כרגע באתר
5
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

עוברים דירה? וודאו שיש בה מרחב מוגן

מרחב מוגן הינו מרחב הנועד להגן על בני הבית בזמני חירום ומלחמה. במדינת ישראל מצב זה קורה לעיתים קרובות ולכן כדאי שימצא מרחב מוגן בכל בית באשר הוא.

30/03/2016
כאשר אנו רוכשים בית או עוברים דירה, נרצה לוודא כי היא בנויה בצורה הטובה ביותר. אחד הדברים אשר הכי חשוב שיהיו בדירה הינו מרחב מוגן, או ממ"ד, וכאשר נחפש דירה נרצה לוודא כי קיים בה חדר כזה. מה חשוב לדעת על ממ"ד בדירה?

מהו מרחב מוגן?

מרחב מוגן, או ממ"ד, הינו סוג של מקלט אשר נבנה בתוך הבית והוא נועד לשמש את בני הבית. ההוראה על הקמת ממ"ד בכל בית בישראל התקבלה לאחר מלחמת המפרץ, בה רבים מתושבי המדינה היו חשופים למתקפות שונות ללא יכולת התגוננות.

מטרת הממ"ד:

מטרת הממ"ד הינה לספק מיגון בפני התקפות אוויר והתקפות טילים, שזמן ההתרעה בפניהן הוא קצר מכדי לאפשר גישה למקלט. חשוב לציין, כי ההגנה אשר מספק הממ"ד אינה מספקת כנגד התקפות חזקות או ישירות, ולכן במידה וישנו זמן אנו ניגש למקלט הקרוב.

מפני אילו התקפות ניתן להתגונן בעזרת הממ"ד?

הממ"ד בנוי כך שיאפשר הגנה מפני פצצות חומר נפץ מרסק, ובנוסף הממ"ד אטום לחדירתם של גזים רעילים ולכן יכול לסייע חלקית בהתקפות בלתי קונבנציונליות מסוימות. בממ"דים ניתן להתקין מסנני אוויר במקרה שהשהייה הנדרשת ארוכה או כאשר מדובר בתקיפה באמצעים ביולוגיים, כימיים או רדיואקטיביים.

סוגי ממ"דים:

קיימים סוגים שונים של ממ"דים, אשר משתנים בהתאם למיקומם. ממ"ד (מרחב מוגן דירתי) הינו מרחב מוגן אשר מותקן בדירות מגורים, ושטחו הפנימי הינו תשעה מטרים רבועים לפחות. ממ"ק (מרחב מוגן קומתי) הינו מרחב מוגן המשותף בבתי דירות בהם אין ממ"ד בכל דירה, וקיים בבניינים רבים. ממ"מ (מרחב מוגן מוסדי) הינו מרחב מוגן אשר חייב להיות קיים על פי חוק בכל מבנה.

אז מדוע חשוב שיהיה ממ"ד בדירה?

למרות המרחבים המוגנים המוסדיים, המרחבים המוגנים הקומתיים או המקלטים הציבוריים הקיימים, ממ"ד הינו יחידה חשובה ביותר בבית. ההגעה לממ"ד קצרה משמעותית יותר מאשר הגעה לכל שאר המרחבים המוגנים שציינו, וכן הוא יעיל לא פחות מכמעט כל אחד מהם, מלבד המקלט הציבורי שזמן ההגעה אליו יכול להיות ארוך ביותר.

מבנה המרחב המוגן:

ממ"ד בסיסי חייב להכיל חלון אטום לגזים ועמיד בפני הדף, צינור אוורור אשר אליו ניתן לחבר משאבת חמצן במקרה הצורך והדלת אטימה לגזים המגינה אף היא מפני הדף. אלמנטים אלה וכן דרישות רבות אחרות חייבות לעמוד בדרישות התקן הישראלי ובדרישות התקנות, אשר קובעות בין היתר את כיוון פתיחת הדלת, גובה הממ"ד ועוד. קירות הממ"ד עשויים מבטון מזוין מלא בלבד, ועובי קיר חיצוני בממ"ד הוא 35 ס"מ. כמו כן, תבניות הדלת והחלון חייבים להיות מוטבעים בקירות עוד ביציקתם.

ממ"ד הינו חלק חשוב ביותר בכל דירה

בכדי להגן על ביטחונכם, וודאו כי אחד החדרים בדירה החדשה הינו ממ"ד, אשר יוכל לשרת אתכם במקרה הצורך, ויהווה חדר לכל דבר בדירה כאשר הזמנים יותר רגועים.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים