כרגע באתר
5
6
7
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

איך להתקין מערכת גילוי אש לבית או לעסק ולהשאר בחיי

שריפות בבית או בעסק יכולות להגרם ממגוון סיבות. זה יכול להיות קצר חשמלי, סיגריה שנפלה, נר שלא זכרו לכבות, סיר שנשכח על הגז, חומרים שערבובם יחד יותר תגובה כימית ועוד מגוון סיבות ומצבים שנראים הגיוניים יותר או פחות אבל מתרחשים מידי יום.

06/09/2016
מערכת גילוי אש היא אמצעי בטיחות לבית או לעסק אשר נועד לזהות את הדליקה בשלב מוקדם ככל הניתן ולהתריע בפני מי שצריך כדי שינקוט בפעולה באופן מיידי.

אז איך זה עובד?

תקן ישראלי 1220 חלק 3 מחייב התקנה של מערכת גילוי אש בכל מבנה ציבור, במגוון רחב של בתי עסק וכן בחלק מבתי המגורים, לא פעם כנגזרת של גיאומטריית המבנה והחומרים מהם עשוי הבניין. התקן מסווג כל מבנה לאחת משתי קטגוריות מסוכנות מבחינת שריפות ובהתאם לכך מציב דרישות שונות לכל קטגוריה.

רבים מתקינים מערכת לגילוי אש גם במבנים בהם התקן אינו מחייב, וזאת כדי לשמור על בטיחות משפחתם או דברים אחרים היקרים להם.

מה זה בעצם מערכת גילוי אש?

כאמור, מערכת לגילוי אש נועדה לזהות את הדליקה בשלב מוקדם ככל הניתן ולהתריע בפני הגורם הרלוונטי. מערכת זו נפרדת לחלוטין ממערכת לכיבוי אש (ספרינקלרים) ופועלת במנותק ממנה. קיימים שני סוגי מערכות עיקריים, המסווגים ע"פ מאפייני רכזת גילוי האש שבהם:

• מערכת איזורית המסוגלת לכסות עד 16 איזורי גילוי נפרדים. מערכת זו מתאימה למבנים פשוטים מבחינה גיאומטרית ולא מאוד גדולים.
• מערכות אנלוגית המסוגלת לכסות מספר עצום של איזורי גילוי ומתאימה גם לקניונים, מבני משרדים, מסחר ותעשיה.

מהי רכזת גילוי אש?

הרכזת היא הרכיב המרכזי במערכת גילוי האש. היא מקבלת את הסיגנלים מהגלאים השונים הפרושים במבנה בצורה של לולאות גילוי ומעבירה הודעה במקרה שקיבלה סיגנל חיובי להמצאות עשן מאחד הגלאים אותם היא מנטרת.

כפי שהסברנו קודם, רכזות גילוי האש נחלקות לשני סוגים עיקריים: אזורי ואנלוגי. מסתבר שגם בשני סוגים אלה קיים טווח רחב של שוני בין היכולות הפונקציונליות ובפרט מספר איזורי הגילוי וסוגי ההפעלות האפשריות. ניתן למצוא
הסבר מקיף על רכזות לגילוי אש באתר חברת פיירלוק.

רק כדי להשלים את התמונה; באופן כללי, מערכת גילוי אש מורכבת מגלאים שהם אביזרי הקצה. ישנם מספר סוגי גלאים, בהתאם לאיזור אותו רוצים לנטר. הגלאים מקושרים אל רכזת גילוי אש. כאשר הרכזת מקבלת התראה מאחד הגלאים, היא מורה לחייגן האוטומטי להתקשר למספרים שהוגדרו מראש. לעיתים מדובר בטלפון לכיבוי אש ולעיתים מוגדר לחייגן להתקשר רק לבעל הבית או העסק, הכל בהתאם לדרישות התקן וצרכי העסק.

הבעיות בהתקנת מערכת גילוי אש:

בין אם אתה מתקין מערכת גילוי אש לבית ובין אם המערכת מיועדת לעסק, קיימות שתי בעיות איתן עליך להתמודד בשום שכל בכדי להנות ממערכת גילוי אש יעילה, במחיר ראשוני נוח וחשוב מכך, מחירי תחזוקה סבירים.

בשוק ישנם מתקיני מערכות המתקינים מערכות המיובאות בלעדית על ידם. קימים גם מתקינים המשווקים מערכות גילוי של חברות המשווקות לא בבלעדיות אלא ע"י מספר מתקינים ובתנאי תחרות שוק נורמליים. בהקשר זה ראוי להזכיר את מערכות הגילוי של חברת טלפייר הישראלית המשווקות הן בישראל והן ביתר העולם בהצלחה רבה.

כאשר אתה ניגש להתקין מערכת לגילוי אש, חשוב לשים לב לא רק למחיר ההתקנה ומחיר המערכת, אלא גם למחירי התחזוקה. מתקינים המשווקים מערכות גילוי בייבוא בלעדי, נוטים, לא פעם, להציע מחיר ראשוני נמוך עבור המערכת והתקנתה, אך כאשר מגיע מועד התחזוקה מסתבר שהמחיר אותו אתה נדרש לשלם עבור תחזוקת המערכת וחלקי חילוף הוא גבוה מאוד.

חשוב כאן לעצור רגע ולהסביר שמערכות גילוי אש חייבות בבדיקה תקופתית ובתחזוקה ע"פ תקן 1220. בית עסק שלא יציג אישור על תחזוקת המערכת, יאבד את רשיון העסק שלו ולא יוכל להמשיך לפעול.

מומלץ לפיכך להתקין מערכת שאינה בייבוא בלעדי או לחילופין, לסגור מראש עם המתקין על מחירי תחזוקה וחלקי חילוף ל 5 שנים שנים קדימה.

מערכת שאתה לא צריך

הבעיה השניה היא שספקים רבים מנצלים את חוסר הידע של הלקוח ומוכרים לו מערכת "שגדולה עליו בכמה מידות". אם יש לך חנות בגדים עם מחסן קטן מאחורה, סביר להניח שתוכל להסתפק במערכת גילוי אזורית עם 4 איזורי גילוי. מחירה של מערכת כזו יהיה נמוך משמעותיתת ממחירה של מערכת אנלוגית שייתכן שינסו למכור לך. חשוב לזכור כי גם אם למערכת האנלוגית פונקציות מיוחדות ואפשרות לאלפי איזורי גילוי, עליך לשאול את עצמך האם כל זה נחוץ לך או שתוכל לקבל פיתרון הולם ותיקני במחיר נמוך משמעותית.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים