כרגע באתר
1
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

ניקיון טבעי בבית

לא חייבים למלא את הבית באקונומיקה ובכימיקלים כדי לגרום לו לזהור ולנצנץ מניקיון. לפעמים הטבע יכול לעשות עבודה טובה לא פחות וכמובן בריאה יותר. ניקיון טבעי – לנקות בהרבה פחות.

13/12/2012
כולנו רוצים בבית נקי והיגייני, בריא יותר. אבל באופן פרדוקסלי, כדי להשיג זאת אנו משתמשים לא פעם דווקא בחומרים רעילים, כימיים ותעשייתיים, שאותם אנו מפזרים בלי מחשבה רבה על סביבת המחייה שלנו – על השיש במטבח, על כלי האוכל שלנו, על הרצפה, על האמבטיה וכן הלאה – ותוך כדי עבודה גם שואפים חלקיקים שלהם פנימה לתוך גופנו.

הגיע הזמן שנתחיל להקדיש יותר מחשבה לחומרים בהם אנחנו משתמשים לניקוי הבית, ולנסות לעבור לניקיון טבעי: לשימוש בחומרים טבעיים ופשוטים, כדי להשיג את אותה מטרה בצורה בריאה והיגיינית יותר, ידידותית לסביבה, ופעמים רבות גם נוחה יותר לכיס בעלויותיה.

דוגמא טובה ליתרונותיו של ניקיון טבעי הוא בצורך שכולנו התנסינו בו: ניקוי אבנית מהקומקום החשמלי. אנו משתמשים בקומקום זה לחימום מים לשתייה, ואף על פי כן רבים מאיתנו מנקים ממנו אבנית בחומרים מסוכנים לשתייה. אומנם אנו שוטפים אותם בגמר הפעולה, אך עצם השימוש בחומר כה חזק מדליק נורה אדומה: האם לא עדיף מלכתחילה לבחור בפתרון ניקיון טבעי ולא מזיק, שגם יעשה את העבודה נאמנה וגם ישמור טוב יותר על בריאותינו?

חומרי ניקיון טבעי מומלצים

חומרי ניקיון טבעי מומלצים
ישנם בשוק לא מעט חומרים המתהדרים בתגית ה"חומרים טבעיים", אך יותר פשוט וזול אכן להשתמש בכאלו – והם נמצאים ברוב המטבחים הישראליים גם כך. לימון, חומץ, סודה לשתייה ואפילו שמן זית יוכלו להוות במקרים רבים את הפתרון המושלם, בעלות מינימלית.

סודה לשתייה, למשל, לא נועדה רק לעוגות ולמאפים. יש לה יכולות מפתיעות גם בניקוי שטיחים, בהסרת אבנית ובצחצוח משטחי חרסינה, אסלות, כיורים ואמבטיות. החומציות של החומץ והלימון מספקת את אותה עבודה של חומרי ניקיון בעלי חומציות לא גבוהה, אבל בצורה טבעית והיגיינית, כמוצרים שאנו גם יכולים לאכול ללא חשש. בעזרת שפיכה ושפשוף ניתן להפוך את חומציותם ליתרון גם בהסרת כתמים ואבנית. במקרה של הלימון, ניקיון טבעי שכזה גם מזכה אותנו ביתרון נהדר בדמות הריח הנעים המפורסם שלו.

טיפים לניקיון טבעי בבית


ספונג'ה: צאו מהתפיסה המיושנת שאי אפשר לשטוף רצפה בלי חומרים כימיים. מים הם כל מה שצריך, ואם רוצים לחזק אותם הוסיפו כוס של חומץ. לא יכולים בלי תוספת ריח? לבנדר, לימון או שמן אקליפטוס בתוך המים יעשו את העבודה.

ניקוי אבנית מקומקומים חשמליים: הרתיחו בהם מים עם לימון שלם או כף סודה לשתייה. גם מלח לימון יוכל לסייע. זה הכל – רק אל תשכחו לשטוף בסיום את הקומקום כדי לסלק את משקעי האבנית שנפרדו ממנו ולהסיר את הטעם.

להוצאת ריח רע מהשטיח: פזרו עליו קורנפלור או סודה לשתייה, המתינו מעט ושאבו בעזרת שואב האבק. הריח יידבק לאבקה וייעלם לתוך השואב.

הברקה וניקוי: ערבוב של חומץ ומים ייצור חומר מצוין לניקיון טבעי של חלונות, אמבטיות, כיורים ועוד. אפשר להוסיף לתערובת זו מעט סבון נוזלי פשוט, אם רוצים. גם שפשוף בחצי לימון ואז ניגוב ייתן תוצאה דומה בניקוי כיורים, משטחי נירוסטה וכו'. גם טבעי וגם לא שורט או צורב.

הורדת מדבקות: הרהיטים מלאים במדבקות ישנות שהילדים הדביקו? שפשוף בלימון, והדבק נעלם.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים