כרגע באתר
1
2
7
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

עבודתו של המגשר

יישוב סכסוכים באמצעות גישור מעוגן בחוק ומבוצע על ידי אנשי מקצוע שמקבלים הסמכה לכך. במאמר הבא נציג את תהליך ההכשרה, את כישורי המגשר ואת הביקוש לשירותיו בשוק העבודה

15/12/2015

הגדרת המקצוע

הגדרת המקצוע
על פי תקנות בית המשפט משנת 1996, גישור הוא שיטה המאפשרת יישוב סכסוכים על ידי מעורבות של גורם נייטרלי. אותו גורם נקרא "מגשר" ועליו להוכיח כישורים וניסיון. התקנות קובעות שמגשר הוא אדם שעבר קורס הכשרה עיוני ומעשי של 40 שעות לימוד לפחות, או קורס הכשרה בענייני משפחה של 60 שעות לפחות.

תנאים לקבלה לעבודה

לחילופין, אדם יכול לעבוד בתור מגשר אם יש לו תואר בוגר מאת מוסד מוכר להשכלה גבוהה וחמש שנות ניסיון לפחות בתחום עיסוקו המקצועי. מבחינת גישור בענייני משפחה, החוק מאפשר לאדם בעל תואר מוסמך בפסיכולוגיה, בעבודה סוציאלית או בייעוץ חינוכי לעסוק בתחום ולכל אדם עם הכשרה בענייני משפחה להציע את שירותיו. מכאן נובעת החשיבות של קורס גישור בהליך ההכשרה והענקת הכלים לניהול מבוקר ומאורגן של סכסוכים. ניתן לזהות מספר מאפיינים משותפים לעבודתו של המגשר בתחומים שונים:

נייטראליות

המגשר חייב להיות נטול עמדה בקשר לנושא מסוים. אובייקטיביות לבדה אינה מספיקה, היות ונייטראליות היא תנאי להסכם יציב בין הצדדים שמעורבים במחלוקת. לאחר שהוא מבהיר את האינטרסים בין הצדדים, המגשר ממיר את נקודת הראייה הסובייקטיבית בערכים אובייקטיביים. הוא מציג בפני הצדדים פתרונות ודרכי פעולה, מבהיר תוצאות אפשריות של כל החלטה ומתרגם את הפתרון להסכם סופי.

סודיות

מגשר צריך לשמור על כללים מחמירים של אתיקה מקצועית. במהלך יום העבודה הוא חשוף לשורה ארוכה של סכסוכי שכנים וסכסוכים מוניציפאליים, ריבים בין בני משפחה, דיני ירושה ולעיתים גם פלילים. עליו לשמור על סודיות לכל אורך התהליך ולא להשתמש לרעה במידע המגיע אליו.

פתרון

העבודה של המגשר נושאת פרי כאשר הצדדים מגיעים בעצמם אל הפתרון. בניגוד לפתרונות אחרים שמיועדים להתמודדות עם מחלוקות, המגשר לא יכול לכפות על הצדדים פתרון ספציפי. יום העבודה של המגשר מורכב מפשרות והוא מחייב אותו להישאר עם אצבע על הדופק על מנת לזהות הזדמנויות לפתרון.

הביקוש למקצוע בשוק העבודה

בית המשפט בישראל רשאי בהסכמת בעלי הדין להעביר תובענה למגשר מוסמך. הסעיף הרלוונטי בחוק בתי המשפט מעלה את הביקוש לאנשי מקצוע עם הכשרה מן הסוג הזה, והופך אותם לחלק בלתי נפרד מהמערכת המשפטית. כבר היום יש ביקוש משמעותי לעבודה בתחום וסביר להניח שהוא עוד יגדל.

חשיבותו של המגשר

המגשר מסייע להקל על העומס בבתי המשפט והוא מקבל סמכויות מיוחדות. בנוסף, בתי המשפט מפעילים מערכת ניתוב תיקים עוד בטרם נקבע תור לדיון. כך נוצר ביקוש משמעותי למקצוע הגישור והמגשר מציע את שירותיו במסגרת פרטית או תחת חברה.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים