כרגע באתר
1
2
7
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

טיפים לתחזוקה נכונה של דוד שמש

דוד שמש הוא אמצעי חימום המים הנפוץ ביותר בישראל. עם זאת, יש צורך בתחזוקה קבועה ונכונה על מנת לדאוג לפעולה תקינה של הדוד לאורך זמן.

19/07/2016

תחזוקת דוד שמש

תחזוקת דוד שמש
תחזוקה של דוד שמש היא משימה פשוטה מכפי שנהוג לחשוב. ראשית, מדובר על אמצעי חימום המים הנפוץ בישראל ולכן ניתן למצוא עבורו שורה ארוכה של אנשי מקצוע ומומחים. כל אחד מאנשי המקצוע יכול לעמוד לרשות הלקוח ולטפל בבעיות הקשות או להחזיר לתפקוד דוד ישן. שנית, המבנה של הדוד מקל על התחזוקה. כל דוד בנוי ממכל מים וקולטי שמש והתחזוקה יכולה להתמקד בשניהם או בכל חלק בנפרד.
הנה הטיפים הכי חשובים לתחזוקה נכונה של דוד שמש:

ניקוי של הקולטים

ניקוי יעיל של הקולטים ישפר משמעותית את האפקטיביות של הדוד בחימום המים. יש להצטייד בדלי מים וסמרטוט, לעלות לגג ולנקות את הקולטים. במידה והקולטים נמצאים במקום גבוה שאין אליו גישה, אפשר להיעזר בסולם. בכל מקרה לא מומלץ לטפס על גגות רעפים. ניקוי לוחות סולאריים אמור להתבצע אחת ל-3-4 חודשים.

טיפול באבנית

המים בישראל מכילים כמויות גדולות של אבנית. הצטברות של אבנית תפגע ביעילות של הדוד ותקצר את חייו. הפתרון הוא לטפל באבנית בשלב מוקדם, כמו למשל על ידי התקנת מסנן ייעודי. מסנן אבנית הוא רכיב זול שיכול למנוע עוגמת נפש והוצאות רבות בעתיד.

הכנה לחורף

הטעות הנפוצה היא להתייחס לתחזוקה של הדוד רק בקיץ. דווקא בחורף נעשה שימוש רב יותר במנגנון החשמלי של הדוד, אפילו במדינה עם מזג אוויר חם וים תיכוני כמו ישראל. תחזוקה נכונה כוללת הכנה של הדוד לחורף על ידי קשירה של המכל והקולטים, החלפת ערכה חשמלית שכוללת פלאנג' ומאיץ וניקוי חיצוני נוסף.

כללי בטיחות לתחזוקת דודי שמש

תחזוקה נכונה של דוד שמש חייבת להתבצע תוך שמירה על כללי הבטיחות. מלבד הנושאים שקשורים לעלייה לגגות רעפים לצורך ניקוי של הקולטים, חשוב להימנע מכל סוג של עבודה על הדוד כאשר הוא מחובר לחשמל. במידה ומחליטים לנקות את הצנרת, יש לסגור את הכניסה של המים הקרים לדוד ולשחרר לחץ. אפשר לעשות זאת על ידי פתיחת ברז מים חמים באמבטיה או בכיור, או לחילופין שחרור הלחץ מתוך הפורק במידה והוא קיים. כל התנהלות אחרת עם הדוד עלולה לגרום לכך שמים רותחים יקפצו החוצה בעת פתיחת הצינור או הפקק.

תחזוקה שוטפת של דוד שמש

באופן עקרוני, ניתן להימנע מהזמנת אנשי מקצוע לצורך תחזוקה שוטפת של דוד שמש במידה ועושים זאת נכון. מצד שני, יש טיפולים תקופתיים ושירותים שניתנים רק על ידי מומחים לתחום. במקרים אלו יש לאסוף המלצות ולהשוות מחירים בין שירותי תיקונים, תחזוקה וטיפול בתקלות נפוצות של דודים.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים