כרגע באתר
5
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

בטיחות באש במבני מגורים ובבתים פרטיים

כל בית וכל מבנה מגורים בישראל צריכים להיות מוגנים מפני סכנה של שריפות. אמצעי הגנה נגד אש מחויבים על פי חוק, אך מעבר לכך, כל אחד צריך לוודא שביתו מוגן מהסכנה החמורה הזו.

08/01/2013
מה תעשו במקרה ותתלקח אש בדירה שלכם? תקראו למכבי אש? בתוך כמה זמן הם יגיעו, ואיזה נזק ייגרם לדירה שלכם, ואולי חלילה לאחד מבני משפחתכם, עד שיגיעו אליכם? אלו הן שאלות קשות, ואף אחד מאיתנו לא רוצה לגלות את התשובות אליהן. העובדה היא שאש הייתה ועודנה אויבת חזקה, אבל יש מערכות גילוי וכיבוי אש שעוזרות לנו להילחם בה.

מכבי אש והבעיות שלהם

מכבי אש והבעיות שלהם


ארגון מכבי האש של מדינת ישראל סובל מבעיות רבות. הציוד שלהם מיושן, כוח האדם חסר ויש הרבה מגבלות ליכולות שלהם. כך למשל, כיום סולמות הכיבוי בישראל מגיעות רק עד הקומה ה- 15, כשבפועל גורדי שחקים הולכים ועולים לגובה רב. חשוב ביותר שמבני המגורים יהיו מאובזרים במערכות גילוי וכיבוי אש, במטרה להקל על הכבאים, וכדי לכפות על הציוד החסר שלהם.

אילו אביזרים יכולים לעזור בכיבוי אש במבני מגורים?

מטפים – אלו הם האביזרים הפשוטים והזולים ביותר, שצריכים להיות זמינים בכל קומה בבניין מגורים, במקרה ותפרוץ לפתע אש. מטפים יעילים במיוחד למצבים בהם מוקד השריפה קטן מאוד, והשריפה בעצם נמצאת בהתהוות.
מערכות גילוי אש – מערכות אלו מזהות עשן ומתריעות באמצעות צליל חזק ו/או נורות מהבהבות. ניתן לחבר את הגלאים גם למכבי אש, שיגיעו ברגע שתתקבל אינדיקציה לאפשרות של שריפה.
מערכות ספרינקלרים – כיום מערכות אלו מחויבות על פי חוק בבנייני מגורים מעל 15 קומות, והם יתחילו לפעול ברגע שהטמפרטורה בחדר תעלה בצורה מסוכנת. ספרינקלרים יעילים במיוחד בכיבוי שריפות שכבר יצאו מכלל שליטה.

אמצעי כיבוי לבתים פרטיים

במרבית הבתים הפרטיים מותקנות אזעקות. למערכות אלו ניתן לחבר גם גלאי עשן, ובצורה זו הבית יהיה מוגן מפני שריפות גם במקרים בהם הבעלים נמצאים מחוץ לבית. מערכות אלו חשובות במיוחד לאנשים שלא נמצאים בבית שעות ארוכות ביום. בנוסף, חשוב ביותר להחזיק בבית פרטי מטף, ובמיוחד אם מפעילים מנגל בגינה. האש עלולה לצאת מכלל שליטה ברגע, וחשוב שיהיו בהישג יד אביזרי כיבוי מתאימים.

מי אחראי על מערכות כיבוי וגילוי אש?

מי אחראי על מערכות כיבוי וגילוי אש?
עלויות מערכות גילוי וכיבוי אש במבנים חדשים מוטלות על הקבלן, שלא יקבל טופס 4 ללא מיגון מתאים מפני אש. עלויות אלו מגולגלות כמובן על רוכשי הדירות במחיר הדירה. אנשים שקונים בית מיד שנייה צריכים לבדוק מה המערכות המותקנות בבית החדש שלהם, ולוודא שהן תקינות ומותאמות לצרכים של המבנה. במקרים בהם נמצאו ליקויים או אי התאמות במערכות כיבוי וגילוי אש, יש לתקן או להחליף אותם בהקדם האפשרי. הבדיקה הזו חשובה במיוחד עבור אנשים שעוברים לבית פרטי, שאין להם ועד בית שאחראי באופן רשמי על הבדיקה של המערכות הללו.
מערכות כיבוי וגילוי אש מחויבות לא רק במבני ציבור ובמקומות עבודה. הן צריכות להיות מותקנות בכל בית ובכל בניין מגורים בישראל. אנשים שרוצים להגן על עצמם מפני שריפה, צריכים לשאול את השאלות הנכונות ולפנות לאנשי מקצוע בתחום.

הכתבה באדיבות חברת "מגן –אש" ,ציוד וכיבוי אש.
אודות כותב המאמר
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים