כרגע באתר
5
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

עבודת חשבת השכר

תפקיד חשבת השכר הינו תפקיד חשוב והכרחי בכל חברה, בין אם גדולה או קטנה. חשבות השכר אחראיות לוודא שכל עובד מקבל את שכרו בהתאם לחוזה עם המעסיק, ומוודאות שכל ההפרשות והניכויים בתלוש השכר מחושבים כראוי.

01/09/2016

בשנים האחרונות תפקיד חשבת השכר הפך למשמעותי יותר

בשנים האחרונות תפקיד חשבת השכר הפך למשמעותי יותר
בעבר, תפקיד חשבת השכר התמקד בעיקר בחישוב השכר עצמו על פי שעות עבודה המדווחות בשעון נוכחות, או לפי שכר גלובלי אשר סוכם בחוזה. עם זאת, בשנים האחרונות הן אחראיות להרבה יותר מכך. הן אחראיות לחשב ניכויים למס הכנסה, ביטוח לאומי, ביטוח בריאות ממלכתי, הפרשות לקרנות פנסיה וקרנות נאמנות, וגם על פיצויי פיטורין, פנסיה ועוד. מה נכלל בתחומי האחריות של חשבת השכר?

יישום הסכמי שכר בין העובד למעסיק

בחתימת חוזה בין עובד למעסיק, נקבעים הסכמי שכר, בין אם שעתי ובין אם גלובלי. תפקידה של חשבת השכר הוא לוודא שתלוש המשכורת של כל עובד בחברה תואם את החוזה שלו. למשל, עובד שעתי שדווחו לו 12 שעות עבודה ביום בשעון נוכחות, אבל חתום על 8 שעות עבודה ביום, יחושבו עבורו 8 שעות של שכר בסיס על פי החוזה, ועוד 4 שעות של שכר שעות נוספות לפי האחוזים המסוכמים בחוזה. בנוסף, במקרה של עובדים שעתיים על חשבת השכר להתאים בין כל קריאה בשעון נוכחות לשכר של כל עובד ועובד. למשל במפעל, עובד ייצור צעיר ירוויח פחות ממנהל ייצור ותיק ועל החשבת לתאם את הקריאות בשעון לפי כל עובד ודרגת השכר שלו. גם במצב של שכר גלובלי על החשבת לוודא שהשכר תואם את החוזה בין העובד למעסיק.

הפרשות וניכויים

כיום על פי חוק כל מעסיק מחויב להפריש לעובדיו אחוז מסוים מהשכר לטובת קרנות פנסיה וקופות גמל, על חשבת השכר לפקח על העברת כספים זו ולוודא שהסכומים המועברים לקופות אלו מתאימים לאחוזים עליהם סוכמו בין העובד למעסיק. כמו כן, היא אחראית על פיקוח הפרשת מס הכנסה וניכויים לתשלום לביטוח לאומי, על פי דרגת שכר. בדרגות שונות הניכויים יהיו שונים בגודלם ועליה לוודא שיבוצעו בהתאם.

ווידוא הזנת נתונים

על חשבת השכר יש לוודא שכלל הנתונים שהוזנו לגבי כל אחד מהעובדים נכונים. נתונים אלו כוללים ימי חופשה, ימי מחלה, שעות עבודה, הסכמי שכר מול המעסיק, דרגת מס וכדומה. במקרה בו נפלה טעות בהזנת אחד הנתונים עלולה להיות פגיעה חמורה בשכרו של העובד. לדוגמה, במצב בו עובד החתים שעון נוכחות אבל עקב תקלה בשעון כניסתו או יציאתו לא נקלטו, על חשבת השכר לוודא האם העובד הגיע באותו יום או באיזו שעה יצא, על מנת לחשב את השכר בצורה נכונה ומדויקת שלא תפגע בו.

תחום חשבות השכר הוא נרחב ובעל חשיבות רבה

חשבות שכר עושות הרבה יותר מלחשב שכר על פי שעון נוכחות, תפקידן הינו מאתגר ומשמעותי ומצריך הרבה מאוד חשיבה קדימה ותכנון. תפקיד זה מתאים ביותר לאנשים בעלי חשיבה מתמטית ויכולת חישובית.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים