כרגע באתר
5
2
7
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

מבחן גרפולוגי בתהליך הקבלה לעבודה

כל מעסיק ששואף לנהל עסק רווחי ומוצלח זקוק לעובדים מתאימים, שיש בכוחם לבצע את המשימות המוטלות עליהם. קשה ביותר לעמוד על אופיו של האדם בראיון עבודה קצר, ולכן יותר ויותר מעסיקים פונים למבחן גרפולוגי, שיעזור להם באיתור עובדים.

24/03/2013
מעסיקים רבים מעידים שאחד הדברים הקשים ביותר בניהול עסק הוא איתור והעסקה של העובדים המתאימים ביותר. הון אנושי שנבחר כראוי יכול למנף את החברה לגבהים מסחררים, ואילו אנשים לא מתאימים עלולים לגרום לנזקים כבדים לכל עסק. עם הזמן, גילו המעסיקים שראיון עבודה אינו מספק אינדיקציה ברורה לגבי התאמת העובדים לתפקיד. לאור התגלית הזו, התפתחו מבחנים ושיטות אבחון נוספות, שעוזרות למעסיקים לאתר את העובדים הדרושים להם. מבחן גרפולוגי הוא אחת מהשיטות הנפוצות ביותר היום לאיתור עובדים.

מהו מבחן גרפולוגי?

מהו מבחן גרפולוגי?
המבחן הגרפולוגי בוחן מספר מרכיבים בכתב ידו של האדם: תנועה, ארגון הטקסט על גבי העמוד וצורת הכתיבה. המבחן מתבצע על ידי בחינה של כתב יד בכתיבה חופשית של מספר פסקאות על גבי דף חלק, ללא שורות או משבצות. צורת הכתיבה צריכה להיות זורמת, ולכן לא מומלץ להעתיק קטעי טקסט. במרבית המקרים, המועמד יתבקש לכתוב את קורות חייו בצורה של כמה פסקאות. חשוב לציין שהמבחן הגרפולוגי מתייחס לצורת הטקסט ולא למה שכתוב בו.
עוד נקודה חשובה היא שמרכיבים של לחץ ואי נוחות פיזית באים לידי ביטוי בתוצאות המבחן, ועלולים לשבש את המסקנות של הגרפולוג. מסיבה זו יש לבחור מקום ישיבה נוח לכתיבה, ולנטרל כל לחץ מיותר על היד. אין לכם סיבה טובה להיות בלחץ במהלך הבחינה, משום שאין לכם דרך להשפיע על תוצאותיה.

על מה מלמד המבחן הגרפולוגי?

מטרתו של המבחן הגרפולוגי היא להגיע לאפיון אמיתי של האדם, ולבחון האם תכונות האופי שלו מתאימות לתפקיד המוצע. כך למשל, אם תכונת האסרטיביות תהיה מבורכת בקרב אלו המחפשים אנשי מכירות או נציגי שימור לקוחות, אותה התכונה עצמה יכולה לפסול מועמד שרוצה להתקבל לצוות שירות לקוחות.
עבודתו של הגרפולוג מורכבת ומסובכת, משום שאותה תופעה יכולה לרמז על שתי תכונות הפוכות. כך למשל, כתב יד לא קריא עלול לרמז על אגואיזם או אינדיווידואליזם, כך שההחלטה מתקבלת בהתאם למכלול של דברים שעלו בבחינה.

כיצד ניתן לעבור את המבחן בהצלחה?

הדרך הטובה ביותר להתכונן למבחן הגרפולוגי היא לא להתכונן אליו כלל. המבחן בודק את כתב היד הטבעי של הנבחן, החושף את האופי האמיתי שלו. יש לזכור שצורת הכתיבה אינה נשלטת, ולכן כל ניסיון לזייף את כתב היד, לא רק שלא יצליח, אלא יזיק לנבחן בצורה משמעותית. ניסיון לזיוף יוביל לחוסר אחידות ועקביות, מה שיבלוט לעינו של הגרפולוג. ניסיונות העיוות הללו מרמזים על אדם לא ישר, שלא ניתן לסמוך עליו.
המבחן הגרפולוגי מיטיב לא רק עם המעסיק, אלא גם עם העובד הפוטנציאלי, שכן בצורה זו נחסכים ממנו מקומות עבודה שלא מתאימים לאופי שלו. המועמד לא צריך להתמודד עם כישלונות ועם פיטורין, מה שפוגע בצורה קשה בביטחון העצמי.
מבחן גרפולוגי הופך לשיטה נפוצה יותר ויותר למיון כוח אדם, וזאת משום שלא ניתן להתכונן אליו או לסלף את התוצאות שלו. מעסיקים רבים מעידים על היכולת לגייס כוח אדם מתאים יותר לתפקידים השונים, ותופעה זו מבורכת הן עבור המעסיקים והן עבור המועסקים.

המאמר באדיבות אורה כבירי – גרפולוגית מוסמכת.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים