כרגע באתר
4
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

הממ"ד הביתי

ישראל היא מדינה בה המציאות הביטחונית מציבה את האזרחים בפני עובדות חיים מעט שונות מאשר במדינות אחרות. הדבר מתבטא באספקטים שונים בחיים של כולנו. על כן, כולנו מקפידים לבצע התאמות שונות על מנת להיות מוכנים לאירועים ביטחוניים שונים.

03/05/2016

מה כדאי לדעת על הממ"ד הביתי?

מה כדאי לדעת על הממ"ד הביתי?
כבר בקיץ שלפני האחרון קיבלנו תזכורת מוחשית על חשיבות המרחב המוגן. בישראל כיום, איומי טילים הם לא דבר ששמור רק לחלומות, אלא איום ממשי אשר יכול לקרות בהתראה יחסית קצרה. חשוב מאוד לוודא כי בקרבתכם יש מרחב מוגן, חדר בטחון או ממ"ד. הממ"ד עדיף במקרים רבים, כיוון שזהו חדר הנמצא בדירה או בבית. הוא קרוב, וניתן להגיע אליו במהרה.

מהו ממ"ד ביתי וכיצד הוא בנוי?

הממ"ד הוא מרחב מוגן דירתי, אשר יעיל בזמן התקפה קונבנציונלית (טילים או רקטות) או לא קונבנציונלית (אב"כ). כיום החוק דורש להתקין ממ"ד בכל הדירות ששטחן מעל שטח מסוים הקבוע החוק. במידה ובדירתכם או בביתכם אין ממ"ד, ניתן ואף מומלץ לבנות אחד שכזה. על פי החוק, ממ"ד סטנדרטי יהיה בשטח של לפחות 9 מ"ר. בנוסף, החוק מכתיב כי הממ"ד יכיל מערכות סינון אב"כ ואוורור. מערכות הסינון חשובות במיוחד. לדוגמא, מערכת לסינון אב"כ תאפשר לשוהים בממ"ד לשהות בו ללא מסכות אב"כ. במידה ובחרתם להתקין בממ"ד מערכת מיזוג אוויר, וודאו כי הצנרת שלה מכילה את המסננים המתאימים לממ"ד.

מה חשוב לבדוק לפני שבונים ממ"ד בבית?

לפני שבונים ממ"ד חשוב לבדוק קודם כל שקיים שטח מספק עבור הממ"ד. שימו לב, על פי החוק, הממ"ד אמור להיות בשטח של לפחות 9 מ"ר. בנוסף, על פי החוק חובה כי יהיו בממ"ד חלונות ופתחי סינון אוויר. על כן על הממ"ד להיות עם קיר חיצוני. לאחר מכן יש לברר ולקבל אישורים מהרשות המקומית הרלוונטית. מדובר כאן בשינוי בניה, הדורש בין השאר אישור מהנדס. רק לאחר השגת האישורים ניתן להתחיל בבניית הממ"ד. בתהליך תכנון הממ"ד והאישורים מומלץ להיעזר בחברה אשר בונה את הממ"ד. בחרו בחברה מקצועית ואמינה, אשר תוכל לסייע לכם בשלל השלבים הנוגעים לתהליך.

כיצד בונים ממ"ד?

בניית הממ"ד אורכת מספר חודשים (פחות משנה), בהתאם לדירה ולמבנה. הממ"ד הוא חדר, אשר אמור להיות עמיד גם ללא תלות בשלד הבניין. על כן קירות הממ"ד יהיו מחוברים ישירות ליסודות שבקרקע. בניית הממ"ד כוללת שימוש בטיח מיוחד העמיד להדף. בנוסף, יותקנו בממ"ד אלמנטים שונים אשר יאפשרו שהות נוחה בו. בין השאר יותקנו שקעי חשמל, מערכות סינון אוויר, תאורה, חלונות ממוגנים וכדומה.

חשוב להקפיד על כל הכללים

לסיכום, המרחב המוגן הדירתי חשוב מאוד ומציל חיים. במידה וברצונם לבנות ממ"ד יש להקפיד כי הדבר נעשה על פי החוק, בהתאם לתקן ולהוראות השונות. קחו בחשבון כי בניית הממ"ד היא תהליך ארוך, הן בשלבי השגת האישורים והן בשלבי הבניה עצמה.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים