כרגע באתר
7
2
7
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

מערכת הסקה מרכזית או פרטית

לכל אחת מאפשרויות ההסקה מרכזית או פרטית יש יתרונות וחסרונות. כדאי לבדוק את המחיר, את ההתקנה ואת הוצאות התחזוקה ולקבוע איזו מערכת תשרת את צרכי הבית על הצד הטוב ביותר.

05/07/2016
תפקידה של מערכת הסקה מרכזית הוא לחמם את הבית בלי לייבש את האוויר. החום של המערכת נשאב ממקור אחד בלבד ופיזור החום נעשה בצורה אחידה. בעזרת מערכת הסקה ניתן להבטיח טמפרטורה זהה בין המפלסים או החדרים השונים, וגם לשמור על טמפרטורה גבוהה בחלל הפנים בלי קשר לשינוי בטמפרטורה החיצונית. בבתים משותפים יש אפשרות לעבור למערכת הסקה פרטית וכך לנצל יתרונות שונים.

מה קובע החוק?

התלבטות בין מערכת הסקה מרכזית או פרטית כפופה להנחיות הקבועות בחוק. לפי חוק המקרקעין ותקנותיו, בעל דירה רשאי להתנתק על חשבונו מהמערכת המרכזית לחימום מים או הסקה. הוא לא צריך לקבל את הסכמת הדיירים האחרים והוא אחראי רק על המתרחש בתוך הדירה שלו. יחד עם זאת, במערכת מרכזית משולבת לחימום מים והסקה לא רשאי דייר פרטי להתנתק מאחד מהם בלבד. הוראות החוק גם לא מאפשרות לדייר לבצע את ההתנתקות באופן שיפגע באספקת המים החמים או ההסקה לדירות האחרות, בבידוד התרמי של המערכת המרכזית ובתפקוד המערכת או בחזות הבית המשותף.

שיקולים לבחירה בין מערכות הסקה

הדרך הנכונה לבחור בין מערכת הסקה מרכזית או פרטית בבתים משותפים היא להתייחס לשלושה פרמטרים:

עלות המערכת

התקנה ראשונית של מערכת הסקה פרטית עשויה להגיע לסכומים של עשרות ומאות אלפי שקלים. כדאי לקבל הצעת מחיר מסודרת מאנשי מקצוע ולהשוות בין מחירים שונים. כך ניתן לדעת האם המעבר ממערכת מרכזית למערכת פרטית שווה את ההשקעה, ועד כמה ניתן לנצל את היתרונות הכלכליים בטווח הקצר והארוך.

סוג ההתקנה

פשוט יותר להתקין הסקה פרטית בבתים שבהם לא הייתה בעבר מערכת מרכזית. אלו למשל דירות צמודות קרקע, בתים פרטיים ודירות בבניינים משותפים שבהם אין מערכת אחת אחידה לכל הדיירים. התקנה פשוטה מעודדת בחירה במערכת פרטית, לעומת התקנה מסובכת שמטה את הכף לטובת המערכת המרכזית והקיימת.

הוצאות התחזוקה

התנתקות ממערכת מרכזית לא פוטרת את הדייר מהחובה לשאת בהוצאות הדרושות לתחזוקתה. אם בעל הדירה שהתנתק לא צורך את החימום אלא רק את ההסקה, יש להביא בחשבון את סוג מערכת החימום בשיעור ההשתתפות בהוצאות השוטפות. בנוסף, במערכת מרכזית לחימום מים ולהסקה אמור הדייר להשתתף בכ-35% מעלות ההוצאות השוטפות לעומת 25% במערכת לחימום מים בלבד.

התקנת מערכת בבניינים חדשים

עוד סוגיה חשובה בהקשר של הסקה מרכזית היא האם להתקין את המערכת בבניינים חדשים, או להעניק לכל דייר את אפשרות הבחירה. כאן מתייחסים בעיקר לכמות הדיירים בבניין ולהתחייבות של הקבלן כלפיהם. יש קבלנים שיעודדו רוכשי דירות לבחור בפרויקט מסוים בגלל מערכת הסקה מסוימת, לעומת קבלנים שיעדיפו לחסוך בהוצאות וכך להוריד את הצעת המחיר המקורית. התקנת המערכת בבניינים חדשים בכל מקרה מבוצעת לפני קבלת אישור אכלוס וטופס 4.

היתרונות של הסקה

אלטרנטיבות חימום אחרות מוכיחות שהסקה מרכזית היא ככל הנראה הפתרון היעיל ביותר. היתרון המשמעותי של המערכת הוא החלוקה היעילה לאיזורים, בעיקר בבתים גדולים ובחללים פתוחים. זהו אמצעי מבוקש לחימום באיזורים שונים ברחבי הארץ ובעיקר בערים שנחשבות קרות מהרגיל. אחוזי השימוש בהסקה גבוהים מכפי שנהוג לחשוב והם עולים עם כל שנה שעוברת. הסיבה לכך היא בין היתר החיסכון בהוצאות והחימום האחיד.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים