כרגע באתר
4
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

מעלונים לרכבי נכים

עבור אנשים בריאים שאינם מוגבלים פיזית, יציאה או כניסה לרכב היא פעולה יומיומית ופשוטה אשר אינה מצריכה חשיבה או הכנה מראש. עבור אוכלוסיית הנכים, לעומת זאת, זוהי פעולה שלא ניתן לבצע באופן ספונטני ללא עזרים מתאימים.

13/07/2015

גם נכים יכולים לנהוג

כלי רכב המשרת אדם נכה, בין אם מדובר ברכב פרטי השייך לאותו אדם בעל נכות, ברכב של חברת הסעות או ברכב ללימוד נהיגה, צריך להיות מאובזר באופן שיוכל להסיע אותו באופן בטיחותי. כך, על אף הנכות או המגבלה פיזית יוכל האדם הנכה להשתמש בכלי הרכב כנהג או כנוסע. במידה והרכב מותאם לצרכיו המיוחדים של הנכה הדבר יהיה אפשרי. כיום ישנם אביזרים אשר יכולים לאפשר לבעלי נכויות "לעקוף" את המגבלה ולנהוג ברכב, ובוודאי לעלות אליו. מעלונים הם מן האביזרים החשובים בהם יש להצטייד כי הם אלה המאפשרים כניסה לרכב נכים.

אביזרים שונים לרכבי נכים

אביזרים שונים לרכבי נכים
אביזרים המיועדים לרכבי נכים מחולקים לשני סוגים עיקריים: אביזרים לשליטה ברכב ונהיגה למרות המגבלה הפיזית, ואביזרים המיועדים לסייע לצורך בסיסי יותר והוא נגישות- כניסה ויציאה מהרכב.

התאמת הרכב לנכה בעזרת אביזרים

נכות היא הגדרה כללית וכוללת סוגים שונים של מוגבלויות. על מנת לצייד רכב באביזרים המתאימים, יש לדעת במדויק את מגבלותיו וצרכיו של אותו אדם. עם אביזרים המיועדים לעזרה בנהיגה נמנים: מנגנון נשלף להגבהת דוושת הרכב, "תפוח" - אביזר שנועד לשליטה בהגה למתקשים לאחוז בו בשתי הידיים, שלט רחוק המסייע בהדלקת האורות, הפעלת מגבים ועוד. עבור מגבלות חמורות יותר כמו מגבלה ברגליים עומדים לרשות הנהג מנגנון לשליטה ידנית בדוושות הרכב, או הפעלה קולית למערכות הרכב השונות ועוד.

אביזרים התורמים לנגישות הרכב

נגישות הרכב כוללת אף היא מספר עזרים, ביניהם האפשרות להנמכת הרצפה והרמת הגג, פתיחה חשמלית לדלת, מרימון המאפשר מעבר מכיסא הגלגלים אל כיסא הנהג הגבוה יותר, מדרגה חשמלית מתקפלת לכניסה לרכב גבוה יחסית וכמובן מעלונים.

חשיבותו של מעלון לנכים ואופן פעולתו

חשיבותו של המעלון היא רבה. באמצעותו ניתן להעלות את כיסא הנכים אל הרכב במידה ויש בתוכו מקום או אל גג הרכב. ללא המעלון לא היה מתאפשר כלל אחסון כיסא הגלגלים ברכב והנכה היה נאלץ לעזוב את כיסא הגלגלים. מה שהיה מהווה בעיה אמיתית בעת הירידה מהרכב עם תום הנסיעה. לכן, מדובר על כלי עזר חיוני ביותר המקל מאוד על השגרה ומאפשר תפקוד בעזרת כיסא גלגלים אחד המגיע עם בעליו לכל מקום.

אופן הפעולה של מעלון אוטומטי

ישנם שני סוגי מעלונים: מעלון הנע באופן מכני על גבי מסילות וכזה הנע באופן אוטומטי. במעלון אוטומטי, הנחשב לנוח ביותר, כיסא הגלגלים מונח על גבי משטח מתכת אשר בלחיצת כפתור הכיסא עולה אליו מהמדרכה או הכביש, ואז עולה המשטח באיטיות ובאופן בטיחותי עד הגיעו לגובה הרכב. כאשר כיסא הגלגלים מגיע אל הרכב הוא נקשר למנגנוני בטיחות פנימיים שבאמצעותם הוא נשמר במקומו לאורך הנסיעה. לחיצה נוספת על הכפתור מקפלת את המעלון לשניים. כך הוא אינו תופס מקום רב מדי ברכב ואינו גורם להסתרת שדה הראיה מן הנהג.

לשמור על בטיחות הנסיעה

בכדי שרכב יוכל לשמש רכב הסעות לנכים עליו להיות מאובזר היטב בכל העזרים ואמצעי הבטיחות אשר יאפשרו את הסעת הנכה באופן בטיחותי, החל מרגע העלאתו לרכב, דרך שהייתו יחד עם כיסא הגלגלים שלו ועד לרגע בו הוא יורד עם כיסא הגלגלים מן הרכב.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים