כרגע באתר
1
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

ההבדלים בין מטפלת סיעודית לאחות פרטית

מטפלת סיעודית או אחות פרטית? במידה ואתם מתלבטים בנוגע לסוג השירות המתאים עבורכם רצוי כי תדעו מהם ההבדלים בין תפקידים אלה. כמו כן, מומלץ להתייעץ עם רופאים ואנשי מקצוע בתחום טרם בחירת השירות.

05/06/2016

מטפלת סיעודית – עוסקת בעיקר בסיעוד

מטפלת סיעודית – עוסקת בעיקר בסיעוד
אחות פרטית מעניקה שירותים רפואיים בעוד תפקידה העיקרי של מטפלת סיעודית הוא לסעוד. למטפלת אין בדרך כלל הכשרה רפואית לבצע תהליכים מסוימים. העסקת מטפלת סיעודית מיועדת לטובת ניקוי הסביבה הקרובה של המטופל, עזרה בניוד, ליווי לבתי חולים, קופות חולים ומועדוני יום או מתן עזרה בפעולות יום יומיות כגון מריחת משחה, החלפת חיתולים, מקלחת וכדומה.

אחות פרטית – דגש על מתן שירותים רפואיים

לעומת המטפלת, אחות פרטית מעניקה שירותים רפואיים בהתאם לצרכי המטופל ובני המשפחה. אפשר להעסיק אחות פרטית אחרי ניתוח וגם לקבל החזר מקופות החולים או חברת הביטוח הפרטית. רצוי להתייעץ עם נציגי חברת סיעוד על מנת לבחור אחות פרטית ולתאם את שעות הנוכחות שלה. התיאום נעשה על פי מצבו הרפואי של המטופל והנחיית הצוות בבית החולים. כמו כן, אחות פרטית יכולה לבצע בדיקות לחץ דם, להעניק תרופות לפי זמנים מוגדרים וכן הלאה.

בחירה בשירות המתאים – בהתאם לצרכי המטופל

הבחירה בין מטפלת סיעודית ואחות פרטית מתבצעת אך ורק לפי צרכים ספציפיים של המטופל. במידה וזקוקים לשירותי ניקיון ושמירה, יש לתת עדיפות למטפלת שעברה הסמכה סיעודית ומחזיקה גם בניסיון מתאים. לעומת זאת, מטופל שזקוק לשירותים רפואיים מכל סוג לא יכול לקבל אותם ממטפלת, אלא מאחות פרטית בלבד. אפשר גם לפנות לחברות סיעוד בכל שאלה ולקרוא מידע באתרי האינטרנט של קופות החולים. מטרת המידע היא בעיקר לברר על תנאי זכאות לקבלת החזר כספי או השתתפות במימון.

האם יש הבדל בין סוגי טיפול סיעודי?

היכרות עם ההבדלים בין מטפלת לאחות פרטית יכולה לסייע לקשישים ומבוגרים בגיל הזהב. יחד עם זאת, יש להביא בחשבון גם את ההבדלים בין סוגים שונים של טיפולים. חלק מהמטפלות יכולות להציע טיפול סיעודי רגיל, בעוד אחרות מתמחות בטיפול סיעודי לאחר ניתוח. יש גם חברות סיעוד שמעסיקות מטפלות ל-24 שעות ביממה וחברות שמתמחות רק בהקצאת מטפלות לשעות בודדות בלבד.

כישורי המטפלת הסיעודית

כל מטפלת סיעודית אמורה לעבור הכשרה קפדנית וייעודית. היא צריכה להיות בעלת המלצות חמות בתחום של הטיפול הסיעודי, להכיר את מאפייני הענף ולהביא לידי ביטוי את הידע שלה לטובת המטופל. מבחינת המשפחה, יחס אישי של המטפלת הוא חלק בלתי נפרד מהדרישות. ההבדלים בין סוגי טיפולים עשויים לבוא לידי ביטוי בתחושה של הקשיש וברמת ההגנה שהמטפלת מעניקה לו. בנוסף, יש מטפלות שמצטרפות לקשישים בבתי אבות ומוסדות דיור מוגן, לעומת מטפלות שעובדות רק בקהילה ובביתו של המטופל.

טרם הבחירה בין אחות פרטית למטפלת סיעודית מומלץ להיעזר עם רופאים ואנשי מקצוע בתחום

לסיכום, ההבדלים בין מטפלת לאחות פרטית נובעים מאופי ההסמכה וההכשרה. המטפלת מעניקה את כל שירותי הסיעוד והעסקתה מתבצעת על ידי קשישים שזקוקים לעזרה, בעוד אחות פרטית מוסמכת לבצע טיפולים רפואיים ובדיקות שוטפות. מומלץ לבחור בין מטפלת ואחות רק אחרי שמתייעצים עם רופאים ואנשי מקצוע. כדאי גם להכיר את ההבדלים בין סוגי הסיעוד ולמנוע בעיות.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים