כרגע באתר
6
4
7
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

סוגי עבודה מועדפת

עבודה מועדפת ועבודה נדרשת, לפי סעיף 174 לחוק הביטוח הלאומי, היא עבודה של מסיימי שירות לאומי ושירות בצה"ל, המוגדרים בחוק. לאחר שעבד במשך חצי שנה, במהלך עשרים וארבעה חודשים מיום סיום השירות בעבודה מועדפת, זכאי העובד למענק שישולם לו בתשלום אחד (מענק חד פעמי).רבים לא יודעים זאת, אך בתנאים מסוימים יהיה זכאי העובד למענק חלקי גם אם עבד פחות משישה חודשים מלאים.

13/04/2016

מה הוא גובה המענק?

מה הוא גובה המענק?
סך הכול החל מהראשון בינואר 2014, סכום המענק המלא למי שהשלים שישה חודשי עבודה מלאים בעבודה מועדפת עומד על 9550 ₪. יש לציין כי המוסד לביטוח לאומי לא מנכה מס במקור בעת תשלום המענק אם כי מבחינת מס הכנסה, הסכום נחשב כהכנסה לכל דבר ולפיכך יילקח יחד עם ההכנסות האחרות לצורכי חישוב המס. במאמר זה נפרט אודות סוגים שונים של משלחי יד הנחשבים כעבודה מועדפת.

אילו סוגי עבודות נופלים תחת ההגדרה של "עבודה מועדפת"?

עבודה במפעלי תעשייה ובתי מלאכה

עבודות מקצועיות בהלבשה: תפירת עור, גזרנות, חייטות ותפירה. עבודה מקצועית במתכת: חשמלאות, מכונאות, מכשירנות, חרטות וכרסום, מסגרות וריתוך ומשחיזנות. עבודות בלתי מקצועיות בבתי מלאכה ומפעלי תעשייה: עבודות לא מקצועיות בתעשיות המזון, הבנייה, הטקסטיל ומגוון תעשיות אחרות, למעט עבודות פקידותיות. הכוונה היא למשל לעבודה במתקני חברת חשמל הקשורים להפצת וייצור חשמל, בתי זיקוק, בתי מלאכה לתיקון תקרים, מוסכי רכב, עבודה בבתי דפוס ועוד.

עבודה בתחנת דלק

כל עבודה לא מקצועית שהיא בתחנת דלק, תזכה את העובד במענק. הכוונה היא גם לשטיפת מכוניות, נהג מכלית דלק, מתקן תקרים ועוד.

עבודה באתרי בניה

כל עבודה באתר בניה (לא כולל פקידות) מזכה במענק. בין היתר מדובר בשיפוץ בתים קיימים, עבודות מדידה, עבודות עפר, בקרת איכות מטעם מכון התקנים, חיבור בניין חדש לתשתיות ועוד.

עבודה בבתי מלון

גם כאן, למעט עבודת פקידות, כמעט כל עבודה בבית מלון תזכה את העובד במענק. בין היתר מדובר בעבודה במלצרות, חדרנות, טבחות, אבטחה, צוות בידור, עובד בבריכה ועוד.

עבודה בבתי אריזה ובאתרי גידול חקלאיים

עבודה לא מקצועית בבתי אריזה ובאתרי גידול מזכה במענק, לרבות עבודת ניקיון (למעט עבודת פקידות). בין היתר מדובר בעבודה בחממות, חוות לגידול בעלי חיים, עבודות הדברה, עבודות אבטחה, עבודות שמירה, עבודה במשתלות העוסקות בגידול צמחים ועוד.

עבודה בטיפול באנשים עם מוגבלויות

הכוונה במקרה זה הינה סיוע בביצוע פעולות יומיומיות החל מאכילה, רחצה או ניידות עצמית בבית או השגחה ופיקוח על אדם בעל מוגבלויות למניעת נזק. שימו לב – עבודה במשק בית של אדם הסובל ממוגבלויות אינה נחשבת כעבודה מועדפת. אם מדובר בטיפול באדם בביתו, יש לוודא כי למטופל יש רישיון להעסקת עובד זר וכי הוא זכאי לגמלת שירותים מיוחדים, לתגמול לפי חוק הנכים של משרד הביטחון או לגמלת סיעוד מהביטוח הלאומי (או ילד נכה שזכאי לגמלה מהביטוח הלאומי כמובן).
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים