כרגע באתר
1
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

לימודים לקראת המבחן לילדים מחוננים

מבחני מחוננים מבוצעים על ידי מכון סאלד בקרב תלמידים במגזר היהודי, ועל ידי מכון קרני בשאר המגזרים.

17/08/2016
מטרת מבחני המחוננים היא לאתר בשלב מוקדם ילדים מחוננים ולהעניק להם מסגרת לימודים תומכת. המבחן נכתב על ידי שורה ארוכה של אנשי מקצוע מטעם המכונים השונים, אך הוא מועבר ונבדק על ידי סגל מורי בית הספר.

הנה כמה טיפים שיכולים לסייע בלימודים לקראת המבחן לילדים מחוננים:

א. תרגול – הורים ומורים לא יודעים איזה שאלות בדיוק יהיו במבחן, אבל אין שום סיבה לוותר על התרגול. המבחן תמיד בנוי מחלק כמותי ומחלק מילולי. הוא בודק יכולות מילוליות באמצעות קטעי קריאה ושאלות סגורות, בעוד את היכולת הכמותית הוא בודק בעזרת שאלות פתוחות מסוג סדרות חשבוניות ובעיות מילוליות. אפשר לבצע תרגול למשל באמצעות מבחן מחוננים כיתה ב שלב א באתר גולות ובאתרי אינטרנט נוספים.

ב. שינה – בערב שלפני המבחן צריכים הילדים לישון היטב. התפקיד של ההורים בהקשר הזה הוא לעייף אותם, כמו למשל על ידי יוזמה של פעילויות ספורטיביות, משחק עם חברים, בילוי מחוץ לבית וכן הלאה. ילדים עייפים יילכו לישון מוקדם ויצברו את האנרגיות הנדרשות כדי להשיג ציון גבוה במבחן.

ג. ארוחות – לימודים לקראת המבחן לילדים מחוננים חייבים לעלות בקנה אחד עם תפריט מאוזן. כדאי למנוע ממתקים וסוכרים מהילדים ביום שלפני המבחן כדי לא לגרום להפריע להם לישון, אך מצד שני לעודד אותם להביא למבחן עצמו בקבוק מים וכריך או חטיף נוח לאכילה.

מי יכול לעזור לילדים לפני המבחן?

צוות בית הספר ומורים מקצועיים יכולים לעזור לילדים להתכונן למבחן. המטרה היא לבדוק את היכולת הקיימת של הילדים ולכן אין טעם להילחץ לפני המבחן, אז הדבר החשוב מבחינת ההורים הוא להקנות להם תחושת ביטחון. כך אפשר לנצל את ההזדמנות ולהעלות את ההערכה העצמית של הילדים.

בסופו של דבר, מבחן מחוננים הוא רק שלב אחד בתהליך ההתבגרות וההשכלה של הילד. יש להתייחס למבחן בצורה מאוזנת ולהסביר לילדים על המשמעות הרחבה שלו ולא רק על הציון.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים