כרגע באתר
7
2
7
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

סוגי גירים לרכב

היכרות עם סוגים שונים של תיבות הילוכים יכולה לסייע לבעלי רכבים לדעת מתי צריך לבצע שיפוץ גירים אוטומטיים וידניים. במאמר הבא נציג את מאפייני התיבות ונסביר על ההבדלים ביניהן

19/01/2016

החשיבות של תיבת הילוכים

החשיבות של תיבת הילוכים
תיבת הילוכים אחראית על תיאום בין התקן מניע כלשהו כמו מנוע בנזין ודיזל או מנוע חשמלי, לבין התקן מונע כמו רכב. בעזרת תיבת הילוכים ניתן לשנות את היחס בין המהירויות ועוצמת המומנט שמפעילים ההתקנים אחד על השני. תיבות הילוכים נפוצות בכל כלי התחבורה אך הן חשובות בעיקר ברכב הפרטי. בנוסף, לכל תיבת הילוכים יש יתרונות וחסרונות אחרים שכדאי להכיר:

תיבת הילוכים ידנית

זו תיבה שבה החלפת ההילוכים נעשית על ידי הנהג באמצעות שימוש במוט הילוכים ודוושת מצמד. היתרונות של תיבת הילוכים ידנית הם אמינות ברמה גבוהה, אך החיסרון הוא חוסר נוחות מסוים.
בנוסף, תחת תיבת הילוכים ידנית ניתן לראות הבדלים בין תיבת הילוכים רובוטית ותיבת הילוכים חצי-אוטומטית. תיבת הילוכים רובוטית בנויה כמו תיבה ידנית אך החלפת ההילוך נעשית על ידי המכונית, בעוד בתיבת הילוכים חצי אוטומטית הנהג מחליף הילוך אך הפעלת המצמד היא על ידי הרכב.

תיבת הילוכים אוטומטית

זו תיבה הכוללת מנגנון שאחראי באופן אוטומטי על העברת ההילוכים. היתרונות הם שאין צורך בהתערבות מצד הנהג ואפשר לנסוע באופן רציף ללא מאמץ. החיסרון הוא מחיר גבוה יחסית של שיפוץ גירים אוטומטיים. מצד שני, אפשר לחסוך בהוצאות אם בוחרים מוסך מורשה ומקצועי שמתמחה בתיקון גירים לרכב מן הסוג הזה.

תיבת הילוכים עם סנכרון

ברוב הרכבים החדשים יש היום תיבות הילוכים עם סנכרון. ניתן לזהות את התיבה על ידי בליטה קצרה שנמצאת בקצה גלגל השיניים, כאשר המטרה היא נסיעה חלקה יותר. תיבת הילוכים עם סנכרון מעלה את מחיר הרכב והיא מתאימה בעיקר לדגמים הפרטיים. לעומת זאת, תיבת הילוכים ידנית נפוצה ברכבים מסחריים. תיבת הילוכים אוטומטית קיימת בכל סוגי הרכבים והיום אפשר למצוא אותה גם בג'יפים, משאיות ואוטובוסים.

מה החשיבות של שיפוץ גירים לרכב?

בעזרת שיפוץ גירים לרכב ניתן להבטיח חווית נהיגה אופטימאלית. השיפוץ מונע הצטברות של תקלות, משפר את רמת הבטיחות ומקל על נסיעות ארוכות וקצרות. את השיפוץ מבצעים במוסך מורשה שמתמחה בכך ותוך שימוש בחלקי חילוף המאושרים על ידי היצרן. בדרך כלל רצוי לבצע שיפוץ אחת ל-10-15 שנים, אך יש רכבים שבהם השימוש האינטנסיבי מחייב שיפוץ בתקופות קצרות יותר.

לסיכום

היכרות עם סוגי גירים לרכב היא הדרך הטובה ביותר לטפל בהם. לאחר שמבינים את ההבדלים בין תיבות הילוכים ידניות ואוטומטיות קל לבחור מוסך מורשה ולבצע שיפוץ יסודי. מעבר לכך, השיפוץ מסייע לשמור על ערך הרכב ולמנוע הצטברות של תקלות בלתי הפיכות למצב המכאני.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים