כרגע באתר
3
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

האם כדאי להשקיע בנדלן מסחרי?

בעוד שוק הנדלן נוסק באופן שיטתי מידי שנה, כמות הביקוש באופן מפתיע- דיי גבוהה. האם פלטפורמת 'היצע-ביקוש' הולכת להשתנות? והאם יש רלוונטיות למיקום הנכס גם בשוק הנדלן המסחרי?

25/05/2015
למרות שישנה הצפה בשוק המשרדים, באזור המרכז, מסתבר, עדיין ישנו מחסור של כ200,000 מ"ר בשטחי מסחר. על פי נתונים של המכון לגיאוקרטוגרפיה, קיים מחסור חמור בשוק המשרדים, זאת לצד המחסור בנכסי המגורים. כמו כן, ישנם משקיעים רבים אשר השכילו ללמוד את הפוטנציאל הרב הטמון בהשקעות נדלן מסחרי על פני השקעות בנדלן למגורים.

תשואות מינימאליות אל מול תשואות מקסימאליות

משקיעי הנדל"ן העסקי למדו ממשקיעי הנדל"ן למגורים, ונוכחו לדעת כי הכדאיות בהשקעות רק הולכת וגדלה. בשנים האחרונות אנו רואים כי ישנה עלייה של בעלי עסקים הרוכשים נדלן מסחרי, בין אם עבורם ובין אם לצרכי השקעה. לדוגמא, פרויקטים מסוימים כגון פרויקט בסר, מגדלי הארבעה ופרויקט מידטאון הצליחו רבות.
כמות רוכשי ומשקיעי הנדל"ן בשנים האחרונות מזנק בהתמדה והגיע עד כ-15% מסך כל עסקאות המשרדים. מנתונים עולה הנתון הבא- תשואה בנדלן עסקי יכולה להגיע לכ-9% בעוד שתשואה של נדלן למגורים מגיעה רק ל4%.

יתרונותיו של הנדלן מסחרי

קיימים כמה יתרונות להשקעות בנדל"ן מסחרי:

- התשואות הממוצעות בנדלן מסחרי יכולות להגיע ל-9% בשנה, לעומת 3% בלבד בנדלן למגורים.
- המחיר למ"ר בנדלן עסקי נמוך באופן משמעותי לעומת מחירו של מטר ריבועי בנדלן למגורים.
- ולבסוף, האכלוס. התפוסה של שוכרים בנלדן העסקי היא בממוצע לפרק זמן של כחמש שנים, בעוד בנדלן למגורים, התפוסה הממוצעת בשכירות היא למשך כשנה-שנתיים.
גורמים מעריכים כי כל עוד רמות מחירי המגורים ימשיכו לנסוק, והפער הקיים בין הנדלן למגורים אל מול הנדלן העסקי ימשיך לגדול, מגמת מעבר המשקיעים אל זירת הנדלן המסחרי רק תלך ותגדל.

בונים בצורה נכונה

כאשר אדריכלים מתכננים היום מגדלי משרדים, הם חושבים על השבחת הנכס, גם עבור המשקיעים בנדלן עסקי, וגם עבור משתמשי הקצה. על מנת שהנכס אכן יעבור השבחה, הם צריכים לדאוג למקסום של השימושים במגוון המערכות שהמגדל יכול להציע, ובנוסף לכך, מנסים להפוך את האווירה במשרד לביתית ונעימה. למשל- מתחמי הסעדה, חניונים, סביבה ירוקה ועוד.

פוטנציאל ההשכרה של נדלן עסקי אל מול נדלן למגורים

הציבור הרחב נמנע מכניסה אל התחום המסחרי כיוון שישנה תחושה שקל יותר להצליח בנדלן למגורים. השיטה פשוטה- מפרסמים מודעה, מקבלים פניות- ומשכירים. ובשוק שבו הביקוש עולה על ההיצע, דירות מוזנחות ולא מטופחות זוכות גם הן להיענות גבוהה. יש לזכור כי משך זמן ההשכרה בשוק הנדלן למגורים נמוך באופן משמעותי מזה של שוק הנדלן המסחרי, ולכן אם מחפשים שקט תעשייתי- כדאי להשקיע בנדלן מסחרי.כדאי להשקיע בנדלן מסחרי

מיסים

אף אחד לא אוהב התעסקות עם מס הכנסה, ולכן זהו החשש העיקרי של הציבור מפני רכישת משרדים להשקעה. הציבור הפרטי מפחד מדיווחים לשלטונות המס, מפחד מחשבוניות, מפחד ממע"מ, וחשוב לעצמו – " למה לי להסתבך עם זה " .
כיום מס על דירה להשכרה הוא 10% מעל סף של 4800 ₪ לחודש. כלומר, אם שכר הדירה הוא 6000 לחודש, ישנו תשלום שלך 10 % על 1200 הנותרים, כלומר- 120 ₪. כאשר רוכשים משרד, משלמים מס בהתאם להכנסה, ודמי השכירות של המשרד יצורפו להכנסה של בעל המשרד. גם אם יצטרך לשלם מס לפי 35%, עדיין התשואה שלו היא פי שלוש מאשר התשואה על הדירה.

לסיכום,

יש צורך בבנייה של שטחי תעסוקה, אם לא נרצה לעמוד בפני שוקת שבורה בעוד מספר שנים. ואכן, בשנים האחרונות התחילו בהרחבת שטחי התעסוקה, אולם לא בכמות החסרה והנדרשת.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים