כרגע באתר
1
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

קורס גרפולוגיה משפטית

גרפולוגיה משפטית היא תחום מורכב העוסק בעיקר בזיהוי של חתימות וכתבי יד במסמכים שונים. עם זאת, יש להבין כי מדובר רק במרכיב אחד בענף רחב מאוד הנקרא בחינה משפטית (פורנזית) של מסמכים.

19/08/2015
אי לכך, הגרפולוג המשפטי צריך לגלות בקיאות במגוון רחב של תחומים נוספים הקשורים לבחינת מסמכים, גם אם אינו מבצע בעצמו הלכה למעשה את הבדיקות המעבדתיות השונות הקשורות להערכת האותנטיות של מסמך זה או אחר.

מהן מטרותיו של קורס גרפולוגיה משפטית?

להלן המטרות המרכזיות של קורס גרפולוגיה משפטית:

רכישת ידע במספר תחומים הקשורים לבדיקת ובחינת מסמכים

הכוונה היא בעיקר להיכרות עם סוגים שונים של נייר וסוגים שונים של דיו, יכולת השוואה בין מסמכים מצולמים, שימוש בטכנולוגיות חדישות לאבחון, רכישת כלים לזיהוי של מדפסות מסוגים שונים, חותמות מסוגים שונים ועוד.

הקניית כלים בתחום הגרפולוגיה המשפטית דרך התנסות מעשית

בין היתר מדובר בפיזיולוגיה של פעולת הכתיבה ובאופן שבו הפיזיולוגיה משפיעה על צורת הכתב, השפעת גורמים שונים (פנימיים וחיצוניים) על סגנון הכתיבה ועל וריאציות של כתב יד, יכולת הבחנה בין סימנים מהותיים לסימנים זניחים בכתב היד, למידת שיטות לזיהוי של טכניקות זיוף שונות ועוד.

לימוד כתיבת חוות דעת מקצועית של מומחה והכנה של עדות משפטית

– מהו מבנה תקין של מסמך בעל תוקף משפטי (חוות דעת גרפולוגיה משפטית), כיצד מכינים חומר לצורכי עדות בבית המשפט, כיצד משתמשים במאגרי מידע משפטיים ועוד.

ההבדל בין מומחה לכתב יד או גרפולוג לבין גרפולוג משפטי

גרפולוגיה משפטית לא עוסקת בניסיון ללמוד על קווי האישיות של הכותב בהסתמך על ניתוח כתב היד שלו. תחת זאת התייחסות הגרפולוג המשפטי ניתנת אך ורק לאספקטים הטכניים של כתב היד. עם זאת, עדיין עומדים לזכותו של הגרפולוג המשפטי יתרונות רבים בכל הקשור לחוות דעתו המקצועית בהשוואה למומחה כתב יד שלא מגיע מתחום הגרפולוגיה. מומחה לכתב יד, המסוגל להשוות מבחינה טכנית בלבד בין שני כתבי יד, לא מסוגל להבחין בין מסמך שנכתב במהירות לבין מסמך שנכתב באיטיות, למשל.
הגרפולוג המשפטי מבין את האופן שבו נוצרות האותיות השונות, מכיר את תנועת כלי הכתיבה ומסוגל לזהות טכניקות כתיבה שונות. למרות שקיימת חפיפה בין שני התחומים, כפי שציינו בתחילת מאמר זה, ניתן להסביר בגדול את ההבדל בין השניים באופן הבא:
• מומחה לבדיקת מסמכים מתמקד בבדיקות כימיות שונות שקשורות לנייר, לדיו, לטביעות אצבע וכיוצא באלה.
• הגרפולוג המשפטי מתמקד בהשוואה בין המרכיבים השונים של כתב היד תוך שימוש בציוד עזר המאפשר לו להדגים הבדלים זעירים בצורת הכתיבה בלבד, ללא ניתוח כימי של סוג הדיו לצורך העניין.
בהתאם לזאת, כאשר ישנו צורך להעריך את גיל הנייר עליו נכתב הטקסט או להשוות בין שני סוגי דיו, מומלץ לפנות לאיש מקצוע המתמחה בבדיקת מסמכים. לעומת זאת, כאשר ישנו צורך להשוות בין שני סוגים או יותר של כתב יד או בין חתימות כאשר ישנו חשד לזיוף, ההמלצה היא לפנות לגרפולוג משפטי שעבר הסמכה מתאימה.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים