כרגע באתר
6
4
7
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

מהן תאונות העבודה הנפוצות ביותר?

מהן תאונות העבודה הנפוצות ביותר וכיצד ניתן להימנע מהן

02/12/2015
מקום העבודה שלנו אמור להיות מקום מוגן מאד, ועם זאת, בישראל מידי שנה מוגשות אלפי תלונות שונות, על תאונות עבודה. חלקן מן התלונות הללו מתגלות כמוצדקות לחלוטין, וחלקן לא - אך עדיין, גם בניכוי התלונות שאינן נכונות, אנו נותרים עם מאות תאונות עבודה בשנה. חשוב להכיר את תאונות העבודה הנפוצות ביותר בישראל, בחלוקה לפי סוגים. הדבר מסייע הן לעובדים והן למקומות העבודה, לנקוט כמובן באמצע ההגנה הטובים ביותר.

נפילות, תאונות דרכים, מאמץ, ועוד

● פגיעות מנפילה - התאונות הנפוצות ביותר במקומות העבודה, אלו הן נפילות. מדובר על נפילות מסוגים שונים - זו יכולה להיות מעידה עקב ריצוף שאיננו תקין, נפילה מגובה רב במקום שבו לא ננקטו אמצעי בטחון מספקים, נפילה עקב משטח חלקלק ללא אמצעי בטיחות, ועוד. התוצאות של הנפילות הן מגוונות מאד - לעתים נוצר בקע מפשעתי אשר מחייב את הנפגע לעבור ניתוח קילה. לעתים מדובר על פגיעה בידיים, לעתים על פגיעה באגן, לעתים אם זו נפילה מגובה רב, זוהי פגיעה רב מערכתית המחייבת מספר ניתוחים, וכן מעקב אורתופדי לטווח הארוך.

● פגיעות מתאונת דרכים - איך תאונות דרכים הן תאונות עבודה? על פי החוק, במידה והעובד עבר תאונת דרכים בדרכו לעבודה או בדרכו חזרה ממנה - הוא מוכר כנפגע תאונות עבודה לכל דבר ועניין. הרציונל הוא, שאלמלא העובד היה יוצא לעבודה באותו יום, ונוסע במסלול לעבודה, הוא לא היה נפגע. לעניין זה, אין זה משנה כיצד העובד היה מעורב בתאונת הדרכים - האם הוא נהג ברכב, היה רק נוסע ברכב, השתמש בתחבורה ציבורית, רכב על אופניים או הלך ברגל. לרוב, תאונות הדרכים הן התאונות שעליהן יש הכי הרבה מחלוקת האם הן מוכרות כתאונות עבודה או לא, כי יש מקומות עבודה שמנסים להראות כי העובד חרג ממסלולו הקבוע.

● פגיעה נפשית - זוהי פגיעה נפוצה מאד, גם אם לעתים לא מדברים עליה. אדם יכול לעבור טראומה אשר תצלק אותו מבחינה נפשית, והוא יוכר כנפגע תאונות עבודה לכל דבר ועניין. יש לזכור כי מי שעובר טראומה נפשית נזקק לטיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי, ולעתים אף מתקשה הרבה יותר למצוא עבודה, מאשר אדם שעבר פגיעה פיזית בלבד. אנשים אלו אף מקבלים פיצויים וקצבה מן הביטוח הלאומי. מבחינת האפשרויות לפגיעה נפשית בעבודה, לצערנו יש לא מעט מקרים אפשריים - התעמרות של קולגות ומנהלים, הטרדה מינית, עדות לתקיפות אלימות (גם אם הנפגע לא הותקף בעצמו), ועוד.

ישנן גם מחלות המקצוע

לסיום, רק נזכיר כי מחלת המקצוע אף היא סוג של תאונת עבודה נפוצה, הגם שזו בעצם, לא תאונה כלל, אך מבחינה פורמלית החוק מתייחס אליה באופן דומה. מחלת המקצוע היא פגיעה אשר החלה כמיקרוטראומה. כלומר - חשיפה ממושכת לתנאים מסוימים בעבודה, הם שהביאו לפגיעה בגוף - בין אם זו חשיפה לרעש גבוה, להרמת משאות כבדים לאורך זמן, חשיפה מוגזמת לשמש, ועוד.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים