כרגע באתר
1
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

בית אבות סיעודי או טיפול בבית בעזרת מטפלת סיעודית

אם יש לכם קרוב משפחה מבוגר - הורה, אח, או כל קרוב אחר אשר הגיע לגיל מתקדם מאד, וכעת זקוק לסיוע סיעודי, אתם ניצבים מול שתי אפשרויות מרכזיות

16/08/2015
אפשרות אחת היא לשכור את שירותיהם של מטפלים ומטפלות סיעודיים אשר ישהו בביתו של הקשיש ויטפלו בו. האפשרות השניה היא לפנות אל בית אבות סיעודי, ובעצם שאותו אדם יעבור להתגורר שם, ויקבל שם את כל סל השירותים המלא. השאלה היא כמובן - במה עדיף לבחור? הבחירה תלויה בכמה פרמטרים שונים:

כך תבחרו באפשרות הטובה ביותר:

מה מעדיף הקשיש?

קל לשכוח זאת, אבל אנו דנים כאן בגורלו של אדם. נכון שמדובר לעתים על אדם שבמצב סיעודי, שאפשר גם מצבו הקוגניטיבי איננו מושלם - אבל גם לאדם כזה יש רצונות והעדפות משלו. לעתים אותו אדם יעדיף באופן מובהק להישאר בביתו -ולעתים דווקא יעדיף חברתם של עוד אנשים בבית האבות. התחשבו תמיד בדעתו במידת האפשר, וזה בהחלט חייב להיות שיקול.

קשב משפחתי

באופן עקרוני, אם פונים לסיוע של מטפלת סיעודית, יש לקחת בחשבון שהיא לא נמצאת עם הקשיש כל הזמן. למטפלת יש ימי חופש ויש לה שעות עבודה. זה אומר שלפחות חלק מהזמן, האדם הקשיש יהיה לבדו - וזה ידרוש מכם יותר קשב מטעם המשפחה. כמו כן, מטפלת סיעודית היא בעצם מועסקת ישירה על ידי המשפחה - זה אומר שכבני משפחה אתם צריכים לדאוג עבורה למשכורת, זכויות סוציאלית, דמי ביטוח לאומי, וכיו"ב. בקיצור - זו אפשרות שדורשת הרבה יותר קשב ומעורבות של בני המשפחה. לעומת זאת בבית אבות סיעודי - נדרש רק לשלם לבית האבות, ותו לא.

מחיר

בהשוואת העלויות בין בית אבות סיעודי לבין מטפלת סיעודית, אין שום ספק שהעלויות שיש לשלם לבית האבות הן גבוהות יותר. הדבר נובע כמובן מהעובדה שבית האבות מציע סל שירותים נרחב הרבה יותר - לינה במקום, ארוחות, טיפולים רפואיים, חוגים מיוחדים, פעילויות חברתיות, וכיו"ב. המטפלת הסיעודית נותנת שירות בסיסי יותר - הכנת ארוחות, סיוע בניקוי, סיוע בטיפול בצרכים, סיוע בלבוש וכיו"ב. לכן, המשכורת שמשלמים למטפלת היא נמוכה יותר, ולרוב גם מקבלים עבורה מימון גבוה יותר דרך הביטוח הלאומי.

חברה ואנשים

יש לקחת בחשבון כי המטפלת הסיעודית היא רק אדם אחד, והיא לא תחליף לחברה. אפשר כמובן לבחור במטפלת שתדאג להוציא את האדם הקשיש לטיולים בחוץ - אבל מבחינה חברתית, בית אבות סיעודי נותן מענה מקיף יותר.

אז במה כדאי לבחור?

יש כאמור כל מיני פרמטרים שיכולים להשפיע על הבחירה הסופית שלכם. עליכם לקחת בחשבון את התקציב שלכם, יכולת הקשב של המשפחה, הצרכים של האדם הקשיש, ועוד - וכך תוכלו לבחור באופציה הטובה ביותר.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים