כרגע באתר
5
6
7
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

חשיבות הפרדת פסולת ביתית

הפרדת פסולת ביתית מציעה מגוון רחב של יתרונות, מסייעת לשמירה על איכות הסביבה ומשפרת את היעילות של תהליכי מיחזור. במאמר הבא נסביר על חשיבות ההפרדה ונביא טיפים לביצוע נכון

12/12/2016

הפרדת הפסולת

הפרדת הפסולת
פעולה פשוטה כמו הפרדת פסולת ביתית יכולה לחסוך נזק בלתי הפיך לסביבה, למנוע הוצאות מיותרות של מיליוני שקלים ולשפר את איכות החיים. אין צורך בידע מורכב על מנת לבצע את הפרדת הפסולת והמדינה מעודדת אזרחים לקחת יוזמה ולהשתתף בפעולה. כמו כן, בעזרת ההפרדה ניתן לייעל את המחזור פסולת.
אלו ההיבטים העיקריים שמוכיחים עד כמה חשוב להפריד את הפסולת הביתית:

העברת פסולת ביתית לאתרי הטמנה

כמעט כל הפסולת הביתית שמושלכת לאשפה מגיעה לאתרי הטמנה בצורה מרוכזת. הפסולת עלולה לחלחל לתוך האדמה ולהרעיל מי תהום ומי שתייה. ללא הפרדה יעילה של הפסולת הביתית, הסכנה היא שייווצרו גם ריחות רעים סביב אתרי ההטמנה ובשכונות המקורים. העברת פסולת לא מופרדת מכערת את הנוף ופוגעת באיכות החיים.

יחס בין פסולת רטובה ויבשה

הפרדת הפסולת חשובה כי קיים יחס לא מאוזן בין הפסולת הרטובה והפסולת האורגנית שאנחנו משליכים לאשפה. לפיי נתוני המשרד לאיכות הסביבה, רק מעט הפסולת מורכבת משאריות מזון ומחומרים שמסוגלים להתפרק לאדמה ולהפוך אותה לאדמה דשנה. לעומת זאת, רוב הפסולת מורכבת מאריזות שונות וחומרים יבשים. אם לא נפריד את הפסולת כבר בבית לא נוכל למחזר אותה ולסייע ליעילותם של אתרי ההטמנה השונים.

יוזמות מקומיות להפרדת פסולת

את החשיבות של הפרדת פסולת ביתית ניתן לזהות גם באמצעות יוזמות מקומיות. עיריית כפר סבא הכריזה למשל לא מזמן על יוזמה מן הסוג הזה, ובין היתר היא השקיעה משאבים רבים בעידוד התושבים לבצע פעולה דומה. היוזמות המקומיות להפרדת פסולת מוכיחות לתושבים מדוע חשוב לקחת חלק בפעילות הזו וכיצד היא יכולה לסייע לכולם ללא יוצא מן הכלל.

טיפים להפרדה יעילה לפני מיחזור פסולת

מי שמבין את החשיבות של הפרדת פסולת ורוצה לבצע אותה בעצמו כדי לסייע למיחזור פסולת צריך להקפיד על מספר כללי מפתח. ראשית, יש להקפיד להשליך עיתונים ישנים ופסולת נייר מיכל מחזור ייעודי. מיכלים כאלה נמצאים כיום ברוב הערים במדינה ובמרחק קצר ממכולות האשפה הרגילות. בנוסף, יש להקפיד על השלכת הבקבוקים לכלוב הנמצא בסמוך לאשפה הרגילה ולהביא בקבוקי זכוכית עם פיקדון למרכול הקרוב כדי לקבל החזר.

שנית, יש לאסוף בנפרד את מכלי המתכת. כל קופסאות השימורים שהצטברו למשל יכולות להגיע למרכז המחזור העירוני, משם הן יעברו למחזור יעיל. מעבר לכך, מי שהצטברה אצלו פסולת ישנה של מכשירי אלקטרוניקה יכול גם כן להביא אותה למרכזי המחזור. במרכזים אלו ניתן לשים כל פסולת בסל ייעודי, להבטיח שימוש חוזר ולהגן על הסביבה מפני זיהום ונזקים חמורים.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים