כרגע באתר
6
4
7
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

המדריך לרכישת רכב ירוק

רכב ירוק הוא כבר לא חלום רחוק של נהגים שרוצים לשמור על איכות הסביבה ולחסוך בהוצאות. במאמר הבא נסביר על הבדלים בין רכבים ירוקים, נביא טיפים לבחירת דגם מוצלח ונציג את היתרונות של רכב חשמלי

24/02/2016
המושג "רכב ירוק" מתאר רכבים בעלי תו תקן של שמירה על איכות הסביבה. אלו רכבים ידידותיים שבהם נפלטים פחות מזהמים בכל רגע נתון. ממשלות רבות בעולם מעודדות את התושבים לעבור לרכבים מן הסוג הזה, כדי ליהנות משורה ארוכה של יתרונות:

עלויות נמוכות

התמריץ של הממשלות למעבר לרכבים ירוקים בא לידי ביטוי בהפחתת מס קנייה. המשמעות היא שזול יותר לרכוש את הרכב הירוק, והרבה יותר משתלם לתחזק אותו. בטווח הארוך, עלויות התפעול והתחזוקה של הרכב נמוכות בעשרות אחוזים בהשוואה לדגמים המסורתיים.

התאמה לצרכים שונים

רכב ידידותי לסביבה יכול להתאים לנסיעה בתוך העיר וגם לסוגים אחרים של נסיעות קצרות. הרכב החשמלי למשל לא פולט מזהמים בגלל שלא מתבצעת בתוכו שריפת דלק, הוא אידיאלי עבור צרכי משפחות עם ילדים וניתן לצרף אותו כרכב נוסף לרכב הקיים.

טכנולוגיה מתקדמת

רכב ירוק מיוצר תוך שימוש בטכנולוגיה מתקדמת. יצרניות הרכב הגדולות משקיעות הון תועפות בשילוב הטכנולוגיה ברכבים מן הסוג הזה, בעיקר בדגמים שנחשבים ידידותיים לסביבה. הטכנולוגיה המתקדמת בולטת בתא הנהג, בלוח המחוונים ובצריכת השמן והדלק.

סוגים של רכבים ירוקים

כדאי להכיר את הסוגים השונים של הרכבים הירוקים על מנת לדעת איזה דגם לבחור:

רכב חשמלי

זהו הרכב הנקי ביותר שבו הטעינה מתבצעת על פי הוראות היצרן. למרות שיש מעט רכבים כאלה בארץ, ההשערות הן שבעתיד הקרוב רכבים חשמליים יהפכו לחלק בלתי נפרד מענף התחבורה המקומי.

רכב היברידי

זהו רכב כלאיים שמכיל שני סוגים של מנועים: מנוע בנזין רגיל ומנוע חשמלי שנטען מהאנרגיה שנוצרת במהלך הנסיעה. כשהמנוע החשמלי פועל לא נפלטים מזהמים והיתרונות הם מס קניה מופחת וצריכת דלק נמוכה.

הסבה לגז

זו אפשרות שמיועדת למי שרוצה לקנות רכב ירוק לנסיעות ארוכות. ניתן להסב כמעט כל רכב חדש להנעה בגז טבעי מסוג מתאן, בעלות ממוצעת של 9,000 ש"ח. יש לקבל את אישור משרד הרישוי על מנת לבצע הסבה ולדאוג להתנהלות מול מוסך מקצועי בלבד. החסרונות של הנעה בגז טבעי הם מגבלות על כניסה לחניונים ונפח אחסון מצומצם.

רכב דיזל

רכבי דיזל שעומדים בתקן הזיהום "יורו 3" נחשבים דגם ירוק וידידותי לסביבה. הם צורכים פחות דלק בהשוואה לרכבים עם מנועי בנזין, וניתן גם להשתמש בדלק מופחת גופרית כדי להניע אותם.

היתרונות של רכב חשמלי

השוואה בין דגמי רכבים מוכיחה את היתרונות של הדגם החשמלי. ראשית, העלות הראשונית שלו נמוכה משמעותית מהעלות של רכב היברידי או רכב שעבר הסבה להנעה בגז טבעי. זהו רכב שלא מגביל את המשתמש והוא מתאים לצרכים פרטיים ומסחריים. ניתן לנהוג בו בתוך אולמות מקורים ולשלב אותו בענפי הלוגיסטיקה והחקלאות.

שנית, הרכב הרבה יותר ידידותי מכל דגם אחר. הזיהום הסביבתי היחיד נובע מתהליך ייצור החשמל: הרכב אמנם לא פולט באופן ישיר מזהמים כדי לנוע, אך החשמל מופק על ידי שריפת דלק בכמויות יחסית גדולות.

לסיכום

שימוש במנוע חשמלי כרוך בפחות זיהום אוויר ובהפעלה שקטה. אלו מנועים ירוקים שמומלצים על ידי ארגוני איכות הסביבה. הרכבים חסכוניים בטווח הקצר והארוך ועלות הטענתם נמוכה ממחיר הדלק.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים