כרגע באתר
1
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

הניקיון ואנשיו

כולנו שואפים להגיע לסביבת עבודה כמה שיותר יפה ונוחה. בעלי ומנהלי משרדים מודעים לכך ומקדישים תשומת לב ומשאבים לא מעטים בשביל לאפשר לעובדים את סביבת העבודה הזו. עם זאת, אם נחשוב על זה לעומק, שום עיצוב יוקרתי אינו שווה באמת אם לא שומרים על הניקיון. כולנו לבטח נעדיף אריחי אבן נקיים מלפני עשרים שנה מאשר פרקט יוקרתי שהונח לפני חודשיים, ועליו כתמי קפה ועטיפות במבה.

07/11/2012

הפרדוקס שבעבודות ניקיון

למרות החשיבות המכרעת של הניקיון, עובדיו דווקא נחשבים לחשובים פחות, ולכן שיטת העסקה המקובלת כיום בשוק הניקיון היא מיקור חוץ. כיום קשה מאוד למצוא איש ניקיון שהוא עובד החברה עצמה. הוא תמיד יהיה עובד קבלן חיצוני, ואותו קבלן אחראי על כל יחסי העבודה עמו. הבעיה בשיטת עבודה זו היא שהמעסיק הוא אולי אותו מעסיק, אבל מקומות העבודה מתחלפים לעיתים קרובות, וחמור יותר, תנאי העסקה הם הרבה פעמים המלצה בלבד.

הצעירים לא שותקים

הצעירים לא שותקיםהדור הצעיר, שנחשף לעוול הנורא שעושים אותם קבלנים לעובדי הניקיון (המגיעים בדרך כלל מהשכבות החלשות של האוכלוסייה), אינם מוכנים לספוג את המצב. דוגמה בולטת במיוחד לכך זה המאבק העיקש שמנהלת אגודת הסטודנטים באוניברסיטה העברית על זכותם של עובדי הניקיון לקבל את התנאים להם זכאים על פי חוק. מאבקם של הסטודנטים מתמקד באותם קבלנים חיצוניים הפוגעים בזכויות עובדיהם.
נושא זה הגיע לחדשות, ובכתבה ראיינו את אחד מאותם הקבלנים שטען שהדרישות של הסטודנטים מוגזמות ו"לא יכול להיות שתנאי עובדי הניקיון יהיו כאילו הם עובדי נס"א". רק האמרה הזו הספיקה כדי להבהיר עד כמה עמוק הזלזול של אותם קבלנים נוכלים בעובדיהם.

לא כל קבלני הניקיון הם אותו הדבר

עם זאת, יש לזכור שתחום הניקיון תחרותי מאוד, ויש הרבה דגים בים. יש ביכולתנו בתור הלקוחות בכדי לצמצם ואף להעלים את התופעה הפסולה הזו באופן מוחלט. אל לנו לפנות לקבלן שמזלזל בעובדיו אלא למצוא אדם הגון המעניק לעובדיו את כל התנאים המחויבים לפי חוק. הרבה פעמים, מחיר זול יותר עבור שירותי הניקיון ניתן ללקוח לא על חשבון הרווח של הקבלן, אלא על חשבון תנאי העסקתם של עובדי הניקיון. במקרה הזה, שווה בהחלט לשלם יותר.
כעת, לאור כל הנאמר תשאלו את עצמכם, האם עובדי הניקיון בחברה שלכם מקבלים את קרן הפנסיה שלהם? האם משכורתם משולמת בעבור כל השעות שעבדו? האם מעסיקם מעניק להם ימי מחלה וחופשה בתשלום? אם אתם לא יודעים את התשובות לשאלות הללו, כדאי מאוד לבדוק אותן, ואם תיווכחו לדעת שחלקן שליליות – זה הזמן להחליף חברת ניקיון. יש בכוחנו לשים סוף לנוכלות השפלה הזו, וזו הדרך הנכונה ביותר לתיקון החברה בכללותה.

באדיבות המבריק
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים