כרגע באתר
3
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

נגישות הבית לבעלי צורכים מיוחדים

מחלות, ניתוחים ותאונות הן לא רק מנת חלקם של בני הגיל השלישי. לצערנו, קיימות אוכלוסיות רבות בישראל אשר זקוקות לפתרונות יצירתיים על מנת להפוך את הבית שלהם לנגיש יותר עבורם. מהם האמצעים הקיימים וכיצד לשנות את הבית כדי שיהפוך לנוח בעקבות השינוי הפתאומי באורח החיים? על כך במאמר זה.

13/12/2012
בניגוד לקשישים, שמצבם הרפואי צפוי להתדרדר עם הגיל (ולכן יש לבני משפחתם אפשרות מסוימת להתאים את הבית לצורכיהם במשך זמן רב), הרי שבקרב צעירים המצב הוא שונה. הסטטיסטיקה העגומה מראה שישנם לא מעט צעירים שעוברים תאונות דרכים, חיילים שנפגעים במהלך השירות הצבאי שלהם וכן מבוגרים שהיו מעורבים בתאונות עבודה. המשותף לכל אחד מהם הוא שאורח חייהם משתנה כהרף עין וללא הכנה מוקדמת. בני המשפחה המומים ולוקח להם זמן מה להבין שחייבים להתאים את הבית עבור יקיריהם. רבים מהם מתלבטים כיצד לעשות זאת.

נגישות בבית – לחיים עצמאיים יותר

נגישות בבית – לחיים עצמאיים יותר
נכים, מוגבלים ובעלי צורכים מיוחדים עלולים להיתקל בקשיים שונים מחוץ לבית ואף בתוכו. עם זאת, כידוע, על הסביבה שמחוץ לבית אין לכם שליטה. אך על סביבת הבית, בהחלט יש לכם את היכולת להקל על חייהם ולהפוך את השהייה לכזו שהם יוכלו להתמודד עמה, וכך להפוך להיות יותר עצמאיים. בין אם אתם צריכים לשנות את הבית עבור הוריכם, ובין אם עבור אנשים צעירים יותר, הנה כמה דרכים לעשות זאת באופן מוצלח.
רמפה - ראשית נתייחס לכניסת הבית. אם יקירכם תלוי כעת באופן קבוע או זמני בכיסא גלגלים, ובמידה וצריך להעלות כמה מדרגות על מנת להיכנס לבית, רצוי להתקין רמפה, מתקפלת או קבועה. כך הוא יוכל לצאת ולהיכנס אל הבית כאוות נפשו.
מעלון - במידה ויש לכם בית בעל כמה קומות וישנן מדרגות בין הקומה הראשונה לשנייה, אפשר להתקין מעלון. ישנם מעלונים המחוברים למסילה ממונעת, אשר צמודה לקיר הניצב לצד המדרגות. האדם מתיישב על הכיסא, לוחץ על כפתור ומגיע במהירות ובבטיחות לקומה הרצוי. במידה והאדם זקוק לכיסא גלגלים, יש מעלון מסוג אחר, אשר יכול לסייע. מדובר במעלון שנע בתוך פיר פנימי או חיצוני.
כיסאות רחצה ושירותים – גישה לחדר הרחצה והשירותים היא חשובה ובסיסית ביותר. כיום ישנו מגוון רחב של כיסאות אשר מותאמים למצבים שונים: כאלה המספקים תמיכה למי שמסוגל להתנייד, כאלה המאפשרים גישה ישירה לחדר הרחצה, וכאלה המאפשרים רחצה ושימוש בשירותים באופן הבטיחותי ביותר.
מנופים – מנופים מיועדים עבור מי שמטפל במטופלים סיעודיים, שאינם מסוגלים להתרומם בכוחות עצמם מהמיטה או מהכיסא. במקום שבכל פעם המטפל יצטרך לשאת את המטופל ולסכן את בריאותו, המנוף עושה זאת במקומו, ומסייע למטפל להרים ולהניח את המטופל במקום הרצוי.
מיטות ומזרנים סיעודיים – עבור מטופלים סיעודיים חשוב לקנות מיטה ומזרן ייחודיים, המיועדים לאנשים במצבם. הם מאפשרים לשנות את התנוחה של המטופל ואף מונעים היווצרות של פצעי לחץ.

לסיכום

למרות שהמטופל נמצא במצב קשה שבו הוא לרוב תלוי באחרים, ישנם כיום אמצעים רבים אשר יכולים לסייע לו לשמור על עצמאות מרבית ואף לסייע לו לשמר את המצב הקיים. על מנת להתאים את הבית באופן הטוב ביותר לקראו בואו של המטופל מהמוסד שבו הוא שהה, חשוב להתייעץ עם אנשי מקצוע מנוסים, אשר יוכלו לסייע לכם.

המאמר נכתב באדיבות חברת איי טי שיקום בע"מ המייבאת ומשווקת מכשירי שיקום ורפואה שיקומית.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים