העבודה ה-20), ביטוח פנסיוני (לאחר 6 חודשי עבודה אם עוד אין לה ביטוח, ולאחר 3 חודשי עבודה אם יש לה ביטוח קודם), תשלום (מופחת) של ביטוח בריאות וביטוח לאומי.

מס הכנסה – מעסיק שמעסיק עוזרת בית פחות מ-18 ימים בחודש פטור מתשלום מס הכנסה, למעט מקרים חריגים.

לסיכום – זכויות עוזרת הבית זהות כמעט לגמרי לזכויותיו של כל עובד אחר במשק, ויש להקפיד לשמור אותן בקפדנות.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים