כרגע באתר
5
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

איזו מערכת מיזוג אויר היא המשתלמת ביותר?

כאשר אנשים מתכננים לרכוש מזגן לבית, אחת הדילמות שעומדות בפניהם נוגעת לשאלה איזו מערכת קירור היא זו שתהיה המשתלמת ביותר עבורם. במאמר זה ננסה לענות על שאלה זו.

03/03/2013
מזגנים רצפתיים – מזגנים אשר צמודים לרצפה. יתרונם בכך שניתן לחברם באמצעות "חלון" לחדר סמוך על מנת לקרר או לחמם גם אותו. הם מתאימים בעיקר לחדרים בגודל בינוני עד גדול. בדרך כלל עלותן של מערכות קירור אלה אינה יקרה במיוחד, והמחיר האטרקטיבי "קורץ" לאנשים רבים. ההתקנה נחשבת לפשוטה, אף על פי שהיא דורשת חציבה בקיר. עם זאת מערכות אלו נחשבות לרועשות למדי, והן בעלות יכולות מוגבלות יחסית.
מזגנים עיליים – מזגנים אשר נושקים לתקרה, ומתאימים בעיקר לקירור חדרים קטנים עד בינוניים. הם חוסכים מקום על הרצפה, שקטים למדי, ופתח האוויר שלהם ממוקם בחלק התחתון. עם זאת לא זול להתקין אותם, ובמצב חימום הם עלולים להיות לא ממש יעילים, כיוון שהאוויר החם נוטה לעלות כלפי מעלה.
מזגן מיני מרכזי – סוג זה של מערכות קירור הוא אידיאלי על מנת למזג בו זמנית מספר חדרים או חלל אחד רחב ידיים. הן מתאימות בעיקר לדירות גדולות או לבתים פרטיים. הקור שהמזגן מפיץ, פשוט עובר בתעלות האוויר לכל חדר וחדר. חשוב לציין שבדגמים הפשוטים אין כל יכולת לשלוט על כמות האנרגיה שהמזגן צורך. אוויר קר נשלח גם אל החדרים שאינם מאוכלסים וכך הם עלולים לגרום לחשבון החשמל שלכם לתפוח. עם זאת כדאי שתדעו שבדגמים מתקדמים ישנה מערכת המאפשרת לשלוט בכל חדר בנפרד על הטמפרטורה, וכך ליהנות מחיסכון אנרגטי ניכר.

איך לבחור את המזגן המשתלם ביותר?

כפי שראינו לכל מערכת קירור יש יתרונות וחסרונות משלה, אבל אם מה שחשוב לכם הוא לחסוך בכסף כמה שרק אפשר, הטיפים הבאים יסייעו לכם לבחור את המזגן הכדאי ביותר, לפחות מהבחינה הכלכלית:
יחידות עצמאיות של קירור לפעמים עדיפות יותר. כאשר לכל אחד מדיירי הבית ישנם צרכים שונים ואם זמני השימוש משתנים מחדש לחדר, ייתכן ומזגנים עיליים יתאימו יותר מאשר מזגן רצפתי עם חלון או מזגן מיני מרכזי מהדגם הישן. באופן זה השליטה היא מלאה, וניתן לחסוך באופן משמעותי בהוצאות החשמל.
שימו לב לתוויות האנרגיה. על כל מערכת קירור ישנה תווית אנרגיה. תווית זו מעידה על יעילות הצריכה החשמלית של המזגן. הדירוג מבוסס על סקאלה של אותיות הנע מ- A ועד G, כאשר השאיפה שלכם צריכה להיות האות A – הדרגה הנחשבת לחסכונית ביותר.
אל תתעלמו ממקדם היעילות COP)). נתון זה מעיד על היחס שבין תפוקת מערכת הקירור לבין צריכת החשמל שלו. ככל שהמקדם גבוה יותר, כך המזגן יהיה חסכוני יותר בצריכתו.
השתמשו במצב SLEEP. אחד הפיצ'רים שקיימים במערכות קירור רבות הוא מצב שינה (SLEEP), ואם תשתמשו בו תוכלו לחסוך לא מעט כסף. השימוש במצב זה גורם לטמפרטורה לרדת בטמפרטורות באופן הדרגתי, עד שהמזגן נכבה.

המאמר נכתב באדיבות מרכז שירות אולימפוס – תיקון ושירות למזגנים
אודות כותב המאמר
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים