כרגע באתר
1
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

מי רוצה להיות עורך דין פלילי?

המשפט הפלילי מהווה חלק חשוב במשפט הציבורי. במדינת ישראל, החוק הפלילי (חוק העונשין) קובע את רשימת העברות הפליליות וכן את העונשים הצפויים לכל מי שיעבור עברות אלה. רוצה להיות עורך דין פלילי? במאמר הבא נסביר מה כולל המקצוע ולמי הוא מתאים.

04/11/2015

מי מסוגל להיות עורך דין פלילי?

בראיון מפורסם שבו שאלו את אחד מהסנגורים הבולטים של משפחות הפשע בישראל, כיצד הוא מסוגל להגן על אנשים כאלה ואחרים, ענה בפשטות כי המצפון שלו נקי משום שהוא לא משתמש בו וכי כל סניגור טוב חייב לסבול בהכרח מפיצול אישיות: מצד אחד הוא אזרח טוב ומצד שני הוא עורך דין פלילי, כשבכל רגע נתון, רק אחד מהם יכול להיות מופעל. זוהי אולי כל התורה כולה והתשובה הטובה ביותר לשאלה: "מי מסוגל להיות עורך דין פלילי"? לגבי השאלה: "מי רוצה להיות עורך דין פלילי"? זה כבר סיפור אחר לגמרי ובדיוק בשאלה הזו ברצוננו לדון במאמר שלפניכם.

מה הוא המשפט הפלילי על קצה המזלג?

מה הוא המשפט הפלילי על קצה המזלג?
למרות שבחלק ניכר מהמקרים הנפגע העיקרי מההתנהגות הפלילית של הנאשם הוא מתלונן פרטי, הרי שהמשפט הפלילי מתאפיין בראש ובראשונה בכך שהאכיפה שלו מוטלת על המדינה, באמצעות התביעה הכללית. למעשה המדינה מייצגת את הקורבן ואת החברה כולה בתביעה ולפיכך הקורבן עצמו לא מהווה צד במשפט. במילים אחרות ניתן לכתוב כי המשפט הפלילי הוא המשפט המסדיר את היחסים בין הפרטים בחברה, אך בסופו של דבר מתנהל בין המדינה בתור ישות קולקטיבית, לבין הפרט, כלומר החשוד, האסיר או הנאשם. עבירות פליליות הן לדוגמה אונס, גניבה, פריצה, תקיפה וחבלה, הריגה, שוד, פריצה ועוד. נאשם שהורשע בביצוע עבירה פלילית הוא עבריין ועונשו נגזר על בית המשפט.

לימודי משפטים על קצה המזלג

בבתי הספר למשפטים במדינת ישראל נלמדים קורסים שונים המתמקדים בנושאי ליבה משפטיים כשבין היתר מדובר בתחומי המשפט הציבורי (ובכלל זה המשפט הפלילי והמשפט המנהלי), המשפט הפרטי (דיני משפחה, דיני קניין ודיני נזיקין למשל), המשפט הבינלאומי והמשפט המסחרי (דיני מסים, דיני עבודה ועוד). לצד קורסים העוסקים בדין מהותי, נלמד מגוון רחב של קורסים בתחומים פרוצדורליים כמו למשל דיני ראיות, סדר דין פלילי וסדר דין אזרחי. בנוסף לתכנים אלה, נלמדים גם בדרך כלל קורסים תיאורטיים כמו למשל שיטות משפט או תורת המשפט.
חשוב להבין כי תואר ראשון במשפטים, הנמשך בממוצע שלוש וחצי שנים ומהווה תנאי בסיסי לקבלת הרישיון לעריכת דין, אינו שונה עבור עורכי דין העוסקים בתחומים שונים. המשמעות היא שעורך דין פלילי יכול לשבת על ספסל הלימודים לצד עורך דין לענייני נזיקין ולצד עורך דין המתמחה בזכויות יוצרים. רק לאחר הלימודים יכולים להתחיל הבוגרים את ההתמחות במשרד עורכי דין מוכר ולאחר מכן לקבל את ההסמכה.

מקצוע תחרותי

אין ספק שהתחרות בתחום עריכת דין בישראל רבה ביותר. עם זאת, בסופו של דבר כל אדם המעוניין לעסוק במקצוע המשלב בין כריזמה, חדות מחשבה, חתירה לאמת ואתגר משמעותי ביותר, יוכל לעסוק בתחום המשפט הפלילי.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים