כרגע באתר
5
2
7
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

מדוע עובדי הייטק סובלים יותר מפריצת דיסק

עובדי הייטק נהנים משכר גבוה והטבות רבות, אולם לעבודה בתחום זה גם צד שלילי. בשנים האחרונות יותר ויותר עובדים מתלוננים על כאבי גב חזקים שלאחר בירור רפואי מאובחנים כפריצות דיסק בעמוד השדרה.

26/09/2016

פריצת דיסק, או צניחת דיסק, הינה בעיה בדיסק הנמצא בין חוליות עמוד השדרה

פריצת דיסק, או צניחת דיסק, הינה בעיה בדיסק הנמצא בין חוליות עמוד השדרה
באופן ככלי ביותר, עמוד השדרה שלנו מורכב מחוליות אשר ביניהן מפרידים סחוסים הנקראים "דיסקים". סחוסים אלו מוודאים כי חוליות עמוד השדרה לא יגעו אחת בשנייה, ותזוזה שלהם, אשר נקראת צניחת דיסק, עלולה להיות כואבת ביותר ולגרום לבעיות שונות, כאשר ישנן קבוצות הנוטות יותר לפתח בעיה זו.

עובדי הייטק נמצאים באוכלוסיית סיכון לצניחת דיסק מכמה סיבות, הראשונה עודף משקל

עודף משקל הינו אחד מהזרזים המשפיעים ביותר על צניחת דיסק, בעיקר בשל העומסים הכבדים המופעלים על עמוד השדרה באופן שוטף בכדי לתמוך במשקל הגוף. עבודה בתחום ההייטק אינה מעודדת ביצוע פעילות גופנית באופן סדיר או אכילה נכונה- שני גורמים אשר מובילים לעליה במשקל אשר מעלה את הסיכון לסבול מצניחת דיסק פי כמה בהשוואה לאנשים בעלי משקל תקין.

שרירים חלשים בגב

חוזקם של שרירי הגב, הרגליים ואף הידיים משפיע בצורה משמעותית גם כן על התפתחות צניחת דיסק, היות וכלל השרירים הללו מעורבים בפעולות המובילות להיווצרות הבעיה. עבודה בהייטק, אשר אינה מעודדת תזוזה רבה, גורמת להתנוונות של השרירים עם הזמן ורוב העובדים בתחום סובלים באופן כללי משרירים חלשים למדי. ביצוע פעילות גופנית מאומצת עם תמיכה שרירית חלשה, גם כאשר היא מתבצעת בצורה נכונה, עלולה להוביל להתפתחות צניחת דיסק.

גיל ומין בסיכון

באופן מפתיע, ובניגוד לבעיות רפואיות רבות, צניחת דיסק הינה דווקא נחלתם של הצעירים, והבעיה מופיעה בגילאי שלושים עד חמישים בשכיחות גבוהה יותר מאשר בגילאים מבוגרים יותר. כמו כן, התופעה שכיחה פי שניים יותר אצל גברים מאשר אצל נשים. היות ואוכלוסיית העובדים בתחום ההייטק מורכבת ברובה מגברים בגילאים בין שלושים לחמישים, ניתן לראות סבירות גבוהה יותר להופעת פריצת דיסק באוכלוסייה זו מאשר באוכלוסיות אחרות.

ביצוע פעולות בצורה לא נכונה

אחת הסיבות העיקריות להתפתחות פריצת דיסק הינה ביצוע פעולות לא נכונות. עובדי הייטק, אשר אינם עוסקים באופן שוטף בהרמת משאות, מבצעים לעיתים קרובות תנועות לא נכונות בהרמת משאות שונים, כך שגם משאות קלים ביותר עלולים להוביל להתפתחות הבעיה. כמו כן, הורים צעירים רבים מתרגלים להרים את תינוקם בצורה לא נכונה, דבר אשר עלול גם הוא להוביל להתפתחות הבעיה. היות ובתחום ההייטק עובדים צעירים רבים, רבים מהם גם הורים וגם הם מפתחים הרגלי הרמה לא נכונים.

כלל הסיבות הללו מובילות להופעת הבעיה בשכיחות גבוהה למדי בקרב עובדי הייטק

כל סיבה שהוזכרה עד כה מספיקה לשם העלאת הסיכון לסבול מפריצת דיסק, כאשר שילוב הסיבות גם יחד, כפי שקורה במקרה של עובדי הייטק, הינו בעל השפעה רבה מבחינה בריאותית והוא גורם להופעת הבעיה בשכיחות גבוהה יחסית אצל עובדי הייטק בהשוואה לאוכלוסיות אחרות.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים