כרגע באתר
1
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

הדרך היעילה ביותר לנקות פרקטים

בחרתם ברצפת פרקט חדשה ויפהפייה – תתחדשו! אך כעת עליכם גם לדעת כיצד לנקות אותה בצורה נאותה, כדי לשמור על קסמה ואיכותה לאורך הזמן. כל הסודות לניקוי פרקטים יעיל ובטוח כאן לפניכם.

30/01/2013
לפני שאתם שולפים את דלי הספונג'ה הוותיק, כדאי להפנים ולזכור: העץ ממנו עשוי הפרקט הינו חומר שונה מאוד מהריצופים המוכרים לנו, דוגמת בלטות הסומסום והאבן או אריחי הקרמיקה והגרניט. אי לכך הוא אינו אטום כמותם לחדירתם של נוזלים, ואם תכולת דלי הספונג'ה כולו תיספג בו על בסיס יומיומי או שבועי התוצאות ייראו בשטח ולא במובן החיובי. עם זאת, למרות שעץ אינו חזק כאבן, ניתן לראות רצפות פרקטים ישנות שעדיין שומרות על יופיין ואיכותן, וזאת הודות לניקוי ולתחזוקה המותאמים לסוג החומר.

אינכם צריכים לחשוש. לא תקבלו כאן רשימה ארוכה של כללים מדוקדקים וחמורים שקשה לעמוד בהם. ניקוי פרקטים הוא עניין פשוט, כל עוד שומרים על כללי בסיס ומבינים את השוני בין ריצוף זה לאלטרנטיבות האבן והקרמיקה.

מתחילים "על יבש"

רבים חוששים שללא גריפת מי הספונג'ה רצפת הפרקט תיראה מלוכלכת במהרה, אך הכל שאלה של תחזוקה שוטפת.

ניקוי יבש הוא הבסיס של עבודת הניקיון, ואם תסלקו את הלכלוך והאבק באופן קבוע, יסודי ושוטף מהרצפה בתדירות גבוהה על ידי טאטוא ו/או שאיבת אבק הרי שתזדקקו פחות ופחות לניקוי רטוב. זאת מכיוון שסילוק קבוע של מפגעי הלכלוך מונע את הידבקותו לפרקטים ויצירת כתמים קשים, המחייבים טיפול מעמיק יותר.

ממשיכים בניקוי לח

ממשיכים בניקוי לח
כמובן, כל רצפה זקוקה למטלית ומעט מים וחומרי ניקיון מעת לעת, גם הפרקטים. עם זאת, במקרה זה הספונג'ה אינה רטובה, אלא לחה. כלומר, במקום לערבב בדלי מים וחומר ניקוי ואז לשפוך אותם ולגרוף במגב ומטלית, ערבבו את המים עם חומר ניקוי מתאים (ישנם חומרים מיוחדים לפרקט, והם המומלצים למטרה זו) בתוך הדלי, טבלו בתוכו את המטלית וסחטו אותה היטב מעל הדלי.

עתה הניחו אותה על המגב ונגבו את הרצפה. בכל עת שצריך, שטפו אותה בדלי מהלכלוך, סחטו והמשיכו בפעולת הניקוי.

כך אתם נמנעים משפיכת נוזלים בכמות רבה על הפרקטים ומספיגתם של הנוזלים בתוך העץ.

אוי, נשפך לי!

אם בכל זאת נתקלתם בדלי או הפלתם כוס קפה במטבח, אין צורך להיכנס לפניקה ולהזמין פרקט חדש. פשוט טפלו בשלולית באותו הרגע, ללא דיחוי. נגבו, יבשו, והכל יהיה בסדר.

חריצים ושחיקה

העץ הוא כאמור חומר רך יותר, מה שגורם לחשש מפני תופעות של חריצה ושחיקה כשמזיזים רהיטים – אפילו אם מדובר בכסא מחשב על גלגלים. בגדול, אם הרצפה שחוקה מאוד ומדובר בפרקט עץ אמיתי (לא למינציה), הרי שאפשר לעשות לו ליטוש שמחדש אותו לחלוטין. מכיוון שזה תהליך לא זול, עדיף למנוע חריצה מיותרת: אם יש לכם רהיטים על גלגלים, וודאו שמדובר בגלגלי פלסטיק רכים ולא מתכת (ניתן להחליף, במידת הצורך). שנית, אפשר לרכוש מגינים מיוחדים מבד רך נדבק שמצמידים לרגלי הריהוט וכך מונעים שחיקה וחריצה. אין צורך לשים מגינים כאלו על כל ארון ושידה, אלא רק על כאלו שאתם נוהגים להזיז לעתים קרובות (כסאות אוכל למשל).נכתב באדיבות א.א.ג שטיחן שטיחים, פרקטים ודקורציה.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים