כרגע באתר
2
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

מחלות קשות בחיות המחמד וחשיבות זיהוין

רבים מאיתנו מקבלים החלטה לאמץ חיית מחמד בין אם כלב או חתול כאשר אנו עוזבים את הבית של ההורים ויוצאים לדרך חדשה. שוכרים דירה, עם או בלי שותפים, מתחילים את שנת הלימודים באוניברסיטה או במכללה ואין דרך כיפית יותר לעשות זאת כשמצטרף לחגיגה כלב חמוד ומתוק.

22/10/2012
מעבר להשקעת הזמן בחיית המחמד (טיולים, משחקים, מזון איכותי) יש צורך להגיע באופן עקבי לוטרינר על מנת לוודא שהכלב שלנו בריא ואינו מפתח מחלה או כל דבר אחר שיכול להזיק לבריאותו. כלבים וחתולים לא יידעו אותנו על מצב בריאותי לא תקין גם אם הם סובלים ולכן חשוב לנסות ולאבחן מצב זה לפני שנהיה מאוחר מדי.

עצוב אך חשוב

עצוב אך חשוב
כולנו רוצים שחיית המחמד שלנו תהיה בריאה, שמחה ופעילה. כשחיות המחמד שלנו מתנהגות בצורה לאה ועייפה ואין להם כוח לכלום אנחנו דואגים להן ושוקלים לקחת אותן לטיפול אצל הוטרינר. אם הסימפטומים מתגברים, חובה לקחת את החיה למרפאה וטרינרית בהקדם האפשרי. הרבה מהמחלות של החיות ניתן לרפא בקלות ובמהירות אך כמובן שיש מחלות שחייבים טיפול צמוד ואיכותי כמו למשל סרטן, אז צריך ייעוץ של וטרינר מומחה לאונקולוגיה.
סרטן אצל חיות המחמד שלנו זה דבר נפוץ אך טרם הובהר מדוע המחלה מתפרצת, כפי שקורה אצלנו בני האדם. סרטן העור הוא נפוץ אצל כלבים אך יכול גם לבוא בצורת סרטן הכבד והעצמות. הסרטן תוקף כלבים מגזעים מסוימים יותר מגזעים אחרים כך שלמשל ניתן למצוא שלגולדן רטריבר, בולדוג ובוקסרים יש אחוז גבוה יחסית ברשימה זו. הבוקסרים נמצאים בראש הטבלה עם אחוזי הסיכון הגבוהים ביותר ונמצאים במעקב שוטף אצל הוטרינר שלהם.

תפקידו של הוטרינר המומחה

וטרינר מומחה יוכל להבחין בסרטן בשלבי המחלה הראשוניים אך עצוב לומר כי בחלק גדול מהמקרים המחלה תתפשט ואפילו הוטרינר המקצועי ביותר לא יוכל לדעת על קיומה. ניתן לבדוק מה השלב של המחלה על ידי מספר שיטות כגון בדיקת דם, ביופסיה או אולטרא סאונד בהמשך ניתן לבצע בדיקת שתן וצילום רנטגן. אם מתגלים תאים סרטניים הכי נכון להסירם בהקדם האפשרי.
ניתוח להסרת גידול סרטני או תאים סרטניים נחשב לניתוח שהוא בטוח. מסירים את הגידול ואת רקמת התאים שסובבת אותו ברדיוס של שניים או שלושה סנטימטרים. במקרים בהם לא ניתן להסיר את רקמת העור שסבבה את הגידול יש צורך בביופסיה חוזרת די לוודא שאין גידול מחדש של התאים הסרטניים. כמו בחיים ה"אמיתיים" של ההולכים על שניים, לעיתים יש צורך בטיפולים כימותרפיים במקרה שהסרת הגידול אינה מספיקה כיוון שהסרטן התפשט למקומות אחרים.
בשל כל האמור מעלה חשוב לקחת את חיית המחמד שלך לבדיקות שגרתיות כדי להימנע ממצבים בהם אולי מאוחר מדי לטפל או לחילופין קשה מאוד לצאת מהסיטואציה.
אם אתם חשים בשינוי בהתנהגות של הכלב שלכם או שאתם ממש רואים שינויים פיזיים, אל תהססו לרגע וגשו לוטרינר המקומי שקרוב לביתכם כדי לקבל טיפול מקצועי, יעיל ומהיר.

באדיבות ד"ר פצ'ו – וטרינר מומחה
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים