כרגע באתר
1
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

לימודי חשמלאות - עוזר, מעשי ומוסמך

מקצועות החשמל נלמדים במגוון מסלולים. במאמר הבא נבין מה מאפיין את ההכשרה ונציג את ההבדלים בין חשמלאי עוזר, מעשי ומוסמך

26/08/2015
מגע עם חשמל עלול לגרום נזקים בלתי הפיכים ולהביא לפגיעה בחיי אדם. לנוכח סכנות מן הסוג הזה מתעורר הצורך בהסדרת הפיקוח על בעלי מקצוע שעובדים בתחום. הפיקוח בא לידי ביטוי בהליך הכשרה הכולל לימודים עיוניים והתנסות מעשית. ברוב המקרים מתבצעת ההתמחות אצל בעל מקצוע מוסמך והיא מהווה תנאי להמשך הלימודים.

מה מקנה כל תעודה?

אורך הלימודים נקבע לפי סוג ההסמכה וההכשרה. עלות ממוצעת של הקורס עומדת על 6,000-12,000 ש"ח, בהתאם לתעודה שאותה מקבלים ולתקופת ההכשרה הנדרשת. בנוסף, כל תעודה מקנה אפשרויות אחרות לעיסוק בתחום החשמל:

א. עוזר

עוזר צריך להשלים רק לימודים תיכוניים בבית ספר מקצועי במגמת חשמל. כאן התעודה למעשה לא דורשת השקעה כספית או הרשמה ללימודים, היות ומדובר על מסלול המעוגן במסגרת החינוך הפורמאלי. יחד עם זאת, עוזר צריך לעבור בהצלחה קורס להכשרה מקצועית. עליו להיות בן 18 ומעלה כדי לעסוק בתחום, לצבור ניסיון מקצועי של שלוש שנים בהשגחת חונך ולעבור בחינות שעורכת יחידת הבחינות

ב. מעשי

זהו הקורס הבסיסי שמתאים למי שרוצה לעסוק בתחום. הוא מאפשר ביצוע עבודות חשמל ועריכת תכניות של 40*1 אמפר, כל עוד ישנו פיקוח של בעל רישיון גבוה יותר. בוגרי מסלול לימודים מעשי מקבלים תעודת גמר ממשרד התמ"ת ורישיון בכפוף לתקנות החשמל.

ג. מוסמך

חשמלאי מוסמך מחזיק בתעודה השייכת לדרגה השנייה בלימודי חשמלאות. אפשר להירשם למסלול הלימודים הזה רק לאחר השלמת לימודי חשמלאי ראשוניים. לאחר ההסמכה ניתן לעסוק בתכנון, פיקוח, התקנה ואחזקה של מתקנים ביתיים ותעשייתיים.

עמידה בתקנות החשמל

תחום מקצועות החשמל בישראל מעוגן בחוק החשמל ובתקנות החשמל. החוק קובע מה התנאים לקבלת רישיון חשמלאי, מה תקופת ההתנסות המעשית-מקצועית הדרושה לכל תעודה ומה העבודות שמותרות לביצוע בכל אחד מבין 12 הרישיונות הקיימים לעבודת חשמל. אלו סוגי הרישיונות והדגשים הבולטים בכל קטגוריה:

א. דרגות 1 עד 7

אלו הדרגות המסווגות בהתאם להשכלה ולהכשרה של חשמלאי. הדרגה הגבוהה היא מהנדס חשמל וההבדל בין הדרגות מתבטא בגובה הזרם ובגובה המתח וסוג העבודות שאותן בעל הרישיון רשאי לבצע.

ב. דרגות 8 עד 10

אלו דרגות של חשמלאי בודק. זהו איש מקצוע הרשאי לבדוק ולאשר עבודות חשמל בזרמים שונים.

ג. דרגות 11 ו-12

אלו דרגות עיסוק ספציפיות. איש מקצוע בדרגה 11 רשאי לעבוד בתחום עיסוקו תחת פיקוח של גורם מוסמך, בעוד בעל רישיון בדרגה 12 רשאי לעבוד באופן עצמאי ולפי תחום התמחותו המאושר על ידי הגורמים הרלוונטיים.
לסיכום, מטרת לימודי חשמלאות היא לתת כלים לאדם שמעוניין לעסוק בתחום ולאפשר לרשויות פיקוח נאות
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים