כרגע באתר
6
4
7
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

העלאת ערך בית לפני מכירה ע"י שתילת עצי פרי בחצר

כאשר מדובר במכירת נכסי נדל"ן כגון בית או דירה, סכומי הכסף המחליפים ידיים הנם גדולים יחסית מחד ומאידך, היות שלכל נכס המאפיינים הייחודיים לו, קשה עד בלתי אפשרי לקבוע מחיר מדויק לנכס והמחיר הסופי, בטווחים של עשרות אלפי ש"ח ולעיתים מאות אלפי ש"ח עשוי להקבע במשא ומתן בין הצדדים.

19/11/2015

מה משפיע על המחיר?

קיימים מספר דברים העשויים להשפיע משמעותית על מחירו של בית וכן על מידת האטרקטיביות שלו בשוק ולסייע במשא ומתן על מחיר הנכס. בין גורמים אלה ניתן להזכיר עיצוב פנים מושקע או בשפה המקצועית "הום סטייג'ינג", חדרי שירותים מושקעים במיוחד וכן גורם נוסף, בו נתמקד במאמר זה, אשר רלוונטי בעיקר לבתים פרטיים, הנו גן ובו עצי פרי מניבים.

השפעה של בוסתן מניב על רוכש פוטנציאלי של הנכס שלך

השפעה של בוסתן מניב על רוכש פוטנציאלי של הנכס שלך
רבים העוברים מדירה בבית דירות לבית פרטי עם חצר חולמים על ישיבה בניחותא בחצר, תחת עצי הפרי עם משפחה או חברים תוך הנאה מפריים של העצים ומהסביבה הירוקה. רובינו גם מעדיפים לצרוך פירות אורגניים שגדלו בגינה הפרטית שלנו על פני רכישת פירות מגידול חקלאי אינטנסיבי בסופרמרקט. כאשר אדם המתעניין ברכישת בית מגיע לראות אותו, ישנה חשיבות רבה למצב החצר. חצר מוזנחת שאין בה עצים מניבי פרי תיתן חזות לא מרשימה לבית, מה שישפיע באופן בלתי מודע על הקונה כמו גם על המוכר והסכומים אותם יהיה הקונה מוכן לשלם עבור הנכס יהיו נמוכים יותר. כאשר קונה פוטנציאלי מגיע לנכס ומוצא בו גן עצי פרי מניב ומטופח, מתקבלת אצלו תחושה שהמדובר במקום מיוחד בעל ערך גבוה. עצי פרי מניבים משדרים תחושת שפע מרשימה ומיוחדת. יתכן שהרוכש או אשתו "ידלקו" על הנכס ואז, ברגע שנכנסים למערכת השיקולים גם שיקולים אמוציונליים, מחיר הנכס עשוי להיקבע ללא קשר למחיר השוק האמיתי, אלא הרבה מעל למחיר זה.

אילו עצים כדאי לשתול בגינה הביתית ע"מ למקסם את ערך הנכס?

אם לרשותכם עומד שטח קרקע של 200 מטרים רבועים או יותר, תוכלו להקים בוסתן מרשים שיניב פרי כל השנה. ניתן לציין זאת במודעת המכירה ואין ספק שיש רוכשים רבים שהדבר יקסום להם. בנוסף, שילוב של עצי פרי מיוחדים או אקזוטיים בחצר יקנה ייחודיות נוספת לנכס. למי שמתעניין בעצי פרי לשדרוג ערך הנכס, בקטלוג שבאתר משתלת ויניק לעצי פרי שבגן השומרון תמצאו מגוון רחב מאוד של סוגים המתאימים לגידול בארץ ואשר עשויים לתת מענה אידיאלי להעלאת ערך הנכס בזמן קצר. הערה: ניתן לשתול גם עצי נוי לא מניבים בחצר הבית אולם תועלתם של האחרונים לדייר הנה פחותה ועל כן הם בד"כ פחות אטרקטיביים בעיניו של הקונה הפוטנציאלי, אלא אם מדובר בגן רחב ידים ומטופח הכולל עצים מכל הסוגים.

אילו סוגים ניתן לשתול?

כעיקרון, כל עצי הפרי המניבים ישדרגו את הבית לקראת מכירה. אולם קיימות מספק משפחות של עצים אשר יתאימו לצרכים שונים:עצי הדר הנם מהעצים הבסיסיים והשימושיים ביותר בגינה מחד ומאידך הנם בעלי מראה ירוק ונעים לעין כל השנה. מומלץ שלא לוותר על עץ לימון, תפוז ופומלה. עצים סובטרופיים כגון אבוקדו, מנגו ואנונה הנם עצים פחות "הכרחיים" לגינה אולם מניבים פרי יותר מרשים מפרי הדר "סתמי" ונפוץ. אין ספק שמראה עץ מנגו עמוס פרי ישפיע לחיוב על מתעניינים פוטנציאליים. הקבוצה השלישית היא עצים מיוחדים שאינם נפוצים בישראל. עצים אלו לא בהכרח יהיו "כוס התה" של כל רוכש אולם מי שהדבר מדבר אליהם וודאי יהיו מוקסמים. על קבוצה זו ניתן למנות את הליצ'י, עץ הצימוקים היפני, גרגיר פנמה, גואנבה, קאס ועוד מספר מינים לא מבוטל. קבוצה רביעית פחות אהודה אך עדגיין רלוונטית היא עצי פרי נשירים. פחות מומלץ לשתול עצים אלה היות שבחורף הם פחות אטרקטיביים.

שיקולים כלכליים במכירת הנכס - עלות מול תועלת

בסופו של יום עסקה למכירת בית היא עסקה כלכלית ועלינו לבחון את נושא שדרוג הגן באותה פריזמה כלכלית בה נבחנת כדאיות העסקה כולה. ניתן לפצל את עניין הגן לשני מסלולים עיקריים: שתילה של עצים צעירים או בינוניים מבעוד מועד ולחילופין, שתילה של עצים בוגרים קצת לפני המכירה. אם ניקח לצורך החישוב גינה ממוצעת בה ישתלו כ- 15 עצי פרי, הרי שאם המדובר בעצים בינוניים בעלות ממוצעת של 200 ש"ח ליחידה, אזי בעלות של 3000 ש"ח לערך פתרתם את כל עניין הגינה. אם אינכם מעוניינים להשקיע זמן בנושא, עלות גנן לשתילת העצים + הקמת מערכת מים ממוחשבת עשויה להגיע ל- 2000 ש"ח נוספים. אם הגעתם לרגע האחרון לפני מכירת הבית ואין לכם גינה, ייתכן שתעדיפו לרכוש עצים בוגרים ולקבל את "האפקט הירוק" באופן מידי. כאן העלויות כבר מעט שונות. עלות עץ בוגר יכולה להגיע ל 2000 ש"ח ללא קושי. עלותם של 15 עצים תהיה כ- 30000 ש"ח. תוסיפו על זה הובלה ע"י משאית מנוף וחפירה בחצר ע"י טרקטור ועבודת גנן ואנו כבר באזור ה- 40000 ש"ח.

מה המסקנה?

אם אתם חושבים על מכירת הבית מוטב כי שתשתלו גן מניב ואטרקטיבי מבעוד מועד ובעלות מינימאלית. אם לעומת זאת אין לכם עדיין גן, אתם לחוצים להפטר מהבית בהקדם ובאזור שלכם היצע הנכסים גבוה, ייתכן שאין לכם ברירה אלא להפוך אותו לשונה ומיוחד בהשקעה כבדה יחסית.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים