כרגע באתר
7
3
7
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

עבודתו של בונה המצבות

מצבות הן חלק בלתי נפרד ממעגל החיים. יש להן חשיבות תרבותית גדולה, המצבה המוצבת מעל הקבר נועדה לסמן את מקום הקבורה של הנפטרים, ולהנציח את שמם, זכרם, ואפילו את פועלם, כדי שיישארו שם לזמן רב, ואף למשך מאות ואלפי שנים.

28/11/2016

בניית מצבות – שילוב בין יצירתיות למשמעות

בניית מצבות – שילוב בין יצירתיות למשמעות
עבודתו של בונה מצבות אולי נתפסת כעבודה קודרת של אנשים החיים בין מתים אך זוהי תפיסה שגויה ופסימית. לעובד בתחום זה ניתנת הזכות לשמור על צלם האנוש של המתים, ולהשאיר משהו קטן מהם בחיים. "אדם מת הוא חי אחר מותו הואיל ומעשיו הנציחו את דמותו ... הוא חי אחר מותו כל עוד שחבריו זוכרים לזכור אותו" כך נכתב בשיר "אדם" של דידי מנוסי, וכך למעשה, זוכה הבונה להשאיר זיכרון למתים אשר יעזור ליקיריהם לשמור עליהם בחיים בתוך ליבם וראשם. לכן, תחום זה הינו תחום מספק מאוד אשר משלב בין יצירה – בניית המצבה, לבין משמעות – השארת זיכרון אחרון עבור המתים.
מה כוללת עבודתו של בונה המצבות?

תכנון עם בני המשפחה

השלב הראשון בבניית מצבות הוא תכנון המצבה יחד עם המשפחה. לרוב הוא מציג בפני המשפחות דגמים סטנדרטיים ועוזר להם לבחור את הדגם המועדף עליהם. במידה ובני המשפחה רוצים לבנות אחת בצורה מיוחדת שתנציח את דמותו ופועלו של המת, הוא יעזור להם לשרטט סקיצה ראשונית ולתכנן את מבנה המצבה. כמו כן, במפגש ייקבעו החריטות שיבוצעו על המצבה, צבע המצבה, סוג האבן, ועוד.

סיתות המצבה

לאחר התכנון הראשוני יש צורך בסיתות האבן או השיש אשר ירכיבו את המצבה. במקרים בהם בני המשפחה בוחרים במצבה סטנדרטית שלב זה לא תמיד יבוצע, אבל כאשר מדובר באחת מיוחדת ומעוצבת יש צורך בסיתות האבן או השיש הנבחרים על מנת לבנות את המצבה.

חריטה

מה שהופך את המצבה לאישית היא החריטה וההקדשות אשר מבוצעות על כר המצבה. חריטת השמות, תאריכים, ציתותים, תמונות או ציורים, נעשות על ידי בונה המצבות תוך שימוש במכונה ממוחשבת אשר שומרת על דיוק גבוה בביצוע החריטות.

הנחת המצבה

לאחר שהיא מוכנה יש צורך בהצבתה ובנייתה מעל חלקת הקבר. בניית מצבות מעל הקבר דורשת עבודה של יותר מאדם אחד מאחר וחלקי המצבה הם חלקים כבדים וגדולים.

תחום מרתק וייחודי

אנשים רבים חוששים ללכת לתחום בניית המצבות מאחר וזהו תחום שמקרב בין החיים למוות ברמה היום-יומית. רק אנשים בעלי אופי חזק והבנה כי זהו משמעותי אשר משלב בתוכו הרבה מאוד נתינה עצמית, יכולים להיכנס לתחום הזה. כמו כן, התחום מאפשר עיסוק במלאכת יד וביטוי יצירתיות, כמו גם ליווי של אנשים ברגעים הקשים ביותר בחייהם, בזמן תכנון המצבה עבור יקיריהם שזה עתה נפטרו. לכן זהו תחום עיסוק מאוד משמעותי ומאוד מספק.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים