כרגע באתר
5
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

מהם הקריטריונים לרכב הסעות?

רכב המשמש למתן שירותי הסעות נדרש לעמוד בקריטריונים מחמירים כמו מבחני רישוי, ניקיון, בטיחות, אבזור ומצב מכאני. במאמר הבא נציג את הדרישות המרכזיות ונסביר כיצד בוחרים שירות ברמה גבוהה.

19/01/2016

איזה רכבים משמשים להסעות?

איזה רכבים משמשים להסעות?
חברות הסעות פועלות בכל רחבי הארץ ומציעות מגוון רחב של שירותים. השירותים ניתנים על בסיס סוגים שונים של רכבים, כמו למשל אוטובוס, מיניבוס, מידיבוס ועוד. יחד עם זאת, הדגש העיקרי בהפעלת שירות מן הסוג הזה הוא על הקצאת רכבים שעומדים בקריטריונים מסוימים:

מבחני רישוי

כל רכב שנמצא בשימוש של החברה צריך לקבל את רישיון משרד התחבורה. מלבד הרישיון המקורי שמאפשר הסעת נוסעים, יש גם מבחני רישוי שנתיים. מבחנים אלו מבוצעים במכונים מורשים ובצורה שונה מאלו שקיימים עבור הרכב הפרטי. היות ומדובר על אמצעי תחבורה ציבורי, מבחני הרישוי נחשבים הרבה יותר מוקפדים ויסודיים. הם כוללים התייחסות לכל מרכבי הרכב, לרמת זיהום האוויר שהוא מייצר, למערכות הבלימה והתאורה החיוניות ועוד.

ניקיון

נהגים של חברת הסעות אחראיים על ניקוי הרכבים מספר פעמים ביום. כל רכב צריך להיות נקי ומצוחצח כדי לאפשר לנוסעים חוויה נעימה. את הניקיון מבצעים עם חומרים מסוימים שמתאימים לסוג הריפוד. הניקיון הוא גם פנימי וגם חיצוני, אך יש לו משמעות גדולה בעיקר בנסיעות ארוכות. בעזרת הניקיון ניתן להתאים את הרכב לצרכי תיירים, קבוצות, מבוגרים ובעלי מוגבלויות.

בטיחות

חברת הסעות חייבת להעסיק קצין בטיחות בתעבורה. זהו איש מקצוע שעובר הסמכה ייעודית לבדיקות בטיחות תקופתיות עבור כל סוגי הרכבים. בדיקות הבטיחות לא מחליפות את מבחן הרישוי השנתי, אך הן מאפשרות לזהות בזמן תקלות נפוצות. קצין בטיחות בתעבורה חותם על מסמך המאשר את תקינות הרכבים. הוא בודק את כל סעיפי הבטיחות ובין היתר ממליץ על טיפולים תקופתיים.

אבזור

קריטריונים נוספים שרלוונטיים לרכבי הסעות קשורים לרמת האבזור. לקוח שמשתמש בשירות מן הסוג הזה מצפה לנסוע בנוחות. את האבזור בודקים לפי עובי הריפוד בכסאות, המרחק בין השורות, גודל תאי האחסון, מערכת המיזוג ולעיתים גם מערכת הבידור, הסאונד והמוזיקה. ככל שהרכב מאובזר ברמה גבוהה יותר, כך ניתן לשפר את השירות הניתן עבור הלקוחות.

מצב מכאני

חברה שרוצה לשרוד בתחום התחבורה נדרשת להחזיק רק רכבים במצב מכאני מצוין. התחרות בענף מסייעת לכך, כי הלקוחות יודעים שתמיד יש להם אלטרנטיבה. את המצב המכאני אפשר לבדוק לפי הרעש שאותו מפיק הרכב וזיהום האוויר שהוא מייצר במהלך נסיעות קצרות וארוכות. רק מצב מכאני ברמה גבוהה יעניק לנוסע שקט נפשי ויאפשר לו ליהנות מהשירות. לסיכום, לא פשוט לתפעל רכב המשמש לשירותי הסעות. יש צורך לבחור רכבים איכותיים וגם לדאוג לתחזוקה תקופתית שלהם. את התחזוקה מבצעים כפי שניתן לראות על פי קריטריונים של רישוי, ניקיון, בטיחות, אבזור ומצב מכאני.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים