כרגע באתר
5
2
7
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

החינוך – משפיע יותר מכל

כל הסיבות מדוע מקצוע ההוראה הינו מקצוע עם שליחות גדולה מעין כמוה

12/11/2015
החינוך הניתן לאדם הוא הכלי החזק ביותר שישפיע על התנהגותו ודרכי מחשבתו. מחקרים רבים ניסו לעמוד על היחס בין הגורם הביולוגי והתכונות המושרשות בנפש האדם לבין ההשפעות הסביבתיות והלמידה הנרכשת. לא יהיה זה מופרז לומר שהערכים שמקבל הילד מסביבתו - משפחה, חברים ומורים הם בעלי משקל בלתי נתפס על התפתחותו. כמו כן, סביר יהיה לומר שחלקם של המורים מתוך החבורה הנזכרת הוא רב מאוד, אולי הרב ביותר.

הגיל שבו הכל קורה

החינוך, לפחות במסגרת הפורמאלית, מתפרש על פני שנים רבות וגילאים שונים. מבין כל התקופות החולפות, נראה כי חינוך לגיל הרך הוא בעל ההשפעה החזקה והדרמטית ביותר. לעיתים יהיה קשה למדוד או להבחין בגודל ההשפעה, אבל זאת דווקא משום שחותם שהוטבע בילד הוא כה עמוד ומהותי ולא ניתן למדידה ברורה או הבחנה בשינוי ספיצי זה או אחר. במסגרת הגיל הרך הילד קונה ידע וערכים שנחקקים בו לאורך שנים ואף לכל החיים. זוהי תקופה בה הילד מתפתח בצעדי ענק ובה ניכרת התקדמות והתפתחות בכל יום ויום. בתלמוד מכנים את הלימודים הללו כ"גירסתא דינקותא" – הלימוד של הינקות, שלפי המתואר שם הוא הלימוד הזכור ביותר והצלול ביותר גם בשנים מאוחרות מאוד בחיים.

על איזו תקופה מדובר?

לפי ההגדרה הרשמית חינוך לגיל הרך מתפרש מגיל הלידה עד גיל שמונה. זוהי תקופה רחבה מאוד וחופפת גם את כיתות א' ו – ב', תחילת דרכו של הילד בבית הספר. התקופה מחולקת לקטגוריות של התמחות הכוללות פעוטונים, גנים, גן טרום חובה וגן חובה. אלו שיוכשרו לעבודה עם כיתות א' ו – ב' יתמקצעו במסלול מיוחד של מורות גננות.

מי מתאים לעסוק בתחום?

מדובר בעיסוק עם ילדים בשנותיהם הראשונות, ולכן העבודה עימם היא מיוחדת במינה, מאתגרת ודורשת עדינות, הקשבה וכמובן אהבה רבה לילדים. כל מי שרואה בעצמו בעל כישורים אלו ומרגיש שביכולתו ליצור מגע טוב עם ילדים יוכל למצוא את מקומו בלימודי חינוך לגיל הרך. כמובן, אין צורך במיומנות ובמקצועיות בשלב זה, האימון והקניית הישיטה נרכשים במהלך תקופת הלימודים.

מה כוללים הלימודים?

התואר המלא הכולל תואר בחינוך (B.Ed) ותעודת הוראה אורך כארבע שנים. שלוש שנים של לימוד חינוך עם דגש על הגיל הרך, ובשנה הרביעית יוכשרו הלומדים לקראת קבלת תעודת הוראה. כמו כן במהלך התואר ישלבו הלומדים עבודה מעשית אשר מתקיימת בתקופות משתנות על פי מוסדות הלימוד, בדרך כלל לקראת סיום הלימודים. במהלך התואר יעברו הלומדים הכשרה המגוון תחומים הנוגעים לגיל הרך, ביניהם פסיכולוגיה של הילד, משחק ולמידה, ספרות ילדים ועוד.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים