כרגע באתר
1
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

לימודי תמלול - לימודים והשתלבות בשוק העבודה

כאשר נפנה ללמידת לימודי תמלול, ישנם מספר דברים שעלינו לקחת בחשבון לפני שאנו מתחילים. המאמר הבא יעסוק באפשרויות העומדות בפני הבוחרים במקצוע זה ויתרונותיו

20/07/2016
המטרה העיקרית של תמלול היא להעביר לכתב או לדפוס, בצורה מדויקת וללא שגיאות, דבר מה שנאמר בנסיבות שונות. גם אם יש הסבורים שכל אדם עם שמיעה טובה ועם יכולת עבודה על מחשב יכול לעשות זאת, בפועל מדובר במקצוע לכל דבר ועניין, שמצריך ידע, שימוש בטכניקה נכונה וגם הכשרה נקודתית.

קווים לדמותה של תורת התמלול

על מנת לתמלל דבר מה כראוי יש צורך לרוב בשמיעה טובה, ביכולת אבחנה בדקויות קטנות וביכולת הקלדה ממוצעת ומעלה. אלא שהתמונה של התחום אינה מסתכמת בכך, כפי שרואים כשסוקרים את תוכניות הלימודים בתחום. הלימודים כוללים נושאים דוגמת היכרות עם המחשב ועם האמצעים שמשמשים את המתמללים בעבודתם, פורמטים של תמלול, לשון ודקדוק עברי ושאר נושאים חשובים. המטרה בתמלול אינה רק הקלדה מהירה – ואת זה הרי רבים יודעים לעשות פשוט מעצם עבודתם בסביבה ממוחשבת – אלא גם לעשות זאת בצורה המדויקת ביותר. אסור לשכוח שכל טעות, אפילו של מילה או של פסיק, עלולה לשנות את המשמעות של הטקסט בצורה ניכרת ולחרוץ גורלות, לא פחות.

עצם העובדה ששירותיה של חברת תמלול מקצועית נדרשים פעמים רבות עבור אוכלוסיית כבדי השמיעה ובעלי המוגבלויות, חלק מתוכניות ההכשרה עוסקות גם בהם – למעשה, יש תכניות שנבנו בשיתוף פעולה עם גורמים האמונים על עזרה לחירש. כך, מעבר להיבט הטכני של התמלול, לומדים בהכשרות אלה על הזדהות עם החרשים ועל הקשיים עימם הם מתמודדים, על דרכי עבודה עם אוכלוסייה זו וכן על סוגיות של אתיקה מקצועית. כל אלה חשובים בתחום הזה לא פחות מאשר ההיבטים הטכניים של משימת התמלול.

תוכניות משולבות

פעמים רבות, התמלול מהווה חלק מתחום לימודים רחב עוד יותר, שכולל בתוכו גם את תורת התרגום. המטרה כאן היא ליצור בסוף הדרך בעלי מקצוע מנוסים ובקיאים בכל אחד מההיבטים אלה, אשר יוכלו לכן להעניק מענה מקיף עוד יותר. תוכניות הלימודים האלה כוללות גם עיסוק בתרגום לעברית משפות זרות ולהיפך, התייחסות להשפעות חברתיות במלאכת התרגום (למשל סלנג או ז'רגון מסוים) ואפילו תרגום לפורמטים שונים, דוגמת תרגום לסרטים או לסדרות טלוויזיה.

כמובן, אין חובה ממשית לשלב בין המקצועות האלה, אך השילוב הזה הוא בגדר אפשרות שעשויה להרחיב עוד יותר את ארגז הכלים של בעל המקצוע.

מציאת עבודה בתחום

לאחר שמסיימים בהצלחה לימודי תמלול, נפתחות לא מעט אפשרויות במישור התעסוקתי. האופציה הראשונה היא להתקבל לשורותיה של חברת תמלול מקצועית ולעבוד בה כשכיר, על פי ההכשרה הנקודתית ובהתאם לצרכים שלה. בתחום זה נפוצים גם אנשי מקצוע המציעים את שירותיהם בתור עצמאים, בין אם באופן קבוע ובין אם בפרויקטים נפרדים. בכל המקרים, הפונים ללימודים בתחום מקבלים בסוף הדרך עבודה מאתגרת ודינמית, עם שכר נאה בצידה.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים