כרגע באתר
4
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

ועד הבית אחראי: איטום גגות בבניינים משותפים

רצים לבחירות ועד הבניין? כדאי שתדעו שהאחריות על איטום הגג, בין שאר תחומי האחריות, חלה על ועד הבניין ולא על אף אחד אחר. בעמוד זה נסביר על חובת איטום גגות כחלק מפעולות התחזוקה השוטפות של הבניין, ועל האפשרויות השונות לחיוב דיירים המסרבים לשלם. המאמר מסביר על האחריות במקרים שונים של איטום גגות, ומבדיל בין בעלי הבתים לבין אילו השוכרים אותם ומספק טיפים לגבי השיטה הבטוחה והאמינה ביותר לביצוע איטום גגות בבתים משותפים.

25/05/2015

על מי חלה האחריות לביצוע האיטום, ומי צריך לשלם על כך בפועל?

על מי חלה האחריות לביצוע האיטום, ומי צריך לשלם על כך בפועל?
החוק קובע כי תחזוקה של שטחים ומתקנים הנמצאים בחזקתם של כלל דיירי הבניין ישולמו על ידי בעלי הדירות בבניין, כאשר כל בעל דירה ישלם את החלק היחסי של הדירה שלו מהסכום הכולל לתשלום. מי שאחראי על ביצוע האיטום, ועל נגזרותיו השונות הוא ועד הבניין, כאשר התשלום יצא מכיסיהם של כלל בעלי הדירות בבניין עצמו. במהלך ביצוע הפרויקט, על ועד הבית לבצע את סקר השוק הנדרש לקבלת ההחלטה הנכונה ולהזמין את השירות המדובר במקרים שבהם הוא נחוץ כחלק מעבודות התחזוקה השגרתיות של הבניין עצמו. במקרים של פנטהאוז, התשלום בגין איטום הגג ייגבה מכיסו של בעל הפנטהאוז מכיוון שבמקרה זה הגג הוא רכושו של בעל הפנטהאוז ולא נחשב למתקן או שטח כללי של כלל דיירי הבניין. בכל מקרה של תשלום משותף בגין שיפוצים או תיקונים או עבודות תחזוקה בשטחים משותפים של הבניין, האחריות על התשלום חלה על בעל הדירה ולא על האדם השוכר אותה ממנו.

מה קורה כשדייר מסרב לשלם?

אף על פי שהבניין המשותף על חלקיו הציבוריים (שבהם כלול גג הבניין) הוא נחלת כלל דיירי הבניין, מי שסובל בעיקר מבעיות של רטיבות בגג הם דיירי הקומות העליונות. במקרים מסוימים של הוצאות חריגות כמו איטום גגות בבניין שהוא משותף, ייתכן שאחד הדיירים יסרב לשלם את הסכום הנדרש לביצוע האיטום. סירוב שכזה אינו מגובה על ידי החוק במקרים שבהם איטום הגג הינו חלק סטנדרטי מעבודות התחזוקה השוטפות של הבניין, גם אם הן נעשות אחת לתקופה ארוכה של שנה או יותר מכך. במקרה של דייר המסרב לשלם, ועד הבית, שאחראי על הטיפול בגג ובשטחים המשותפים של הבניין, משלם במקומו ומגיש תביעה כנגדו. התביעה מוגשת למפקח על הבניינים המשותפים, וברוב המקרים הליך הגבייה מהדייר הסרבן הינו הליך מהיר ביותר. חשוב לציין שבמקרים של סירוב לתשלום מצד אחד הדיירים, סביר להניח שהדייר הסרבן יידרש לשלם גם את הוצאות השיפוץ וגם את ההוצאות המשפטיות בגין התביעה כנגדו, אלא אם כן יצליח להוכיח בבית המשפט שמדובר בשיפוץ שאינו הכרח אלא בבחינת מותרות.

מהי הדרך הטובה ביותר לביצוע איטום גגות בבניינים משותפים?

פעמים רבות נציגי ועד הבניין ינסו לחסוך בעלויות ולבחור באפשרויות הזולות יותר לביצוע איטום של הגג המשותף של הבניין. פעמים רבות הפתרון הזול ביותר הוא לא הפתרון הטוב ביותר, אפילו להיפך. אחת השיטות הבטוחות והיעילות ביותר לביצוע איטום של גגות היא באמצעות יריעות ביטומניות. היריעות מולחמות על גבי הגג בצורה אטימה לגמרי, ומחזיקות מעמד במשך שנים ארוכות לפני שנדרשת החלפה שלהן. הלחמת היריעות צריכה להתבצע על משטח גג נקי ולא על שכבה קודמת של יריעות, מכיוון שבמקרים של הלחמה על שכבה קיימת תיווצר שכבה הצוברת רטיבות ועובש ומחלישה את החיבור של היריעות עצמן אל הגג. שיטות איטום נוספות יכולות לעלות פחות כסף אך להחזיק מעמד למשך זמן קצר הרבה יותר מאשר הפתרון הטוב והבטוח ביותר.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים