כרגע באתר
1
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

חוסכים נייר וכסף - שימוש בספרים דיגיטליים בזמן הלי

במציאות המודרנית סטודנטים רבים נדרשים לכלכל את עצמם גם בזמן הלימודים. כיצד שימוש בספרים דיגיטליים בעברית בזמן הלימודים האקדמאים יכול לשנות את התמונה והאם הסטודנטים של היום בכלל בנויים לכאלו אמצעי למידה מתקדמים?

26/06/2016
בשנים האחרונות יותר ויותר אנשים עוברים לקריאה בספרים דיגיטליים ולא בכדי. אם עד לפני זמן לא רב כל כך השוק היה רדום והטכנולוגיה של הספרים הדיגיטליים ניסתה לחדור ללא הצלחה, כיום באמצעות פלטפורמות מתקדמות וכלים תואמים שמציפים את השוק, קל יותר להתרגל ולעכל את הרעיון של השימוש בספרים דיגיטליים. ההתפתחות הדרמטית בתחום, הובילה לכך שגם מערכות החינוך, לרבות המוסדות להשכלה גבוהה, החלו לעשות שימוש בפלטפורמה הדיגיטלית, תוך השאיפה להנגיש את הספרים הדיגיטליים לתלמידים. למהלך זה ישנן מטרות שונות החל מחיסכון בעלויות, דרך האפשרות לעדכן חומרי לימוד ביתר קלות ועד להשגת חווית לימוד אינטראקטיבית ומותאמת אישית.

מדוע השימוש בספרים דיגיטליים בעברית אופטימלי לסטודנטים?

ספרים דיגיטליים מאופיינים עם נגישות רבה, וייחודם הוא בממשקים הנוחים שהם מציעים למשתמשים. בדומה לחוויה המודפסת, גם בתוך ספרים דיגיטליים בעברית קיימים כל האמצעים לסימון והדגשה, להוספת הערות או פתקים ובאופן כללי - לעשות שימוש המותאם באופן אישי לצרכים השונים של סטודנטים. אם נוסיף לכך את העובדה שכיום קיים גידול עצום בטקסטים אשר זמינים לסטודנטים בפורמט הדיגיטלי ולצדם, גם גידול במכשירים ניידים המאפשרים חווית קריאה אידיאלית, הרי שזה רק עניין של זמן עד ששיטת לימוד זו תכבוש את כלל המוסדות ללימודים גבוהים. יתרה מכך, לעומת ספרים מודפסים, ההשקעה בספרים דיגיטליים נמוכה יותר באופן משמעותי ולכן, מדובר בחיסכון מהותי הן עבור הסטודנטים עצמם והן עבור המרצים אשר חוסכים בעלויות ההדפסה של חומרי הקריאה השונים.

אם כן מהם היתרונות של ספרים דיגיטליים לסטודנטים?

• באמצעות ספרים דיגיטליים ניתן ליישם למידה מרחוק
• ספרים אלו נגישים לסטודנטים מכל מקום בו הם נמצאים
• הטכנולוגיה הדיגיטלית מאפשרת זמינות, חיפוש מהיר, איתור מקורות מידע ועוד
• הקריאה בספרים היא אינטראקטיבית ומציעה אפשרויות רבות כגון סימון, הדגשה וכדומה
• טכנולוגיה זו מאפשרת לרכז חומרי לימוד רבים על אותה הפלטפורמה
• מדובר בפתרון חסכוני גם מבחינת העלויות הנלוות
• ניתן לשמור על המכשיר חומרי לימוד וספרים רבים וכך להימנע מסחיבת ספרים מודפסים
המון ספרים דיגיטליים זמינים עבור סטודנטים כך שהם אינם צריכים לכתת רגליהם לחנויות.

ולסיכום

למרות כל היתרונות עדיין סטודנטים רבים עוד לא עברו לפורמט הדיגיטלי, כאשר נשאלת השאלה מה מעכב בעדם? בל נשכח שרוב הסטודנטים של היום גדלו על הספרות המודפסת ומעבר שכזה דורש שינוי בתפיסה. האתגרים הניצבים אל מול הסטודנטים בהיבט הטכני, לא פעם מהווים גם הם גורם מרתיע, במיוחד עם השינויים התכופים שחלים בתחום. אך אין ספק כי הם מציעים קשת רחבה של אפשרויות למידה ושהעתיד נמצא בממשקים דיגיטליים, התואמים טוב יותר את רוח הזמן והתקופה.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים