כרגע באתר
5
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

בדיקות לשמירה על מים נקיים בבית

בדיקות מים צריכות להיות חלק בלתי נפרד מפעולות התחזוקה הקבועות בבית. במאמר הבא נציג את הבדיקות החשובות, את המשמעות של חיטוי צנרת ואת אנשי המקצוע המתאימים לטובת המשימה.

05/08/2015

מהי מטרת הבדיקה?

מהי מטרת הבדיקה?
המטרה העיקרית של בדיקות לשמירה על מים נקיים בבית היא להגן על בריאות המשפחה. הבדיקות קובעות את האיכות התברואתית של מי השתייה, את התנאים לשימוש בהם לצריכה פרטית וגם את הוראות הטיפול במים מזוהמים. הבדיקות הן חלק מתהליכי בקרה על איכות המים והן מתבצעות על ידי שורה ארוכה של אנשי מקצוע מוסמכים לכך.
הנה כמה בדיקות חשובות שצריך לבצע על מנת לשמור על מים נקיים בבית:

דיגום מים

זו בדיקה הנאכפת על ידי משרד הבריאות ומבוצעת רק על ידי גורם המוסמך לכך. הדיגום מאפשר את בדיקת המים במעבדה ואת ביצוע האנליזות לפי תקנות הרשות להסמכת מעבדות והוראות מכון התקנים. בסיום הדיגום מוגש דוח למזמין השירות ודרכו ניתן ללמוד על איכות המים ולהסיק מסקנות לגבי המלצות לטיפול במידה וישנן.

בדיקות של מערכות האספקה

הרשות העירונית וספקי המים באיזורים שונים בארץ אחראיים על בדיקות של מערכת האספקה. הבדיקות כוללות ניטור של מזהמים סביבתיים וגורמים נוספים בעלי השפעה בריאותית פוטנציאלית. בנוסף, בדיקות של מערכות האספקה מאפשרות זיהוי גורמים המשפיעים על הטעם, הריח, הצבע או הטמפרטורה של המים בבית.

בדיקה כימית

זו בדיקה המתבצעת לגילוי או כימות של אחד או יותר מהגורמים הכימיים הפוגעים באיכות המים. הבדיקה הכימית יכולה להתבצע באופן נפרד או יחד עם בדיקה מיקרוביאלית חלקית, מלאה וחוזרת.

מתי יש צורך בחיטוי צנרת?

בדיקות המגלות כמות גבוהה של גורמים מזהמים בתוך המים עלולות להצביע על הצורך בחיטוי צנרת. את החיטוי מבצעות חברות מים המוסמכות לכך על ידי משרד הבריאות. החיטוי עוזר למנוע הצטברות של חיידקים נפוצים במים, כגון:
• וירוסים וטפילי מעיים הנמצאים במים באופן טבעי
• מיקרואורגניזמים המגיעים ממקור זיהום לא טבעי
• חומרים טבעיים וכימיים המומסים משכבות הסלעים
• חומרי הדברה
• חומרים מזהמים ממקור תעשייתי
• מלחים מהים ותמלחות אחרות
• חומרים המשמשים לטיפול במים כגון שאריות חומרים, תוצרי לוואי של תהליכי טיפול ועוד.

עוד על החיטוי

החיטוי מבוצע במטרה להבטיח איכות גבוהה של המים בצנרת הביתית. את החיטוי ניתן לבצע בדירות פרטיות, בבניינים משותפים ובמאגרי מים שלמים של מוסדות ציבור, בתי חולים, בתי מלון וכן הלאה. כל המים המסופקים לציבור עוברים חיטוי בכלור על ידי נציגי משרד הבריאות, אך החיטוי לצנרת מבטיח רמה גבוהה יותר של מים נקיים.

לסיכום, אנשי המקצוע היחידים שיכולים לבצע בדיקות מים מוסמכים לכך על ידי משרד הבריאות. הם מבצעים את כל הבדיקות ורשאים לערוך חיטוי מלא של צנרת המים.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים