כרגע באתר
5
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

"גם אני רוצה להיות מנהל"

אם תשאלו צעירים כיום אחרי צבא, מה הם רוצים להיות "שיגדלו" כנראה שרובם יגידו אחרי מפורסמים או דוגמנים, להשתלב בעבודה מצליחה ולהיות מנהלים. אבל מהו בדיוק מנהל?

16/02/2016
בניגוד לעבר שבו מנהל נחשב למי שמנהל חברה כלשהי, כיום בשוק העבודה השכיר, מנהל יכול להיות גם ראש צוות, מנהל מחלקה, או סמנכ"ל. ולפעמים, כדי להיות מנהל מוצלח יש צורך לא רק בהשכלה מתאימה, אלא גם בסט של תכונות מסויימות שצריך להיות לאותו אדם כדי לנהל ולהוביל באופן מוצלח.

שההגדרות למנהל וניהול ניהיו כה גמישות, צעירים רבים שרוצים להגיע לנקודת הייחוס הזו בקריירה, שואלים עצמם מה נדרש כדי להפוך למנהל ומה עדיף ללמוד כדי להעשות אחד כזה?התשובה אגב, מכילה הרבה יותר אפשרויות ממנהל עסקים או כלכלה...

משנים גישה כלפי תחומי הידע הנדרשים ממנהל

אם בעבר היה נהוג לחשוב שכל מי שלמד מנהל עסקים או כלכלה יכול להיות מנהל, לא משנה היכן ובאיזה תחום ישימו אותו, הרי שהיום הגישה כלפי הנושא השתנתה כליל. כיום התפיסה היא שמנהל טוב הוא קודם כל מי שמכיר את התחום אותו הוא מנהל לכל רוחבו. כך לדוגמא מי שמנהל בתחום התכנות, חייב להיות ראשית כל מתכנת בעצמו או לפחות בעל ידע שהוא יותר מבסיסי בתחום. אך לא רק במחשבים, גם בתחום השיווק- רבים יעדיפו מנהל שיווק המגיע מתחום הפרסום והשיווק עצמם ובעל ניסיון בתחום מאשר מישהו שרק בהשכלתו למד שיווק אך עסק בתחומים אחרים בתום לימודיו. מכאן, אפשר להסיק כי מי שרוצה להיות מנהל בתחום ההנדסה או התקשורת אינו חייב לוותר על לימודי התואר הראשון בתחומים שמעניינים אותו לטובת לימודי ניהול או כלכלה בלבד ובהחלט יש מקום להשכיל גם בתחום המקצועי הספציפי.

מה לגבי תואר שני- חייבים או לא כדי להתקדם לתפקידי ניהול

עוד מוסכמה כמעט חד משמעית בתחום הניהול היא שכדי להתקדם לתפקידי ניהול בכירים, לרוב יהיה צורך בתואר שני מסוג MBA במנהל עסקים, כלכלה, משפטים וכדומה. במקרה הזה, המוסכמה אינה תלושה מן המציאות- בחברות ציבוריות וממשלתיות התקן מחייב מנהל להיות בעל תואר שני. בחברות פרטיות לרוב נדרש ניסיון בניהול ואם יש תואר שני ניהולי, הרי שסיכויי המועמד לקחת את המשרה הניהולית גדלים. בניגוד לדרישה ממנהלים להיות בעלי תואר ראשון וכל תחום יכול לבוא בחשבון, בדרישה לתואר שני לרוב יחפשו את המקצועות הספציפיים של ניהול ארגוני, כלכלה, ומנהל עסקים שכן אלו בהחלט מחדדים את תחומי הידע להם נדרש מנהל בכיר יותר בחברות רבות.

מנהל טוב הוא לא זה שיש לו ריבוי תעודות על הקיר

אך עם כל הכבוד ללימודים ותעודות התואר היפות המתלוות להם בסיומם, חשוב לזכור כי מנהל טוב לא נמדד רק בהשכלה שלו. מנהל ראוי לציון המצליח להצעיד קדימה ולהביא תוצאות הוא גם אדם בעל יכולת מנהיגות, כריזמה, גישה טובה לאנשים, תפיסה מהירה ויכולת הסקת מסקנות, וכן גם בעל יכולת למכירתיות וכישורי הדרכה. גם חדשנות ופתיחות לתחום העיסוק של המנהל הן חלק מסט התכונות שיצעידו אותו קדימה ויביליטו אותו לטובה, ואת כל אלו כאמור... קשה מאוד ללמוד וליצור יש מאין.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים