כרגע באתר
0
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

כיצד ייראה שוק הנדל"ן בשנת 2016?

בוועידת ישראל לעסקים שהתקיימה בתחילת חודש דצמבר (2015), אמר חבר הכנסת אלי כהן שלקראת סוף שנת 2016, אנחנו צפויים ליהנות מירידה של 10% במחירי הנדל"ן בישראל בממוצע. כהן ציין כי כבר היום ישנם תהליכים חקיקתיים שמטרתם לתקן עיוותים של שנים רבות ולקדם תהליכי נדל"ן חיוביים כמו, לדוגמה, ביטול ערבות המכר למע"מ שיהווה זריקת עידוד רצינית לפרויקטים של בנייה ופיתוח מכיוון שהוא ישחרר מסגרות אשראי בגובה של שמונה מיליארד ₪.

17/12/2015

מה אומר ראש המטה לדיור לאומי?

מה אומר ראש המטה לדיור לאומי?
באותה הוועידה אמר ראש המטה לדיור לאומי במשרד האוצר, אביגדור יצחקי, כי הוא אופטימי מאוד לקראת שנת 2016, מכיוון שאנשי המטה באוצר משקיעים מאמץ רב במיפוי הגורמים שמובילים לניפוח בועת הנדל"ן ומתכוונים גם לטפל בהם בצורה ממוקדת ויסודית. עוד ציין יצחקי כי עד שיגובשו הפתרונות, נוצרו מספר פתרונות ביניים כשבין היתר מדובר במקסום הכנסות המדינה מקרקעות, הגדלת הפיתוח של קרקעות לבנייה ועוד.

מה משפיע על מחירי הדירות בישראל?

בגדול ניתן לכתוב כי עוצמת וכיוון התנודות במחירי הדירות בשנת 2016 יושפעו בעיקר משיעור העלאת הריבית וכן מכמות הדירות החדשות שייבנו ויוצעו למכירה. אי לכך, אם הריבית תישאר נמוכה יחסית והיקפי הבנייה לא יצליחו לספק את הביקוש לדירות, עליות המחירים יימשכו ושיאים חדשים יישברו. המחירים לא ישתנו במיוחד אם היקף הבנייה לא יתרחב באופן משמעותי והריבית תישאר יציבה ואילו ירידת מחירים תתאפשר אך ורק אם העלאת הריבית תהיה משמעותית ומהירה והיקפי הבנייה יתרחבו במהירות אף הם.

מה אומרים הפסימיים?

לפי חלק מהמומחים בתחום, שנת 2016 עתידה להיות שנה מאתגרת במיוחד, בין היתר בשל הקצב האיטי של בניית הדירות החדשות ובשל הסבירות לתהליך איטי מאוד של העלאת הריבית בארצות הברית. ככל הנראה העלאת הריבית תהיה הדרגתית וקטנה מאוד ולפיכך כמעט לא תשפיע על גובה ההחזר החודשי של לוקחי המשכנתאות. בנוסף, ייתכן שגם אם תתרחש העלאה של הריבית בארצות הברית, הריבית בישראל לא תעלה באופן אוטומטי.

הדעות חלוקות

על הנתונים היבשים לא ניתן לערער, אך פרשנויות ישנן בשפע, כשלא תמיד הפרשנויות שמעניקים המומחים בתחום לנתונים היבשים, מתיישבות אלו עם אלה. כך, למשל, לפי נתונים רשמיים שפרסם משרד האוצר בחודש דצמבר, ברבעון השלישי של 2015 חלה ירידה של 33% ברכישת דירות וצניחה חדה אף יותר בשיעור של יותר מ-70% בקרב משקיעי הנדל"ן בערים רבות ברחבי הארץ, ביניהן נדל"ן פתח תקווה אם המושבות, ראש העין, פרדס חנה ועוד.

מה אומרים מחברי הדו"ח?

לפי מחברי הדו"ח, מדובר באינדיקציה חד משמעית לכך שישנה התקררות משמעותית בשוק הנדל"ן הישראלי וכאשר השוק מתקרר, הסיכוי לירידת מחירים גבוה יחסית. לעומת זאת, ישנם הסבורים כי מדובר בסך הכול בהתקררות עונתית ולא יותר מכך. את הירידות החדות מייחסים אלו האחרונים להעלאת מס הרכישה ותו לא.

ונשאלות השאלות...

האם המגמות להן אנחנו עדים לקראת סוף שנת 2015 ימשיכו או אף יתחזקו בשנת 2016 או שמא מדובר באמת בשינויים זמניים ותו לא? נראה שאת התשובה לשאלה הזו ניתן יהיה לקבל רק בשנה הבאה...
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים