כרגע באתר
1
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

קורס גיזום עצים

בעולם הגננות ישנה התמחות אחת שמוגדרת כאומנות לשמה – זוהי פעולת הגיזום. מדובר בפעולה הכרחית שיש לבצע אחת לכמה זמן כדי לשמור על בריאות העץ, למנוע קריסת ענפים מסוכנת ולצרכי אסתטיקה ונוף עירוניים. על מנת להתמקצע בהתמחות ייחודית זו, מוצעים קורסי גיזום עצים במכללות השונות וזהו המקום ללמוד מעט יותר אודות התכנים המועברים בהם.

25/06/2015

מדוע חשוב לגזום עצים?

מדוע חשוב לגזום עצים?
העצים נהפכו לחלק בלתי נפרד מהחיים העירוניים שלנו והם משמשים אותנו לצרכי נוי, מתן צל ואף תורמים לבריאותנו ולאיכות הסביבה. יחד עם זאת, בשל הימצאותם בסביבות מגורים, לא ניתן לתת להם לצמוח פרא מכמה סיבות מרכזיות: ראשית, קיימת סכנה של נפילת עצים וענפים (במיוחד בתקופת החורף).

יש להפנים כי משקל כל ענף שכזה הוא עצום, וכאשר מדובר בעץ גבוה, הכוח הנוצר בתאוצת נפילת הענף כלפי מטה הינו עצום. כמובן שמצב זה עשוי לגרום לפגיעה קשה בעוברים ושבים או באנשים החוסים תחת העצים, כמו גם לנזקי רכוש חמורים (כלי רכב חונים).

שנית, גדילה בלתי מבוקרת של עצים עשויה להסתיים גם בפגיעה בקווי חשמל וטלפון ולהוות מחסום לנוף ולרוח טבעית. שלישית, כל תהליך גיזום עצים נועד לשמש כפעולה אסתטית, שכן עצים שגדלים פרא מאבדים מצורתם ומפרים את קווי העיצוב המקוריים שלהם. בנוסף, יש לציין כי תהליך הגיזום מיטיב גם עם העצים עצמם, שזוכים לגירוי לצמוח ולהתפתח חזקים יותר.

לימודי גיזום עצים – מה לומדים בפועל?

גיזום של עץ מכל סוג שהוא אינו עניין של מה בכך. יש לדעת כיצד לגזום את הענפים בצורה נכונה, באיזו זווית לעשות זאת, באילו כלים להשתמש ומתי נכון לגזום את סוג העץ הספציפי. בנוסף, לגיזום יש פן אסתטי שיש להתחשב בו כדי שהתוצאה הסופית תיראה מרשימה ומדויקת.

קורס גיזום עצים יאפשר לבעל המקצוע לשלוט בכל האספקטים הללו באופן מושכל וזאת באמצעות התמקדות בנושאים הבאים:
• למידה על סוגי העצים והמועדים הטובים ביותר לגיזומם.
• שיטות פעולה בגיזום עצים – עבודה מהקרקע, באמצעות סולם ומנופים.
• שימוש בציוד – סוגי מסורים, שימוש בחבלים, נקודות עגינה.
• פיזיולוגיה של העץ – למידה זו מסייעת בזיהוי מחלות העצים ואבחון עצים הזקוקים לגיזום שורשים או כריתה.
• גיל העצים ומצבם הפיזי – אסטרטגיות שונות לגיזום בהתאם לכך.
• בטיחות בעבודה.
• התנהלות מול הרשויות – חוקים, תקנות ובירוקרטיות.
ניתן למצוא כמה מסלולים המציעים בסיומם דיפלומות שונות של גוזם עצים מוסמך. ישנם קורסי גיזום עצים בסיסיים ומתקדמים יותר, כאשר קהלי היעד הינם גננים מוסמכים, קבלנים ומפקחים. הקורסים עצמם מיועדים לבני 18 ומעלה. חשוב לציין גם את אחד מהיתרונות הבולטים של הקורסים השונים, שהוא הרישיון הניתן למסיימים מטעם משרד התמ"ת לעבודה בגובה. רישיון זה מאפשר לאנשי מקצוע אלו לעבוד עם עצים בגובה רב, תוך שימוש במנופים ועל ידי כך להרחיב את תחומי האחריות והשירות אותו הם מספקים ללקוחות פרטיים ומוסדיים גם יחד.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים